Inflace roste, další pojišťovna navyšuje limity

Od počátku října navýšila Česká podnikatelská pojišťovna limity plnění u pojištění domácnosti a nemovitosti. Jde o reakci na rostoucí inflaci a konkurenci ostatních pojišťoven. Co dalšího se mění? Co jsou silné stránky upravených produktů? A kde jsou možné nevýhody?

V nedávném článku Majetkové pojištění „bez limitů“ je tady jsme psali o novém pojištění Direct pojišťovny. Česká podnikatelská pojišťovna je první, kdo zareagoval na tento vývoj rostoucích limitů, a své produkty rovněž upravil. Podívejme se proto na tyto změny podrobněji.  

Všechna rizika už v nejlevnějším balíčku

Pojištění nemovitosti a domácnosti Domex+ od ČPP má balíčkový charakter (3 varianty balíčků: Mini, Opti a Maxi), což přirozeně přináší výhody i nevýhody, o kterých není nutné se zbytečně rozepisovat. Pozitivem produktových balíčků ČPP je ovšem to, že i v nejlevnější variantě Mini jsou zahrnuta všechna pojistná nebezpečí (rizika), která často pojišťovny do nejlevnějších tarifů vůbec nezahrnují.

Jedná se například o rizika přepětí, vandalismu, krádež vloupáním, loupež, rozbití skla, poškození zateplené fasády zvířaty a hmyzem apod. Tato rizika jsou zahrnuta u ČPP i v nejlevnějším tarifu, neboť jejich produktové balíčky se různí jen výší limitů plnění.  Nevýhodou je, že limity jsou stanoveny na pojistný rok (nikoliv na událost) a ani v nejdražším balíčku výše limitů dosud nestačila na nejlepší konkurenční nabídky. 

Navýšení limitů u vybraných pojistných nebezpečí

Od počátku října proto ČPP u balíčků Opti a Maxi navyšuje některé limity pojistného plnění. Současně také dochází k mírnému navýšení ceny. I když některé limity byly navýšeny jen „kosmeticky“ (o 5 000 Kč či 10 000 Kč), u většiny limitů dochází k podstatnému růstu. Například u rizika přepětí byl navýšen maximální limit ze 100 000 Kč na 200 000 Kč, věci v nebytových prostorech jdou nově pojistit nikoliv na 100 000 Kč, ale na 150 000 Kč. Rovněž limit plnění na jeden elektrospotřebič a elektroniku byl navýšen až na 80 000 Kč. S novou výší všech limitů se můžete seznámit v metodikách v BeTy.  

Limity v asistenci zůstávají, stejně jako některé nevýhody

K navýšení limitů u asistenčních služeb bohužel nedošlo. Zůstává proto omezená základní asistenční pomoc v nouzi (v základu limit pouze 2 000 Kč na zásah opraváře) a rovněž nejsou hrazeny náklady náhradního ubytování, pokud současně není pojištěna i domácnost.

Základní spoluúčast je 1 000 Kč, u povodně a záplavy však 1 % (min. 10 000 Kč). Přísně působí i některé povinnosti pojištěného. Například při opuštění nemovitosti už v délce tří dnů je třeba uzavřít vodovod na úrovni hlavního uzávěru. Cenu pojištění také prodražuje skutečnost, že je nutné bytovou jednotku pojistit na tržní cenu. Pokud se tak nestane, vystavuje se klient riziku podpojištění. Konkurence umožňuje dát na výběr: tržní cena nebo minimální pojistná hodnota ve výši nové ceny. Popřípadě je umožněno sjednání bytové jednotky na limit, kde riziko podpojištění nehrozí. 

Své klienty si pojištění jistě najde

Silnou stránkou pojištění Domex+ od ČPP je odlišná konstrukce produktových balíčků a také slevový a bonusový systém. „Bezplatně“ jsou pojištěny i vedlejší stavby (např. garáž) s limitem 250 000 Kč. Připojištění odpovědnosti svými parametry patří také k nadstandardu. Své klienty si proto toto pojištění najde a je dobře, že pojišťovna odstranila jednu z nevýhod, která v dnešní době spočívala v příliš nízkých limitech pojistného plnění.

Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust

Související články

Rizika

10 letních tipů, aby vás cestovní pojištění podrželo, když se něco zvrtne nejen v zahraničí

Devět z deseti Čechů je při výletech do zahraničí zodpovědných a vyráží s cestovním pojištěním, pojištěním k platební kartě, nebo dokonce s oběma typy. To je rozhodně pozitivní zpráva. Existuje…

27. 6. 2024 8 minut čtení minut čtení

Rizika

Pojištění vážných chorob. Ani vyšší věk nebo prodělaná nemoc nemusí znamenat stopku

Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný. S tímto výrokem, který je zároveň i názvem filmu Juraje Jakubiska z 90. let, lze těžko nesouhlasit. Životní pojištění vám…

7. 6. 2024 8 minut čtení minut čtení

Rizika

Od 1. dubna začnou platit novinky v povinném ručení. Zbystřit musí majitelé elektrokoloběžek i seniorských trojkolek a dalších vozítek

Automobilovou hantýrkou by se o tom dalo mluvit jako o faceliftu. Povinné ručení od 1. dubna čekají změny, pro majitele osobních vozů to ale přelomové novinky nebudou. Zpozornět naopak musí…

27. 3. 2024 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.