Které pojišťovny nekryjí riziko terorismu?

Násilné útoky v Belgii opět nastolily otázku, do jaké míry jsou produkty životního pojištění připraveny na nová rizika, tedy zda ochrání i před nečekaně rostoucím rizikem terorismu? Ačkoliv je celá řada důležitých výluk, o které je nutné se v životním pojištění zajímat, opětovné násilné události v zahraničí potvrzují, že i výluku na pojistné události následkem teroristických činů nelze nechat zcela bez povšimnutí....

Násilné útoky v Belgii opět nastolily otázku, do jaké míry jsou produkty životního pojištění připraveny na nová rizika, tedy zda ochrání i před nečekaně rostoucím rizikem terorismu?

Ačkoliv je celá řada důležitých výluk, o které je nutné se v životním pojištění zajímat, opětovné násilné události v zahraničí potvrzují, že i výluku na pojistné události následkem teroristických činů nelze nechat zcela bez povšimnutí. To platí zejména pro osoby, které cestují mimo Českou republiku.

Co je terorismus?

Přesně vymezit pojem terorismus není jednoduché, existují totiž stovky definic terorismu a pojišťovny často také nemají v pojistných podmínkách definici tohoto pojmu. Jednou z nejčastějších definic pojmu terorismus zní: „Terorismus je plánované, promyšlené a politicky motivované násilí, zaměřené proti nezúčastněným osobám, sloužící k dosažení vytčených cílů“. Lze tak usuzovat, že by se při posuzování, zda se jednalo o terorismus, vycházely z českého trestního zákoníku, kde lze v paragrafu 311 najít poměrně rozsáhlou definici teroristického útoku.

Terorismus a cestovní pojištění

U cestovního pojištění, které si lidé sjednávají právě při turistické cestě do zahraničí, kryje alespoň částečně následky teroristických útoků většina pojišťoven. Problémem však je, že i pojišťovna, která neuplatňuje výluku na terorismus, nemusí plnění vyplatit. Častou výlukou v pojištění léčebných výloh je totiž následující ustanovení: „pojišťovna není povinna plnit, pokud škodná událost nastala při cestě, na kterou pojištěný nastoupil po tom, kdy Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyhlásilo, že nedoporučuje občanům cestovat do daného státu či oblasti.“. A právě České ministerstvo zahraničí již například vydalo doporučení, aby lidé odložili veškeré cesty do Bruselu a zvážili také cesty do dalších částí Belgie. Většina pojišťoven tak radí do této oblasti vůbec necestovat, protože by v případě pojistné události nemusely s odvoláním na výše uvedenou výluku vůbec plnit.

Terorismus a životní pojištění

Na rozdíl od cestovního pojištění najdeme v produktech životního pojištění výluku na terorismus výrazně častěji. Z 15 zkoumaných produktů má výluku na terorismus 8, tedy více než polovina. Navíc, některé pojišťovny sice striktní výluku na události související s terorismem v podmínkách nemají, vylučují však události v přímé i nepřímé souvislosti s bojovými akcemi. Pojišťovny tyto výluku často zdůvodňují tím, že to po nich požadují jejich zajišťovny. Žádnou výluku v tomto ohledu však nenajdeme ve vybraných produktech pojišťoven AXA, ČPP a MetLife Europe Limited.

POJIŠŤOVNA PRODUKTJE KRYTO RIZIKO TERORISMU?
AEGON VIANE
ALLIANZ RYTMUSNE
ALLIANZ RYTMUS RISKNE
AXA ACTIVE LIFE+ANO
AXA TREND MAXANO
ČP MUJ ŽIVOTNE
ČPP EVOLUCENE
ČPP RIZIKOVKAANO
ČSOB FORTENE
GENERALI BELLA VITAANO, vyloučeny jsou však bojové akce
KP ELÁNNE
METLIFE GARDEANO
NN SMARTNE
PČS FLEXIANO, vyloučeny jsou však bojové akce
UNIQA RŽP-DANO, vyloučeny jsou však bojové akce

 

Zda daná pojišťovna uplatňuje výluku na terorismus, najdete také v našich on-line metodikách životního pojištění.

Zajímá vás životní pojištění? Mnoho užitečných informací najdete v knize Život jako riziko, kterou si můžete objednat zde.

Článek vyšel na serveru poradci-sobe.cz

 

Související články

Rizika

Majetkové pojištění „bez limitů“ je tady!

V srpnu představila pojišťovna Direct inovovanou verzi pojištění nemovitosti a domácnosti. Nová verze je oproti předchozí jednodušší a výhodnější. Jaké jsou silné a slabé stránky tohoto pojištění?

10. 9. 2021 8 minut čtení minut čtení

Rizika

Sedm překvapení, která vás mohou potkat u připojištění skel na autě

Pojištění skel je nejsjednávanější připojištění k povinnému ručení. A je k tomu dobrý důvod, protože právě poškození skel je jednou z nejčastějších škod na vozidlech. Často stačí, aby od jiného…

3. 9. 2021 8 minut čtení minut čtení

Rizika

Svobodné povinné ručení? Zatím je to spíše výjimka

Je to bezmála deset let, co první pojišťovna na českém trhu dala klientům možnost v podstatě kdykoliv ukončit smlouvu povinného ručení a přejít ke konkurenci. V roce 2021 je tento…

6. 8. 2021 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.