Sberbank CZ – aktuální situace

Situace ohledně Sberbank CZ se stále překotně vyvíjí. Její vývoj sledujeme a pravidelně Vás informujeme v BeTy. Podívejte se na vše, co se stalo tento týden. Doporučujeme sledovat webové stránky Sberbank a ČNB.

Vážení partneři, 

neustále sledujeme vývoj situace ohledně Sberbank. Všechny dostupné informace průběžně zveřejňujeme v BeTy. Pro přehlednost přidáváme přehled vydaných INF na konec tohoto článku. Dozvíte se v nich, co dělat, pokud máte klienty nebo rozdělené obchody ve Sberbank CZ. Věnujte prosím pozornost i instrukcím, jak postupovat, pokud používáte Sberbank účet pro výplatu provizí. Ale vzhledem k překotnému vývoji situace doporučujeme primárně sledovat webové stránky Sberbank, kde najdete i odpovědi na nejčastější otázky. Případně sledujete web ČNB.

ČNB nastalou situaci ve Sberbank CZ od počátku intenzivně řeší a činí vše pro to, aby byl dopad problémů banky na její klienty co nejmenší. Na základě získaných informací ČNB dnes 28. 2. 2022 zahájila kroky směřující k odejmutí povolení společnosti Sberbank CZ, a.s. působit jako banka. V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů. Pro další vývoj je tak potřeba počkat na rozhodnutí ze strany ČNB, ale už teď je téměř jisté, že Sberbank CZ ukončí v ČR svoji působnost jako banka. 

Informace pro poradce týkající se výplaty provizí na účty vedené u Sberbank CZ:

  • S ohledem na situaci banky Sberbank CZ v případě, že využíváte běžný účet vedený u této banky, doporučujeme urychlenou změnu bankovního účtu určeného pro výplatu provizí. Počínaje 1. 3. 2022 nebudeme provize za sjednané obchody na účty vedené u Sberbank CZ vyplácet, neboť Sberbank CZ nesmí nové vklady přijímat. 
  • Pokud máte vlastní datovou schránku, je odeslání žádosti o změnu účtu jejím prostřednictvím za nás preferovanou variantou. Další možností je doručení písemné žádosti o změnu účtu  s Vaším ověřeným podpisem prostřednictvím e-mailové schránky, kterou máme v evidenci v BT. Podmínkou je následné doručení originálu této žádosti, a to do 14 dnů od odeslání e-mailové žádosti. 

Upozornění

V případě, že neobdržíme originál této žádosti, nebudeme brát zřetel na případné reklamace týkající se čísla účtu.

V případě, že neobdržíme originál této žádosti, může dojít k zastavení výplaty provize ve prospěch nového účtu.

Přehled vydaných inf v BeTy:

SB úvěr 2206 Informace pro klienty ohledně splácení úvěrů  1.3.

SB spotřební 2204 Informace pro klienty ohledně splácení úvěrů 1.3. informace je stejná jako u odkazu výše pouze pro jinou skupinu úvěrů 

SB investiční úvěry 2203 Informace pro klienty ohledně splácení úvěrů 1.3.  informace je stejná jako u odkazu výše pouze pro jinou skupinu úvěrů

BT administrativa 2224 Aktuální informace ze Sberbank – banka dočasně umožní karetní transakce s denním limitem 1000 Kč na kartu, splátky úvěrů nadále přijímá 28.2.

BT administrativa 2223 Aktuální informace k situaci Sberbank: Oznámení garančního systému – výplata pojištěných vkladů; Často kladené otázky a odpovědi ke Sberbank na webu ČNB    28.2.

BT administrativa 2222 ČNB zahájila kroky k odejmutí licence Sberbank CZ  28.2.

BT administrativa 2221 Doporučení: Nesjednávejte svým klientům produkty Sberbank 25.2.

SB úvěr 2205 Vyjádření Sberbank CZ k aktuální geopolitické situaci 25.2.

V případě nových informací Vás budeme neprodleně informovat v BeTy.

Váš Broker Trust

Související články

Výnosy

Aktuálně s Janem Maňákem (BNP Paribas)

Naši analytici si sedli s Janem Maňákem z BNP Paribas a probrali jeho pohled na aktuální dění na trzích. Co říká na situaci kolem amerických bank nebo vývoj úrokových sazeb?…

22. 3. 2023 1 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství, Výnosy

Máme se bát další globální finanční krize?

V právě skončeném týdnu se akciové indexy po celém světě poměrně prudce propadly. Důvodem negativního vývoje byl krach tří amerických bank, když jedna z nich byla dokonce dvanáctou největší bankou…

15. 3. 2023 4 minut čtení minut čtení

Ostatní, Poradenství, Úvěrování

Dostupnost bydlení se zlepšuje díky poklesu cen i sazeb hypoték (analýza Golem)

Pokles cen bytů v únoru zpomalil. V meziměsíčním srovnání průměrné nabídkové ceny bytů klesly jen o 8 000 Kč jak vyplývá z aktuálních dat portálu RealityČechy.cz.

14. 3. 2023 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Poznejte naše chytré nástroje

Rádi vás pozveme na kávu . Nechte nám na sebe kontakt.