Zpátky do minulosti: kdo byl pro pojišťovny tlusťoch?

V třicátých letech používaly pojišťovny takzvaný index otylosti, který měl odhalit riziko obezity pojištěných. V tomto článku si ho můžete spočítat a dozvědět se, jak pojišťovny postupují dnes. V Pojistném obzoru z třicátých let najdeme způsob, jakým pojišťovny oceňovaly riziko nadváhy pojištěných. Způsob ocenění rizika otylosti byl popsán Československým svazem pro pojištění vadných životů. Mimo jiné byl používán takzvaný index...

V třicátých letech používaly pojišťovny takzvaný index otylosti, který měl odhalit riziko obezity pojištěných. V tomto článku si ho můžete spočítat a dozvědět se, jak pojišťovny postupují dnes.

V Pojistném obzoru z třicátých let najdeme způsob, jakým pojišťovny oceňovaly riziko nadváhy pojištěných. Způsob ocenění rizika otylosti byl popsán Československým svazem pro pojištění vadných životů. Mimo jiné byl používán takzvaný index otylosti. Vzorec pro určení otylosti byl následující:

tloustka obr 1

A kdo byl pojišťovnami považován za tlusťocha? „Číslo 5 jest hranicí normální výživy. Čím více podíl klesá pod 5, tím navrhovatel jest otylejší“. Jak jste na tom podle tohoto ukazatele vy? Z následující tabulky můžete ihned vyčíst příslušný index otylosti pro riziko s určitým obvodem břicha a tělesnou výškou:

tloustka obr 2

Tento ukazatel by  některým „silnějším“ lidem udělal radost, dnes jsou normy štíhlosti nastaveny přeci jen striktněji. Pojišťovny pro určení rizika nadváhy počítají BMI index.  Index se spočítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky (BMI = hmotnost/výškaˆ2). Váš výsledek je pak určen následující tabulkou:

tloustka obr 3Tento index je dnes používán i pojišťovnami.  Například v produktu Dolce Vita od Generali se objevilo bonusové zvýhodnění pro klienty s optimálním BMI již v roce 2011. Dnes již toto zvýhodnění není nabízeno. Naopak pro Allianz pojišťovnu je optimální hodnota BMI jedním z parametrů pro poskytnutí slevy u produktu Rytmus.

Zajímavý program ve vztahu k hodnotě BMI nabízí Aegon. Standardně zvýšená hodnota BMI znamená přirážku k pojistnému. Pokud má klient vyšší BMI, může vstoupit do programu AEGON Fit, během dvou let snížit svůj BMI o 2 body a získat standardní cenu pojištění jako klient s optimálním BMI. Tento koncept si klade za cíl zlepšení klientova zdraví. Lze očekávat, že podobné koncepty budou stále častější. Rychle rostoucí počet aplikací pro mobily, fitness náramky či chytré hodinky, které monitorují zdravotní stav a sportovní aktivity člověka, tomuto trendu mohou napomoci.

Pozor však na to, že BMI index je dnes vědci již považován za zastaralý. Například vědci z prestižní kliniky v Rochesteru v americké Minnesotě varovali, že hodnota BMI neodpovídá realitě. Konečná hodnota BMI neodráží například muskulaturu člověka nebo jeho tělesnou stavbu. Lidé, u nichž BMI ukazuje hodnoty obezity, mají paradoxně naději na delší život a na menší problémy s kardiovaskulárním systémem než lidé s „normálními“ hodnotami, uvádí jejich studie. Největší zdravotní komplikace naopak hrozí lidem s nízkým BMI. BMI prý nelze použít ani k určování nebezpečí kardiovaskulárních chorob.

Ale nejistota kolem indexu tělesné hmotnosti by se neměla změnit v nejistotu o potřebnosti prevence proti tloušťce. Pokud pojišťovny svojí cenovou politikou přispějí ke zvýšení motivace některých lidí ke zlepšení jejich zdraví, bude to jedině dobře.

Článek Dušana Šídla vyšel na serveru oPojištění.cz.

 

Související články

Ostatní, Úvěrování

Družstevní bydlení zažívá renesanci. Láká nižšími cenami i stoprocentními úvěry

Mnozí lidé jsou už v podstatě rok nedobrovolně uchýlení ve svých domovech, kde bojují s nedostatkem prostoru, soukromí i klidu na práci. Není divu, že se mnozí poohlíží po novém…

25. 3. 2021 4 minut čtení minut čtení

Ostatní

Podivné výročí s covidem. Obavy střídá optimismus

Covid-19 je v České republice už rok realitou. Je to podivné výročí. Zemřelo přes 20 tisíc lidí. To je neoddiskutovatelná tragédie. Mnozí podnikatelé zavřeli a už neotevřeli. S přáteli se…

18. 3. 2021 6 minut čtení minut čtení

Ostatní

(Ne)Slavíme narozeniny. Broker Trustu je 20 let

Když člověk slaví narozeniny, natož kulatiny, sejde se s přáteli a rodinou, stoly se prohýbají pod chlebíčky, vzduchem létají špunty od šampaňského… Dnes má Broker Trust 20 let. Tak kde…

12. 3. 2021 6 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje