Které pojišťovny nekryjí riziko terorismu?

Násilné útoky v Belgii opět nastolily otázku, do jaké míry jsou produkty životního pojištění připraveny na nová rizika, tedy zda ochrání i před nečekaně rostoucím rizikem terorismu? Ačkoliv je celá řada důležitých výluk, o které je nutné se v životním pojištění zajímat, opětovné násilné události v zahraničí potvrzují, že i výluku na pojistné události následkem teroristických činů nelze nechat zcela bez povšimnutí....

Násilné útoky v Belgii opět nastolily otázku, do jaké míry jsou produkty životního pojištění připraveny na nová rizika, tedy zda ochrání i před nečekaně rostoucím rizikem terorismu?

Ačkoliv je celá řada důležitých výluk, o které je nutné se v životním pojištění zajímat, opětovné násilné události v zahraničí potvrzují, že i výluku na pojistné události následkem teroristických činů nelze nechat zcela bez povšimnutí. To platí zejména pro osoby, které cestují mimo Českou republiku.

Co je terorismus?

Přesně vymezit pojem terorismus není jednoduché, existují totiž stovky definic terorismu a pojišťovny často také nemají v pojistných podmínkách definici tohoto pojmu. Jednou z nejčastějších definic pojmu terorismus zní: „Terorismus je plánované, promyšlené a politicky motivované násilí, zaměřené proti nezúčastněným osobám, sloužící k dosažení vytčených cílů“. Lze tak usuzovat, že by se při posuzování, zda se jednalo o terorismus, vycházely z českého trestního zákoníku, kde lze v paragrafu 311 najít poměrně rozsáhlou definici teroristického útoku.

Terorismus a cestovní pojištění

U cestovního pojištění, které si lidé sjednávají právě při turistické cestě do zahraničí, kryje alespoň částečně následky teroristických útoků většina pojišťoven. Problémem však je, že i pojišťovna, která neuplatňuje výluku na terorismus, nemusí plnění vyplatit. Častou výlukou v pojištění léčebných výloh je totiž následující ustanovení: „pojišťovna není povinna plnit, pokud škodná událost nastala při cestě, na kterou pojištěný nastoupil po tom, kdy Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyhlásilo, že nedoporučuje občanům cestovat do daného státu či oblasti.“. A právě České ministerstvo zahraničí již například vydalo doporučení, aby lidé odložili veškeré cesty do Bruselu a zvážili také cesty do dalších částí Belgie. Většina pojišťoven tak radí do této oblasti vůbec necestovat, protože by v případě pojistné události nemusely s odvoláním na výše uvedenou výluku vůbec plnit.

Terorismus a životní pojištění

Na rozdíl od cestovního pojištění najdeme v produktech životního pojištění výluku na terorismus výrazně častěji. Z 15 zkoumaných produktů má výluku na terorismus 8, tedy více než polovina. Navíc, některé pojišťovny sice striktní výluku na události související s terorismem v podmínkách nemají, vylučují však události v přímé i nepřímé souvislosti s bojovými akcemi. Pojišťovny tyto výluku často zdůvodňují tím, že to po nich požadují jejich zajišťovny. Žádnou výluku v tomto ohledu však nenajdeme ve vybraných produktech pojišťoven AXA, ČPP a MetLife Europe Limited.

POJIŠŤOVNA PRODUKTJE KRYTO RIZIKO TERORISMU?
AEGON VIANE
ALLIANZ RYTMUSNE
ALLIANZ RYTMUS RISKNE
AXA ACTIVE LIFE+ANO
AXA TREND MAXANO
ČP MUJ ŽIVOTNE
ČPP EVOLUCENE
ČPP RIZIKOVKAANO
ČSOB FORTENE
GENERALI BELLA VITAANO, vyloučeny jsou však bojové akce
KP ELÁNNE
METLIFE GARDEANO
NN SMARTNE
PČS FLEXIANO, vyloučeny jsou však bojové akce
UNIQA RŽP-DANO, vyloučeny jsou však bojové akce

 

Zda daná pojišťovna uplatňuje výluku na terorismus, najdete také v našich on-line metodikách životního pojištění.

Zajímá vás životní pojištění? Mnoho užitečných informací najdete v knize Život jako riziko, kterou si můžete objednat zde.

Článek vyšel na serveru poradci-sobe.cz

 

Související články

Rizika

Jaké je pojištění ztráty příjmu od Lloyd´s?

V produktovém portfoliu máme i pojištění pro případ neschopnosti vykonávat svoji profesi, tedy něco jako pojištění profesní invalidity. Pojištění nabízí coverholder Leadenhall ve spolupráci s Lloyd´s. Jak vám může u…

27. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Rizika

Co přinese nová aplikace na sjednání neživotního pojištění?

Není tajemstvím, že v Broker Trustu vyvíjíme novou aplikaci na srovnání a sjednání produktů neživotního pojištění. Zajímá vás, jak bude vypadat a v čem bude lepší? (Na konci článku najdete…

11. 11. 2020 3 minut čtení minut čtení

Rizika

Jaké je pojištění od YOUPLUS?

Nedávno jsme do naší neustále rostoucí nabídky zařadili novou pojišťovnu Youplus, jejíž životní pojištění 4U přináší některé novinky. Podívejme se na ně blíže.

29. 10. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje