Které pojišťovny nekryjí riziko terorismu?

Násilné útoky v Belgii opět nastolily otázku, do jaké míry jsou produkty životního pojištění připraveny na nová rizika, tedy zda ochrání i před nečekaně rostoucím rizikem terorismu? Ačkoliv je celá řada důležitých výluk, o které je nutné se v životním pojištění zajímat, opětovné násilné události v zahraničí potvrzují, že i výluku na pojistné události následkem teroristických činů nelze nechat zcela bez povšimnutí....

Násilné útoky v Belgii opět nastolily otázku, do jaké míry jsou produkty životního pojištění připraveny na nová rizika, tedy zda ochrání i před nečekaně rostoucím rizikem terorismu?

Ačkoliv je celá řada důležitých výluk, o které je nutné se v životním pojištění zajímat, opětovné násilné události v zahraničí potvrzují, že i výluku na pojistné události následkem teroristických činů nelze nechat zcela bez povšimnutí. To platí zejména pro osoby, které cestují mimo Českou republiku.

Co je terorismus?

Přesně vymezit pojem terorismus není jednoduché, existují totiž stovky definic terorismu a pojišťovny často také nemají v pojistných podmínkách definici tohoto pojmu. Jednou z nejčastějších definic pojmu terorismus zní: „Terorismus je plánované, promyšlené a politicky motivované násilí, zaměřené proti nezúčastněným osobám, sloužící k dosažení vytčených cílů“. Lze tak usuzovat, že by se při posuzování, zda se jednalo o terorismus, vycházely z českého trestního zákoníku, kde lze v paragrafu 311 najít poměrně rozsáhlou definici teroristického útoku.

Terorismus a cestovní pojištění

U cestovního pojištění, které si lidé sjednávají právě při turistické cestě do zahraničí, kryje alespoň částečně následky teroristických útoků většina pojišťoven. Problémem však je, že i pojišťovna, která neuplatňuje výluku na terorismus, nemusí plnění vyplatit. Častou výlukou v pojištění léčebných výloh je totiž následující ustanovení: „pojišťovna není povinna plnit, pokud škodná událost nastala při cestě, na kterou pojištěný nastoupil po tom, kdy Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyhlásilo, že nedoporučuje občanům cestovat do daného státu či oblasti.“. A právě České ministerstvo zahraničí již například vydalo doporučení, aby lidé odložili veškeré cesty do Bruselu a zvážili také cesty do dalších částí Belgie. Většina pojišťoven tak radí do této oblasti vůbec necestovat, protože by v případě pojistné události nemusely s odvoláním na výše uvedenou výluku vůbec plnit.

Terorismus a životní pojištění

Na rozdíl od cestovního pojištění najdeme v produktech životního pojištění výluku na terorismus výrazně častěji. Z 15 zkoumaných produktů má výluku na terorismus 8, tedy více než polovina. Navíc, některé pojišťovny sice striktní výluku na události související s terorismem v podmínkách nemají, vylučují však události v přímé i nepřímé souvislosti s bojovými akcemi. Pojišťovny tyto výluku často zdůvodňují tím, že to po nich požadují jejich zajišťovny. Žádnou výluku v tomto ohledu však nenajdeme ve vybraných produktech pojišťoven AXA, ČPP a MetLife Europe Limited.

POJIŠŤOVNA PRODUKT JE KRYTO RIZIKO TERORISMU?
AEGON VIA NE
ALLIANZ RYTMUS NE
ALLIANZ RYTMUS RISK NE
AXA ACTIVE LIFE+ ANO
AXA TREND MAX ANO
ČP MUJ ŽIVOT NE
ČPP EVOLUCE NE
ČPP RIZIKOVKA ANO
ČSOB FORTE NE
GENERALI BELLA VITA ANO, vyloučeny jsou však bojové akce
KP ELÁN NE
METLIFE GARDE ANO
NN SMART NE
PČS FLEXI ANO, vyloučeny jsou však bojové akce
UNIQA RŽP-D ANO, vyloučeny jsou však bojové akce

 

Zda daná pojišťovna uplatňuje výluku na terorismus, najdete také v našich on-line metodikách životního pojištění.

Zajímá vás životní pojištění? Mnoho užitečných informací najdete v knize Život jako riziko, kterou si můžete objednat zde.

Článek vyšel na serveru poradci-sobe.cz

 

Související články

Rizika

Když nejste na řešení pojistných událostí sami

EUCS je společnost, kterou rozhodně chcete mít na své straně, když řešíte pojistnou událost. Její služby mohou nově využívat i partneři Broker Trustu. Jak to zvyšuje přidanou hodnotu finančního poradce?…

10. 5. 2022 1 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika

Úvěrová asistence: může splatit závazek za Vás

Osud každého člověka leží v jeho vlastních rukou. Ať už se chceme naučit nový jazyk, hrát na hudební nástroj, investovat anebo třeba skákat padákem – neexistuje lepší způsob, než se…

27. 4. 2022 3 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Rizika

Životní pojistky ve stínu inflace. Smlouvu je vhodné zkontrolovat

Životní pojistka není smlouva, která by měla zůstat beze změny „tesaná do kamene“, ale během let by ji měl člověk podle své situace upravovat. Momentálně je vzhledem k mimořádně vysokému…

21. 4. 2022 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.