Dušan Šídlo radí: jak pojistit auto k moři?

Mnoho Čechů míří o prázdninách nebo na začátku září do zahraničí, a to vlastním autem. Povinné ručení ani havarijní pojištění nemusí stačit, jak se správně pojistit? Cesta vlastním autem k moři přináší velkou cestovatelskou svobodu, na druhou stranu s sebou nese řadu rizik. Během dlouhých cest může lehce dojít k poruše vozidla, která nebude lehce opravitelná a tím dovolenou nejen pokazit,...

Mnoho Čechů míří o prázdninách nebo na začátku září do zahraničí, a to vlastním autem. Povinné ručení ani havarijní pojištění nemusí stačit, jak se správně pojistit?

Cesta vlastním autem k moři přináší velkou cestovatelskou svobodu, na druhou stranu s sebou nese řadu rizik. Během dlouhých cest může lehce dojít k poruše vozidla, která nebude lehce opravitelná a tím dovolenou nejen pokazit, ale také prodražit. Čím starším autem se na cestu vydáváte, tím riziko pochopitelně roste. Jaká pojištění mohou pomoci?

Někteří řidiči mají jen povinné ručení, které však nekryje škody způsobené na vlastním vozidle. V úvahu tak přichází sjednání havarijní pojištění, které vybrané pojišťovny umožňují sjednat třeba jen na 14 dní až 3 měsíce. Nevýhodou tohoto pojištění je nejen omezená tržní nabídka (toto pojištění většinou velké pojišťovny sjednat neumožňují), ale také vyšší cena a neflexibilita, tedy nemožnost zvolit délku pojištění přesně na míru tak jako například u cestovního pojištění.

Vhodnější je tak zvolit standardní havarijní pojištění na celý rok s měsíční frekvencí pojistného. Každý pojištěný, který uzavře nejenom havarijní pojištění vozidel, může pojištění vypovědět do 2 měsíců od uzavření pojistné smlouvy s osmidenní výpovědní lhůtou. Skutečná pojistná doba tak může být pouze několik dnů. Jednoznačnou výhodou je nižší cena oproti standardně nabízenému krátkodobému pojištění, možnost lépe přizpůsobit délku trvání pojištění a možnost většího výběru z celé nabídky trhu.

I když klient má auto pojištěné havarijně, je vhodné si zjistit před cestou do zahraničí přesné podmínky plnění. Pojišťovna totiž může u vybraných tarifů uplatňovat při škodách v zahraničí vyšší spoluúčast, asistenční služby (rychlá pomoc v případě poruchy vozu) mohou být poskytovány pouze na území ČR nebo je jejich rozsah při škodách v zahraničí výrazně omezen.  Bez asistenčních služeb přitom můžete za pomoc při poruše auta ze svého uhradit desetitisíce.

Největším rizikem, které roste s blížícím se koncem dovolené, je pochopitelně nutnost odtahu nepojízdného vozu zpět do ČR. Pojišťovny totiž v rámci standardních asistenčních služeb, které poskytují automobilky k nákupu nového vozu nebo které jsou součástí povinného ručení či havarijního pojištění, odtah nehradí. Pokud je v pojistné ochraně zahrnut, tak jen v případě, že očekávaná doba opravy by v zahraničním autoservisu přesáhla určitý počet dní (například 5 dní) nebo je stanoven přísný finanční limit. V případě, že má klient omezené podmínky asistenčních služeb, vyplatí se uvažovat o samostatném pojištění asistenčních služeb, které nabízí ÚAMK – Žlutý anděl, AXA 1213 či Europ Assistance.

Zajímavý je především produkt AutoCare 2.0 od Europ Assistance, který lze sjednat jen na 1 měsíc a stojí 390 Kč. Zahrnuje například technickou pomoc, opravu náhodného poškození pneumatiky, pomoc při nedostatku paliva, vybití baterie či krádeže vozidla (včetně doručení hotovosti v dané měně), možnost úhrady náhradního ubytování a zapůjčení náhradního automobilu. Největším benefitem tohoto pojištění je však možnost odtahu vozidla zpět do ČR v souvislosti s pojistnou událostí, pokud nebude možné uvést vozidlo zpět do provozu během 24 hodin, a to s limitem plnění 75 000 Kč.

Pokud tedy víte, že klient jezdí vlastním vozidlem na dovolenou do zahraničí, pomozte mu zjistit, zda je dostatečně pojištěn. Pro určité řidiče může být užitečné krátkodobé havarijní pojištění a speciální připojištění asistenčních služeb. Lidé cestující do zahraničí pochopitelně ocení i pojištění odpovědnosti (běžné pojistky odpovědnosti v běžném občanském životě se často vztahují i na evropské země) a právní ochrany. I v dobách dovolených je řada finančních témat, které lze s klienty řešit.

Tipy, jak ušetřit na zahraniční dovolené, lze najít i v knize Nenech se dojit (k zakoupení zde).

auto k mori

Související články

Rizika

Inflace přehledně. Neukrajuje jen z úspor, ovlivňuje i pojištění nebo dluhy

O zvyšující se inflaci slyšíme v posledních měsících prakticky denně. Její vliv na naše peněženky je nezanedbatelný a projevuje se i v oblastech, ve kterých by to člověk možná nečekal.…

24. 9. 2021 9 minut čtení minut čtení

Rizika

Majetkové pojištění „bez limitů“ je tady!

V srpnu představila pojišťovna Direct inovovanou verzi pojištění nemovitosti a domácnosti. Nová verze je oproti předchozí jednodušší a výhodnější. Jaké jsou silné a slabé stránky tohoto pojištění?

10. 9. 2021 8 minut čtení minut čtení

Rizika

Sedm překvapení, která vás mohou potkat u připojištění skel na autě

Pojištění skel je nejsjednávanější připojištění k povinnému ručení. A je k tomu dobrý důvod, protože právě poškození skel je jednou z nejčastějších škod na vozidlech. Často stačí, aby od jiného…

3. 9. 2021 8 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.