Za předčasně splacenou hypotéku 1 %

Poslanecká sněmovna schválila novelu, která nově stanovuje poplatek za předčasně splacenou hypotéku. Klienti zaplatí 0,25 % z nesplacené jistiny za každý započatý rok zbývajícího období do konce fixace, maximálně však 1 %.

Za předčasné splacení hypotéky bude poplatek maximálně 1 %

Ve středu 15. listopadu schválila Poslanecká sněmovna ve třetím čtení novelu, která určuje poplatek za předčasné splacení hypotéky mimo zákonem vymezené případy. Vláda původně navrhovala poplatek až 2 %, ale nakonec zvolila mírnější kompromisní variantu, kdy klienti zaplatí 0,25 % z nesplacené jistiny za každý započatý rok zbývajícího období do konce fixace, maximálně však 1 %. Změny se dotknou nově uzavřených smluv a pak těch, u kterých končí stávající fixace, tedy refixace.  Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Teprve poté bude změna platná. Přesný datum účinnosti ještě není stanoven, bude však s jistotou v příštím roce. Vývoj i nadále sledujeme.

Vláda původně navrhovala poplatek až 2 %, ale nakonec zvolila mírnější kompromisní variantu. Změny se dotknou nově uzavřených smluv a pak těch, u kterých končí stávající fixace, tedy refixace.  Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Teprve poté bude změna platná. Přesný datum účinnosti ještě není stanoven, bude však s jistotou v příštím roce. Vývoj i nadále sledujeme.

Konec dostupných dlouhých fixací?

Jedno procento, jako maximální výše poplatku za předčasné splacení hypotéky, je poměrně nízká hranice pro to, aby banky dokázaly bezpečně naceňovat dlouhodobé fixace hypoték, protože i pro ně je cena za zasmluvnění například desetileté fixace dražší. A náhrada na úrovni jednoho procenta nebude dostatečná,“ komentuje náš hypoteční expert Libor Vojta Ostatek.

Poplatek, který se bude řídit počtem let do konce fixace na úrovni 0,25 % vnímám spíše jako symbolický. Pro klienty tak bude pokračovat jednoduchá matematika a přechod k výhodnějšímu nastavení úvěru v období trvající fixace bude velmi otevřený. Bankám to však u delších fixací nebude finančně vycházet a éra dostupných delších fixací tím skončí,“ dodává.

Čtvrtinu jistiny půjde dál splatit každoročně

Klienti budou moct dál každý rok splatit čtvrtinu původní jistiny úvěru zdarma za jakýchkoliv podmínek. Nově se možnost bezplatného předčasného splacení hypotéky bude vztahovat i na rozvody a vypořádání společného jmění manželů. Pozitivní na výsledku je, že skončí období nejistoty a trh bude mít jednotná pravidla pro předčasné splacení hypotéky v období fixace.

Související články

Výnosy

Inflace dopadla slušně, akcie pokračují v růstu (Videokomentář: Týden 21)

Data o spotřebitelských cenách ve Spojených státech byla lepší, než se čekalo, a tak jsou trhy opět o něco optimističtější ohledně dalšího snižování úrokových sazeb. To poslalo S&P 500 na…

22. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Úvěrování

Hypotéky ožívají. Vzít si úvěr na bydlení nyní, nebo ještě čekat?

Hypoteční trh znatelně ožívá. Banky v dubnu poskytly hypoteční úvěry za téměř 22 miliard korun, což představuje meziročně o 100 % více a je to i pětinový nárůst oproti březnu…

17. 5. 2024 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akcie opět lámou rekordy (Videokomentář: Týden 20)

Podařená výsledková sezóna poslala hlavní americký akciový index na úroveň historických maxim. Ještě lépe se daří celosvětovému indexu, který je na rekordních hodnotách. Slušně si vedou i dluhopisy. Sentiment je…

15. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.