Pětadvacetileté stavebko nabízí před koncem roku atraktivní akce

Stavební spoření, jehož historie sahá až do 18. století, letos oslavilo 25 let existence na tuzemském trhu a v řadě průzkumů stále vychází jako v Česku nejpopulárnější spořicí nástroj. Není divu – téměř nulové riziko, jednoduchost a státní podpora jsou všechno aspekty, na které konzervativní Češi při zhodnocování svých úspor slyší. Do začátku října letos uzavřeli na 326 000 nových smluv, což...

Stavební spoření, jehož historie sahá až do 18. století, letos oslavilo 25 let existence na tuzemském trhu a v řadě průzkumů stále vychází jako v Česku nejpopulárnější spořicí nástroj. Není divu – téměř nulové riziko, jednoduchost a státní podpora jsou všechno aspekty, na které konzervativní Češi při zhodnocování svých úspor slyší. Do začátku října letos uzavřeli na 326 000 nových smluv, což je meziroční nárůst o 16 procent. Státní podpora sice v průběhu let klesala a roční zhodnocení dnes dosahuje přibližně tří procent, stavební spořitelny ale přicházejí s různými akcemi, aby „stavebko“ udržely stále atraktivní. Časově omezené akce se nejvíce objevují nyní ke konci roku, kdy je pomyslný vrchol sezóny uzavírání smluv o stavebním spoření, a to díky možnosti získat státní podporu i za stávající rok. Jak využít stavební spoření nejefektivněji a jaké akce jsou momentálně na trhu k dispozici?

Maximální státní podpora u stavebního spoření je 2 000 korun ročně, pokud na svůj účet pošlete za rok alespoň 20 000 korun. Stát vyplácí podporu po celou dobu trvání smlouvy, pokud na ni jsou posílány peníze, ale optimální je nastavit cílovou částku na 150 000 korun a po šesti letech smlouvu vypovědět a uzavřít novou. Při vyšších ročních úložkách a přesáhnutí šesti let výnosnost spoření výrazně klesá.

Díky akcím stavebních spořitelen je možné dosáhnout na další výhody a stavebko ještě zatraktivnit. Aktuálně jsou s blížícím se koncem roku na trhu dostupné například níže uvedené akce, které jsou v některých případech časově omezené. Velmi často se stavební spořitelny zaměřují na skupinu mladých lidí, respektive na děti a jejich rodiče. Ti mohou díky novele zákona se stavebním spořením uzavřeným pro své ratolesti po šesti letech trvání smlouvy nakládat, aniž by k tomu potřebovali souhlas opatrovnického soudu.

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS)

Pro klienty ve věku 18–35 let nabízí do konce roku 2018 prémii až 2 000 Kč, což prakticky znamená smlouvu do cílové částky 200 000 Kč bez poplatku za uzavření.

Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS)

Klienti, kteří do 14. prosince 2018 uzavřou smlouvu o stavebním spoření a do čtyř měsíců vloží na účet alespoň 2 000 Kč, získají prémii ve výši poplatku za uzavření smlouvy, maximálně však 2 000 Kč.

Pro klienty do 21 let nabízí MPSS bonus za uzavření smlouvy o stavebním spoření ve výši až 1 500 Kč, pokud do čtyř měsíců vloží na účet stavebního spoření minimálně jedno procento z cílové částky, což opět znamená u smluv s cílovou částkou do 150 000 Kč uzavření bez poplatku. Tato akce není časově omezena.

Pro klienty od 55 let výše nabízí při uzavření smlouvy s cílovou částkou do 200 000 Kč bonus ve výši až 2 000 Kč, pokud do čtyř měsíců od uzavření smlouvy vloží jedno procento z cílové částky. Opět jde v praxi o smlouvu bez poplatku za uzavření.

Raiffeisen stavební spořitelna           

Pro klienty do 25 let včetně nabízí zvýhodněné úročení vkladů 1,5 procenta. Pokud smlouvu klient uzavře do 17. prosince 2018 a na účet bude připsaný vklad 20 000 Kč do 19. prosince 2018, obdrží bonus ve výši poplatku za uzavření smlouvy, maximálně 2 000 Kč. Bonus je určen pro klienty, kteří neměli u RSTS nikdy uzavřenou smlouvu nebo ji ukončili nejpozději v roce 2016.

Aktuálně probíhá také akce pro klienty, kteří nikdy neměli smlouvu u RSTS nebo ji ukončili nejpozději v roce 2016. Pokud do 17. prosince 2018 uzavřou smlouvu o stavebním spoření (bez ohledu na výši cílové částky) a do 19. prosince 2018 bude na účet připsaný vklad ve výši 20 000 Kč, obdrží bonus ve výši poplatku za uzavření smlouvy, maximálně 2 000 Kč.

Pro stávající klienty, kteří měli k 21. říjnu 2018 na smlouvách vysoké procento naspoření (minimálně 95 % cílové částky) nabízí RSTS bonus při zvýšení cílové částky ve výši poplatku za zvýšení, maximálně však 1 500 Kč. Pokud se klienti s vysokým procentem naspoření rozhodnou pro novou následnou smlouvu, obdrží od RSTS bonus ve výši poplatku za uzavření následné smlouvy, maximálně však 1 500 Kč. Stávající smlouva musí být ukončena nejpozději k 19. prosinci 2018.

Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS)

Pro klienty do 15 let při uzavření smlouvy do konce roku nabízí bonus ve výši poplatku za uzavření smlouvy, maximálně však ve výši 1 500 Kč a jako dárek pro děti do 5 let LED lampičku, dětem od 6 do 15 let pak powerbanku.

Pro všechny nové klienty nabízí ke smlouvám uzavřeným v průběhu listopadu bonus ve výši poplatku za uzavření smlouvy, maximálně však 1 500 Kč, pokud do konce ledna 2019 na smlouvu vloží 2 000 Kč.

Klienti, kteří od 1. listopadu.2018 do 30. listopadu2018 uzavřou smlouvu o stavebním spoření a ve stejném termínu vloží na účet 2 000 Kč, budou zařazeni do akce „Vyhrajte s Buřinkou Škodu Octavii“.

Wüstenrot – stavební spořitelna (WSS)

Pro klienty do 24 let nabízí při uzavření smlouvy s cílovou částkou 150 000 Kč (KAMARÁD) a s cílovou částkou 300 000 Kč (KAMARÁD+) bonus ve výši poplatku za uzavření smlouvy, pokud do čtyř měsíců klient vloží na účet stavebního spoření částku ve výši jednoho procenta cílové částky. Prakticky jde opět o možnost uzavření smlouvy bez poplatku. Tato akce není nijak časově omezena.

Stavební spořitelny využívají i jiné, méně tradiční motivace a zvýhodnění klientů ať už v průběhu celého roku, nebo jen v určitém období. Příkladem je například charitativní akce Cihla od SSČS, kdy klient zakoupením cihličky na podporu lidí s mentálním postižením získá slevu 500 Kč na poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Modrá pyramida zase motivuje klienty k pravidelnému spoření výší úroku. Slevy mohou klienti získat také, pokud uzavřou stavební spoření prostřednictví online prodejních kanálů nebo zprostředkovatelských sítích.

Roman Bečička, úvěrový analytik společnosti Broker Trust

Související články

Úvěrování

Stavební spořitelny lákají klienty na prémie. Jak ze spoření dostat nejvíc?

Každoročně můžeme na podzim počítat s několika jistotami – ze stromů opadá listí, brzy se stmívá a stavební spořitelny začnou lákat klienty na zvýhodněné akce. Nejinak je tomu i letos.…

2. 12. 2022 4 minut čtení minut čtení

Podcasty, Poradenství, Regiony, Vzdělávání

Karel Kořený ,,Poradce, který se nevzdělává, je druh na vyhynutí“ + SOUTĚŽ pro finanční poradce

„Ve finanční gramotnosti se u nás rozevírají nůžky. Řada lidí je dnes finančně nepolíbená a se svými penězi nedovede správně nakládat ani vyjít. Na druhou stranu se ale mnozí jiní…

23. 11. 2022 3 minut čtení minut čtení

Poradenství, Regiony

Anketa 1+1: Které nástroje jsou největší pomocníci při poradenské práci?

Bez práce nejsou koláče. A bez chytrých nástrojů by nebyla práce finančních poradců efektivní. Které nástroje považují naši regionální ředitelé za největší přínos? A bez jakých vychytávek se neobejdou při…

18. 11. 2022 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.