Dušan Šídlo radí: Pojišťovny vylepšují pojištění rakoviny. Kde se pojistit?

Zatímco ještě před pár lety bylo obtížné se proti rakovině pojistit, dnes je samostatné pojištění rakoviny v nabídce většiny pojišťoven. Nově rakovinu pojišťují Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), ČSOB Pojišťovna a Allianz. V těchto produktech se objevují některé užitečné novinky. Poradíme vám podle čeho tyto pojistky porovnávat a na co si dát pozor. V České republice žije v současnosti zhruba 490...

Zatímco ještě před pár lety bylo obtížné se proti rakovině pojistit, dnes je samostatné pojištění rakoviny v nabídce většiny pojišťoven. Nově rakovinu pojišťují Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), ČSOB Pojišťovna a Allianz. V těchto produktech se objevují některé užitečné novinky. Poradíme vám podle čeho tyto pojistky porovnávat a na co si dát pozor.

V České republice žije v současnosti zhruba 490 tisíc pacientů se zhoubnými nádory. Každý rok je nově diagnostikováno téměř 80 tisíc zhoubných novotvarů. Rakovina přitom znamená výrazný zásah do života člověka, a to v podobě dlouhodobé pracovní neschopnosti (snížení příjmu) a ve zvýšených nákladech na kvalitní léčbu.

Na tuto skutečnost reagují i pojišťovny a zájemcům umožňují sjednat samostatné pojištění rakoviny, které potřebné finanční prostředky zajistí.

V nabízených pojistkách rakoviny jsou ale výrazné rozdíly, například v rozsahu pojištění (jaké typy rakoviny jsou součástí pojištění) nebo v přísnosti, jak je tato nemoc pojišťovnou definována. Rozhodně se proto vyplatí porovnávat.

Jen rakovina pohlavních orgánů nebo veškerá rakovina?

Základní odlišností je, co je vlastně pojištěno. Obvykle je totiž pojištěna pouze rakovina prsu a pohlavních orgánů. Rakovina však často postihuje i celou řadu jiných orgánů, například trávicí a močové ústrojí, dýchací ústrojí, štítnou žlázu, kůži apod.

Pouze pojišťovny Alllianz, NN a VZP umožňují sjednat komplexní krytí (nikoliv jen rakovinu pohlavních orgánů či prsou). Širší rozsah mají i pojistky České pojišťovny a ČSOB Pojišťovny, které základní nabídku rozšiřují alespoň o rakovinu tlustého střeva a konečníku.

Jen nejvážnější forma rakovina nebo i rakovina v počátečním stádiu?

Dalším rozdílem v nabízených produktech je definice rakoviny. Přísné pojišťovny peníze vyplatí jen při nejvážnějších formách, kdy je vyžadováno radikální operační řešení či dlouhodobá léčba. Takto postupuje například Česká pojišťovna či Generali.

Moderní pojistky však tuto podmínku zmírňují a pro klienta produkt vylepšují. Vyplatí totiž určitou částku i v případě rakoviny v počátečním stádiu (tzv. in-situ), kdy se nádorové buňky ještě nešíří a nevznikly tak metastázy.

I v tomto případě jsou totiž peníze potřebné, neboť i tato méně vážná forma rakoviny vyřadí člověka na určitý čas z práce. Navíc, pokud není poskytnuta kvalitní léčba v počátku, může se nemoc ještě více rozvinout.

Jen „směšná částka“ nebo slušný obnos?

Pojištění rakoviny se odlišuje i ve výši možného odškodnění za diagnózu rakoviny. Pojistná částka sjednaná ve smlouvě, která může činit i několik miliónů korun, je vyplacena jen v případě nejvážnější rakoviny.

V případě rakoviny v počátečním stádiu vyplácejí pojišťovny jen určité procento z této částky, obvykle pouze 10 procent. Nejvíce štědrá je v tomto ohledu ČSOB Pojišťovna, která vyplatí 50 procent. I při diagnóze méně vážné rakoviny je u této pojišťovny možné získat až dva milióny korun. Bohužel to platí jen pro vybrané typy rakoviny, jako je například rakovina prsu či děložního čípku.

Odlišností mezi pojišťovnami existuje ještě více. Před uzavřením pojištění si proto pečlivě nastudujte podmínky.

Více informací o pojištění rakoviny najdou poradci spolupracující s Broker Trustem v BeTy.

Článek Dušana Šídla vyšel na serveru poradci-sobe.cz.

Související články

Rizika

Jaké je pojištění ztráty příjmu od Lloyd´s?

V produktovém portfoliu máme i pojištění pro případ neschopnosti vykonávat svoji profesi, tedy něco jako pojištění profesní invalidity. Pojištění nabízí coverholder Leadenhall ve spolupráci s Lloyd´s. Jak vám může u…

27. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Rizika

Co přinese nová aplikace na sjednání neživotního pojištění?

Není tajemstvím, že v Broker Trustu vyvíjíme novou aplikaci na srovnání a sjednání produktů neživotního pojištění. Zajímá vás, jak bude vypadat a v čem bude lepší? (Na konci článku najdete…

11. 11. 2020 3 minut čtení minut čtení

Rizika

Jaké je pojištění od YOUPLUS?

Nedávno jsme do naší neustále rostoucí nabídky zařadili novou pojišťovnu Youplus, jejíž životní pojištění 4U přináší některé novinky. Podívejme se na ně blíže.

29. 10. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje