Pojišťovny vylepšují invalidní pojištění

Již před rokem jsme vydali ebook o invalidním pojištění. Nedávno jsme jej aktualizovali. Co se mění? Zhruba každou hodinu jsou v ČR přiznány 3 nové invalidní důchody. Riziko invalidity je tudíž vyšší než u úmrtí a finanční dopady jsou ještě závažnější. Pojištění invalidity proto považujeme za nejdůležitější pojištění. V našem ebooku zaměřeném na toto pojištění naleznete srovnání 13 různých produktů (pojišťoven)....

Již před rokem jsme vydali ebook o invalidním pojištění. Nedávno jsme jej aktualizovali. Co se mění?

Zhruba každou hodinu jsou v ČR přiznány 3 nové invalidní důchody. Riziko invalidity je tudíž vyšší než u úmrtí a finanční dopady jsou ještě závažnější. Pojištění invalidity proto považujeme za nejdůležitější pojištění.

V našem ebooku zaměřeném na toto pojištění naleznete srovnání 13 různých produktů (pojišťoven). Jaké jsou hlavní trendy v oblasti tohoto pojištění?

Více možností a větší flexibilita

Prvním trendem je rozšiřování pojištění invalidity. Zatímco dříve pojišťovny prodávaly neflexibilní balíčky zaměřené často jen na nejvážnější formy invalidity (často ve formě 100 % PČ pro invaliditu 3. stupně a 50 % PČ pro 2. stupeň), dnes již většina pojišťoven umožňuje pojistit všechny 3. stupně invalidity. V posledním roce došlo k rozšíření produktové nabídky o 1. stupeň invalidity i u pojišťoven Allianz, Axa, Kooperativa či Česká pojišťovna.

Konkurence tlačí pojišťovny k omezování výluk

Druhým znatelným trendem je „změkčování“ výluky na psychické nemoci. Od této výluky, byť jen pro 3. stupeň invalidity, v posledním roce upustila Pojišťovna České spořitelny (Flexi) či UNIQA (RŽP-D Nová edice). Na druhou stranu však poklesl počet pojišťoven, které pojistí invaliditu nižších stupňů bez této výluky. Naposledy nově zavedla výluku na psychické nemoci pro 1. a 2. stupeň invalidity pojišťovna Allianz. Tuto výluku pro nižší stupně invalidity tak nenajdeme jen u ČSOB Pojišťovny, Generali, Axy a České pojišťovny.

Stále častější výplata ve splátkách

Pojišťovny se pochopitelně obávají „fingování“ invalidity (pojistných podvodů). Těm se kromě výluky na psychické nemoci, u kterých lze očekávat větší počet „nejasných případů“, brání například postupnou výplatou pojistné částky ve splátkách. Jednorázově (nikoliv ve splátkách) vyplácí plnění již jen Pojišťovna České spořitelny, Komerční pojišťovna, Generali, Česká pojišťovna, Axa a NN (dříve ING).

Přísná výluka pro již nemocné

Počet pojišťoven, které bez podmínek neuplatňují výluku na invaliditu související se zdravotním stavem před počátkem pojištění, zůstává stejný. Tuto výluku nenajdeme jen u Metlife Europe Limited, Komerční pojišťovny, pojišťovny UNIQA a Aegon. Výhodou těchto pojišťoven je to, že když přijmou klienta do pojištění, má při pravdivém a úplném vyplnění zdravotního dotazníku jistotu, že pojišťovna odmítne plnění se zdůvodněním, že nemoc, kvůli které se stal pojištěný invalidním, existovala (nebo jen její příznaky) již před uzavřením pojistné smlouvy.

Pojišťovny si stále více uvědomují důležitost pojištění invalidity a i do budoucna lze očekávat produktová vylepšení v tomto segmentu. Pojišťovna, která dokáže jako první přijít s produktovou novinkou zaměřenou na riziko invalidity, si bezesporu rychle získá pozornost finančních poradců.

Další informace k pojištění invalidity najdete ve zmiňovaném ebooku, který si poradci spolupracující s Broker Trustem stáhnou v BeTy.

Související články

Rizika

NN ORANGE RISK: seznamte se změnami!

NN pojišťovna přichází po sloučení s Aegon pojišťovnou s první výraznou produktovou změnou, kterou je rizikové životní pojištění ORANGE RISK. Co nového přináší?

19. 8. 2020 4 minut čtení minut čtení

Rizika

Zloději se zaměřují na dražší kola. Pomůže vhodná pojistka

Na českých cyklostezkách a v bikeparcích jezdí cyklisté nezřídka na kolech či elektrokolech s pořizovací cenou za několik desítek tisíc korun. Na dražší sportovní kola se každoročně zaměřují zloději, kteří…

14. 8. 2020 6 minut čtení minut čtení

Rizika

Prevence, jednoduchost a chytré aplikace. Koronavirus zrychluje změny v pojištění

Pandemie onemocnění covid-19 radikálně ovlivnila celosvětově a prakticky ze dne na den běžný život, fungování státních ekonomik i jednotlivých sektorů. Pojišťovnictví není výjimkou. Koronavirus urychlí změny, ke kterým se doposud…

7. 8. 2020 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje