Inflace roste, další pojišťovna navyšuje limity

Od počátku října navýšila Česká podnikatelská pojišťovna limity plnění u pojištění domácnosti a nemovitosti. Jde o reakci na rostoucí inflaci a konkurenci ostatních pojišťoven. Co dalšího se mění? Co jsou silné stránky upravených produktů? A kde jsou možné nevýhody?

V nedávném článku Majetkové pojištění „bez limitů“ je tady jsme psali o novém pojištění Direct pojišťovny. Česká podnikatelská pojišťovna je první, kdo zareagoval na tento vývoj rostoucích limitů, a své produkty rovněž upravil. Podívejme se proto na tyto změny podrobněji.  

Všechna rizika už v nejlevnějším balíčku

Pojištění nemovitosti a domácnosti Domex+ od ČPP má balíčkový charakter (3 varianty balíčků: Mini, Opti a Maxi), což přirozeně přináší výhody i nevýhody, o kterých není nutné se zbytečně rozepisovat. Pozitivem produktových balíčků ČPP je ovšem to, že i v nejlevnější variantě Mini jsou zahrnuta všechna pojistná nebezpečí (rizika), která často pojišťovny do nejlevnějších tarifů vůbec nezahrnují.

Jedná se například o rizika přepětí, vandalismu, krádež vloupáním, loupež, rozbití skla, poškození zateplené fasády zvířaty a hmyzem apod. Tato rizika jsou zahrnuta u ČPP i v nejlevnějším tarifu, neboť jejich produktové balíčky se různí jen výší limitů plnění.  Nevýhodou je, že limity jsou stanoveny na pojistný rok (nikoliv na událost) a ani v nejdražším balíčku výše limitů dosud nestačila na nejlepší konkurenční nabídky. 

Navýšení limitů u vybraných pojistných nebezpečí

Od počátku října proto ČPP u balíčků Opti a Maxi navyšuje některé limity pojistného plnění. Současně také dochází k mírnému navýšení ceny. I když některé limity byly navýšeny jen „kosmeticky“ (o 5 000 Kč či 10 000 Kč), u většiny limitů dochází k podstatnému růstu. Například u rizika přepětí byl navýšen maximální limit ze 100 000 Kč na 200 000 Kč, věci v nebytových prostorech jdou nově pojistit nikoliv na 100 000 Kč, ale na 150 000 Kč. Rovněž limit plnění na jeden elektrospotřebič a elektroniku byl navýšen až na 80 000 Kč. S novou výší všech limitů se můžete seznámit v metodikách v BeTy.  

Limity v asistenci zůstávají, stejně jako některé nevýhody

K navýšení limitů u asistenčních služeb bohužel nedošlo. Zůstává proto omezená základní asistenční pomoc v nouzi (v základu limit pouze 2 000 Kč na zásah opraváře) a rovněž nejsou hrazeny náklady náhradního ubytování, pokud současně není pojištěna i domácnost.

Základní spoluúčast je 1 000 Kč, u povodně a záplavy však 1 % (min. 10 000 Kč). Přísně působí i některé povinnosti pojištěného. Například při opuštění nemovitosti už v délce tří dnů je třeba uzavřít vodovod na úrovni hlavního uzávěru. Cenu pojištění také prodražuje skutečnost, že je nutné bytovou jednotku pojistit na tržní cenu. Pokud se tak nestane, vystavuje se klient riziku podpojištění. Konkurence umožňuje dát na výběr: tržní cena nebo minimální pojistná hodnota ve výši nové ceny. Popřípadě je umožněno sjednání bytové jednotky na limit, kde riziko podpojištění nehrozí. 

Své klienty si pojištění jistě najde

Silnou stránkou pojištění Domex+ od ČPP je odlišná konstrukce produktových balíčků a také slevový a bonusový systém. „Bezplatně“ jsou pojištěny i vedlejší stavby (např. garáž) s limitem 250 000 Kč. Připojištění odpovědnosti svými parametry patří také k nadstandardu. Své klienty si proto toto pojištění najde a je dobře, že pojišťovna odstranila jednu z nevýhod, která v dnešní době spočívala v příliš nízkých limitech pojistného plnění.

Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust

Související články

Poradenství, Rizika, Úvěrování, Výnosy

Jak naložit s pojistkou, hypotékou nebo investicí v dnešní nejisté době?

„Když nemají na chleba, ať jedí koláče.“ Podobně nešťastně jako slavný výrok přisuzovaný francouzské královně Marii Antoinettě může v některých případech vyznít i udílení univerzálních finančních rad v době ekonomické…

9. 9. 2022 7 minut čtení minut čtení

Rizika

Co by si měli v pojištění ohlídat chataři a chalupáři, nejen na samotě u lesa

Poslední roky zažila poptávka po chatách a chalupách nebývalý boom, mimo jiné způsobený i omezeními kvůli pandemii. Mnozí dnes zažívají jednu ze svých prvních chatařských a chalupářských sezon „ve vlastním“.…

27. 7. 2022 7 minut čtení minut čtení

Rizika

Jak si z dovolené nepřivést místo suvenýrů pojistný průšvih

Nastává hlavní období dovolených a po dvou letech covidových opatření míří Češi do zahraničí ve velkém. Pro nadpoloviční většinu dovolenkářů se v posledních letech stalo samozřejmostí přibalit si sebou i…

8. 7. 2022 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.