Inflace roste, další pojišťovna navyšuje limity

Od počátku října navýšila Česká podnikatelská pojišťovna limity plnění u pojištění domácnosti a nemovitosti. Jde o reakci na rostoucí inflaci a konkurenci ostatních pojišťoven. Co dalšího se mění? Co jsou silné stránky upravených produktů? A kde jsou možné nevýhody?

V nedávném článku Majetkové pojištění „bez limitů“ je tady jsme psali o novém pojištění Direct pojišťovny. Česká podnikatelská pojišťovna je první, kdo zareagoval na tento vývoj rostoucích limitů, a své produkty rovněž upravil. Podívejme se proto na tyto změny podrobněji.  

Všechna rizika už v nejlevnějším balíčku

Pojištění nemovitosti a domácnosti Domex+ od ČPP má balíčkový charakter (3 varianty balíčků: Mini, Opti a Maxi), což přirozeně přináší výhody i nevýhody, o kterých není nutné se zbytečně rozepisovat. Pozitivem produktových balíčků ČPP je ovšem to, že i v nejlevnější variantě Mini jsou zahrnuta všechna pojistná nebezpečí (rizika), která často pojišťovny do nejlevnějších tarifů vůbec nezahrnují.

Jedná se například o rizika přepětí, vandalismu, krádež vloupáním, loupež, rozbití skla, poškození zateplené fasády zvířaty a hmyzem apod. Tato rizika jsou zahrnuta u ČPP i v nejlevnějším tarifu, neboť jejich produktové balíčky se různí jen výší limitů plnění.  Nevýhodou je, že limity jsou stanoveny na pojistný rok (nikoliv na událost) a ani v nejdražším balíčku výše limitů dosud nestačila na nejlepší konkurenční nabídky. 

Navýšení limitů u vybraných pojistných nebezpečí

Od počátku října proto ČPP u balíčků Opti a Maxi navyšuje některé limity pojistného plnění. Současně také dochází k mírnému navýšení ceny. I když některé limity byly navýšeny jen „kosmeticky“ (o 5 000 Kč či 10 000 Kč), u většiny limitů dochází k podstatnému růstu. Například u rizika přepětí byl navýšen maximální limit ze 100 000 Kč na 200 000 Kč, věci v nebytových prostorech jdou nově pojistit nikoliv na 100 000 Kč, ale na 150 000 Kč. Rovněž limit plnění na jeden elektrospotřebič a elektroniku byl navýšen až na 80 000 Kč. S novou výší všech limitů se můžete seznámit v metodikách v BeTy.  

Limity v asistenci zůstávají, stejně jako některé nevýhody

K navýšení limitů u asistenčních služeb bohužel nedošlo. Zůstává proto omezená základní asistenční pomoc v nouzi (v základu limit pouze 2 000 Kč na zásah opraváře) a rovněž nejsou hrazeny náklady náhradního ubytování, pokud současně není pojištěna i domácnost.

Základní spoluúčast je 1 000 Kč, u povodně a záplavy však 1 % (min. 10 000 Kč). Přísně působí i některé povinnosti pojištěného. Například při opuštění nemovitosti už v délce tří dnů je třeba uzavřít vodovod na úrovni hlavního uzávěru. Cenu pojištění také prodražuje skutečnost, že je nutné bytovou jednotku pojistit na tržní cenu. Pokud se tak nestane, vystavuje se klient riziku podpojištění. Konkurence umožňuje dát na výběr: tržní cena nebo minimální pojistná hodnota ve výši nové ceny. Popřípadě je umožněno sjednání bytové jednotky na limit, kde riziko podpojištění nehrozí. 

Své klienty si pojištění jistě najde

Silnou stránkou pojištění Domex+ od ČPP je odlišná konstrukce produktových balíčků a také slevový a bonusový systém. „Bezplatně“ jsou pojištěny i vedlejší stavby (např. garáž) s limitem 250 000 Kč. Připojištění odpovědnosti svými parametry patří také k nadstandardu. Své klienty si proto toto pojištění najde a je dobře, že pojišťovna odstranila jednu z nevýhod, která v dnešní době spočívala v příliš nízkých limitech pojistného plnění.

Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust

Související články

Rizika

Než zapnete přezkáče. Co si ohlídat v pojištění, když vyrazíte na lyže

Rozjezd letošní zimní sezony byl co do sněhu nic moc, nyní se ale tuzemské i zahraniční skiareály hemží lyžaři a snowboardisty. Každoročně se na horách bohužel přihodí i řada úrazů,…

17. 2. 2023 6 minut čtení minut čtení

Rizika

Aby solární panely nezpůsobily víc škody než užitku, je třeba navýšit pojištění nemovitosti

Instalace solárních panelů jsou v Česku na vzestupu. Jen za letošní první pololetí lidé připojili přes 9300 solárních elektráren, což je více než za celý rok 2021. Motivací jsou vedle…

14. 10. 2022 3 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Úvěrování, Výnosy

Jak naložit s pojistkou, hypotékou nebo investicí v dnešní nejisté době?

„Když nemají na chleba, ať jedí koláče.“ Podobně nešťastně jako slavný výrok přisuzovaný francouzské královně Marii Antoinettě může v některých případech vyznít i udílení univerzálních finančních rad v době ekonomické…

9. 9. 2022 7 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.