Vaši konzultanti: V investicích jsme narostli o 100 procent. Řešíme je s každým klientem

Všichni klienti investují, i když to třeba nevědí. Do sebe, do vzdělání, do svých dětí… Úkolem poradce je pak klienty vhodně rozinvestovat i v oblasti úspor a udržet jejich disciplínu v těžkých časech. Je to dlouhodobá a mravenčí práce. Jako když sklízíte úrodu na farmě. Budujete klientův majetek a prostřednictvím management fee i majetek vlastní. Tak k investování přistupují Filip Krejčí a Lukáš Šulc, zakladatelé a jednatelé mimořádně úspěšné společnosti Váš konzultant. „Pokud se chce někdo věnovat poradenství dlouhodobě, tak musí dělat investice. Řada produktů bude do budoucna ještě jednodušší, s minimem servisních možností. Investice nabízejí pro budování vztahu s klientem největší příležitosti. Není moc jiných produktů, o kterých byste se mohli s klienty tolik bavit,“ shodují se oba manažeři v našem podcastu BTčko u mikrofonu Alice Tomanové.

Chtěli jsme dělat komplexní poradenství přímo s klienty a ztratili jsme chuť budovat velké sítě. Vydali jsme se tedy cestou malé lokální firmy s pár poradci, kteří budou klientům poskytovat komplexní služby v tom nejlepším slova smyslu,“ popisuje ve své podcastové premiéře Lukáš Šulc, co bylo impulsem pro opuštění velké poradenské společnosti a založení firmy Váš konzultant.

Mít vlastní klientský kmen

Přemýšleli jsme, komu klient vlastně ‚patří‘, protože nám jako poradcům smluvně nepatřil. A to nám vadilo. Práce s klienty pro nás byla vždy zásadní a chtěli jsme mít jistotu, že opravdu podnikáme a budujeme si vlastní klientský kmen,“ dodává Filip Krejčí, druhý z jednatelů firmy.

Sázka na samostatnost a prošlápnutí vlastní cesty se vyplatila. Dnes má firma na 165 spolupracovníků, z toho certifikovaných profesionálů přes osm desítek. Starají se o více jak 30 000 klientů a pod správou mají v investicích přes 1,1 miliardy. V investicích narostla firma za poslední rok o 100 procent.

Daří se nám skvěle. I přes to všechno, co se na trhu dělo, neustále rosteme. A tím myslím všechny konzultanty. Pohybujeme se v prostředí komplexního poradenství, a když některému z kolegů vypadl nějaký segment, tak ho dokázal doplnit jiným,“ hodnotí fungování firmy Lukáš. Komplexnost služeb je podle něho alfou finančního poradenství. Omegou je pak v podání Vašeho konzultanta dlouhodobost vztahů.

Trh se pročistí. A to je dobře

Samozřejmě, že by se měl poradce vzdělávat, ale měl by být zejména vztahovým poradcem. Aby s klientem dokázal dlouhodobě finančně plánovat, byl s ním v pravidelném kontaktu a byl dobře k zastižení, když to klient potřebuje. V tomto ohledu na nás budou nároky větší a větší, což je dobře, protože se trochu pročistí trh,“ myslí si Filip o dnešní digitální době, která coby „dvousečná zbraň“ výrazně mění celé odvětví finančního poradenství.

A i když má Váš investor opravdu komplexní záběr, včetně realitní části, tak velký důraz ve firmě věnují právě investicím.

„Jak došlo k poklesu na trhu s hypotékami, tak my jsme propad v celkovém součtu nezaznamenali, naopak jsme výrazně narostli. Hodně poradců se začalo soustředit s klienty na komplexní plánování a tvorbu rezerv,“ vysvětluje Filip.

Investice na každé schůzce

Je důležité, aby na každé schůzce téma investic zaznělo. Aby to nebylo tak, že poradce vyřeší zabezpečení, možná nějaké majetkové pojištění a na investice nezbyde čas, což býval historicky problém. Na počtu otevřených účtů ale vidím, že dnes aktivita v investicích extrémně roste. Pro polovinu poradců nebyly investice zásadní téma. Dneska bude 90 procent poradců řešit investice s téměř každým klientem. I když management fee tvoří ze začátku stokoruny a tisícikoruny, tak je to sněhová koule, která se postupem času stále nabaluje. Nejde nemít na investicích zásadní složku příjmu,“ dodává.

Ale samozřejmě to není jako v pohádce, kde by v podobě investic létali pečení holubi sami do pusy.

Investice jsou komplexní obor, ve kterém se musíte neustále vzdělávat. Neexistuje stav, kdy by si člověk řekl, teď už jsem dobrý v investicích, mám hotovo a jdu to všem vysvětlovat,“ doplňuje Lukáš.

Pusťte si celé BTčko, uslyšíte mimo jiné:

  • Že růst se nemusí za každou cenu…
  • V čem Filipovi, který patří k nejúspěšnějším poradcům v investicích, pomohl kurz Z lovce farmářem…
  • Proč museli nejprve přemlouvat kolegy, aby se začali věnovat platformě Edward, a čím si je získal…
  • Proč v investicích platí, že v jednoduchosti je krása…
  • Co dnes musíte klientům v investicích rozmlouvat…
  • Které příležitosti dnes mnozí poradci přehlížejí…
  • Proč může být model placeného poradenství funkční, ale někdy taky paskvil…
  • Jak se pustit do investic, když teprve začínáte…
  • Jestli mají svého finančního poradce a proč je fajn mít svého finančního parťáka…

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Poradenství

Ještě je čas ty rodiče zachránit… Nové video motivuje klienty, aby řešili zajištění na důchod s BT Penzemi

Matěj, Miloš a Sofie. Tak se jmenují tři miminka – hrdinové videa, které Broker Trust připravil pro své partnery. Novorozenci komentují, jak jsou jejich rodiče zajištění na penzi, a zatímco…

9. 4. 2024 3 minut čtení minut čtení

Poradenství

Váš konzultant: Stav spoření na penzi je často tristní. Jako poradci máme v rukou to změnit

Sednete si s klientem, podíváte se na stávající penzijko a je to tam – transformovaný fond. Chudák klient se pak ještě diví, proč je to špatně, když se přeci penzijní…

28. 2. 2024 7 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.