Zmizí řecké téma? (Týden 28)

GrExit se nekoná. Jaké to překvapení! Teď ještě aby uzavřená dohoda prošla také národními parlamenty, včetně toho řeckého a jasné zítřky mají zase na nějakou dobu zelenou. Nutnost rychlého zavedení balíčku reformních opatření řeckým parlamentem prozatím drží akciové trhy na uzdě. Nekoná se žádný raketový open. Trhy rostou, prozatím ale bez euforie. Možnost, že dojednaná dohoda...

GrExit se nekoná. Jaké to překvapení! Teď ještě aby uzavřená dohoda prošla také národními parlamenty, včetně toho řeckého a jasné zítřky mají zase na nějakou dobu zelenou. Nutnost rychlého zavedení balíčku reformních opatření řeckým parlamentem prozatím drží akciové trhy na uzdě. Nekoná se žádný raketový open. Trhy rostou, prozatím ale bez euforie. Možnost, že dojednaná dohoda v řeckém parlamentu narazí, je reálná. Procházkou růžovým sadem nemusí být ani pozdější schválení dalšího balíčku pomoci německým parlamentem. Řecké téma ale doufejme z hledáčku investorů a medií na nějaký čas zmizí. To je jednoznačně pozitivní zpráva.

Pro zbylá aktiva však uplynulý týden nijak mimořádně úspěšný nebyl, a to zejména v korunovém vyjádření. Napětí kolem Řecka nejprve poslalo americký dolar na počátku týdne strmě vzhůru, ale poté, co premiér Tsipras otočil a přišel s návrhem úspor, začala americká měna vůči euru i koruně opět ztrácet. Výsledkem byl pokles hodnoty USD o více jak jedno a půl procenta.

Akciové trhy vesměs stagnovaly a očekávaly výsledky bruselského jednání. Prudký pokles akcií rozvíjejících se trhů a komodit má na svědomí další propad cen ropy. Ta se v uplynulém týdnu propadla z hodnot kolem 60 USD za barel až do blízkosti padesátidolarové hranice.

Hlavní událostí aktuálního týdne bude jednání řeckého parlamentu, který musí do středy odsouhlasit věřiteli navrhovaná úsporná opatření a připravit pro ně také právní normy. Zajímavé bude zcela jistě také zasedání Evropské centrální banky, která bude řešit otázku, jak opět kapitalizovat řecké banky.  Ve Spojených státech budou ostře sledována hned dvě vystoupení guvernérky FEDu Janet Yellen. Zajímavá budou také data ze spotřebitelského sektoru, který nabízí úterní údaj o maloobchodních tržbách a páteční spotřebitelskou důvěru. V poslední době ostře sledované Číně budou ve středu k dispozici data o tamním HDP a průmyslové produkci.

Tydenni komentar 28 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 28 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 28 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu, přičemž nejsledovanější světový index – americký SP500 – se opět přiblížil na dohled ke svým historickým maximům, kterých dosáhl na počátku…

1. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trend odolal (Týden 21)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu vesměs mírně rostly. Celosvětový index MSCI World si na své hodnotě polepšil o necelou desetinu procenta. O něco lépe se dařilo evropským akciím a…

25. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a…

18. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje