Dušan Šídlo radí: Kde pojistit zedníka?

Kde levně na úraz (trvalé následky a denní odškodné) pojistit zedníka? Odpověď: Úrazové pojištění by nemělo být vybíráno jen podle ceny, ale předpokládejme, že je to v tomto případě nejdůležitější parametr pro výběr produktu. Pojišťovna bude vyžadovat při sjednání úrazového pojištění údaje o profesi pojištěného. Důvodem je existence tzv. rizikových nebo nebezpečenských skupin, a to podle míry hrozícího rizika úrazu vykonávaného povolání a mimopracovních...

Kde levně na úraz (trvalé následky a denní odškodné) pojistit zedníka?

Odpověď: Úrazové pojištění by nemělo být vybíráno jen podle ceny, ale předpokládejme, že je to v tomto případě nejdůležitější parametr pro výběr produktu.

Pojišťovna bude vyžadovat při sjednání úrazového pojištění údaje o profesi pojištěného. Důvodem je existence tzv. rizikových nebo nebezpečenských skupin, a to podle míry hrozícího rizika úrazu vykonávaného povolání a mimopracovních aktivit. Nejčastěji pojišťovny rozlišují tři, výjimečně čtyři rizikové skupiny. Zařazení do vyšší rizikové skupiny znamená automaticky vyšší pojistné.

Nejnižší riziková skupina je určena převážně pro nevýrobní či nemanuální profese, tedy pro ty, kteří vykonávají převážně duševní činnost. Druhou skupinu tvoří povolání s převahou manuální práce, ale bez výrazně rizikovějších činností. Třetí riziková skupina je vyhrazena pro profese s vysokým rizikem úrazu (práce s výbušninami, záchranné služby apod.). Pokud pojišťovna používá čtyři rizikové skupiny, většinou citlivěji rozlišuje riziko u vysoce rizikových profesí a do poslední rizikové skupiny zařazuje profesionální sportovce.

Zedník je u naprosté většiny pojišťoven ve druhé rizikové skupině. Jednou z výjimek je Česká pojišťovna, kde je zedník v první skupině. Je tedy pojišťován za stejnou sazbu jako například administrativně pracující osoba. Česká pojišťovna totiž od února letošního roku přesunula u svých produktů (rizikové pojištění MULTIRISK i životní pojištění 4Life) celkem 100 povolání z druhé rizikové skupiny do první. Pokud je tedy na úraz pojišťován klient s rizikovějším povoláním, má smysl do srovnávací nabídky pro klienta zařadit i Českou pojišťovnu. Zatímco poplatky z investiční složky jsou u této pojišťovny stále nedostatečně transparentní, v oblasti úrazového pojištění patří podmínky k těm férovějším. Podrobnější analýzu životního a úrazového pojištění pro vás aktuálně chystáme.

Související články

Rizika

Co přinese nová aplikace na sjednání neživotního pojištění?

Není tajemstvím, že v Broker Trustu vyvíjíme novou aplikaci na srovnání a sjednání produktů neživotního pojištění. Zajímá vás, jak bude vypadat a v čem bude lepší? (Na konci článku najdete…

11. 11. 2020 3 minut čtení minut čtení

Rizika

Jaké je pojištění od YOUPLUS?

Nedávno jsme do naší neustále rostoucí nabídky zařadili novou pojišťovnu Youplus, jejíž životní pojištění 4U přináší některé novinky. Podívejme se na ně blíže.

29. 10. 2020 4 minut čtení minut čtení

Rizika

Uniqa si pohrála s Dominem a přichází s verzí 2020

Uniqa pojišťovna nahrazuje Domino Risk 2019 a Domino Invest 2019 novými verzemi 2020. Co podstatného se v tomto pojištění mění?

16. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje