Vyjde nám sázka na klidný srpen? (Týden 30)

Přesto, že je pohled na tabulku zisků a ztrát docela smutný, nepřinesl uplynulý týden prakticky nic nového. Poklesy akcií i dluhopisů, které až na výjimky postihly celý trh, jsou spíše korekcí předešlého nadšeného růstu spojeného s řeckou dohodou. Řecký parlament odsouhlasil to, co odsouhlasit měl, a Řecko čeká tento týden první kolo přímého jednání se zástupci svých věřitelů. Z jednání...

Přesto, že je pohled na tabulku zisků a ztrát docela smutný, nepřinesl uplynulý týden prakticky nic nového. Poklesy akcií i dluhopisů, které až na výjimky postihly celý trh, jsou spíše korekcí předešlého nadšeného růstu spojeného s řeckou dohodou.

Řecký parlament odsouhlasil to, co odsouhlasit měl, a Řecko čeká tento týden první kolo přímého jednání se zástupci svých věřitelů. Z jednání neočekáváme žádné překvapující výsledky, a tudíž by jím neměl být vývoj obchodování nijak dramaticky narušen. Jedinou řeckou informací, nemající vážný okamžitý dopad, je skutečnost, že ve vládní Syrize dochází k určitému pnutí. Není tak vyloučeno její rozštěpení. To by mohlo do budoucna znamenat předčasné volby.

Za pozornost stojí pokles amerického dolaru. Ten v předchozím týdnu prudce rostl díky vyjádření guvernérky FEDu, v němž potvrdila možnost zvýšení úrokových sazeb již letos. Minulý týden nepřinesl v tomto ohledu novou informaci. Ba naopak. Z řad centrálních bankéřů zazněl závazek, že sazby půjdou do konce roku výše. Nejpravděpodobnějším termínem je zřejmě zářijové zasedání. I oslabení USD tak beru spíše jako korekci předešlého růstu.

Výše zmíněné události tak dávají tušit, že před sebou máme až do září poměrně klidné období. Jediným fundamentálním faktorem, který by měl mít vliv na ceny akcií, je tedy probíhající výsledková sezóna. Její výsledky co do naplnění očekávání analytiků lze označit jako průměrné. To by byla poměrně dobrá informace, kdyby zmíněná očekávání nebyla mimořádně nízká. S trochou nadsázky se dá říct, že se většina „atletů“ bez problémů dostává přes laťku ve výšce šedesáti centimetrů…

Blížící se konec měsíce a začátek dalšího je tradičně spojen s důležitými makrodaty. Nejinak tomu bude i v právě započatém týdnu. V USA se koná zasedání centrálních bankéřů, které pravděpodobně nepřinese žádnou dramatickou změnu jejich postoje. Zajímavé věci přijdou zřejmě na řadu až v září. Důležitým faktorem pro rozhodování FEDu bude ve čtvrtek zveřejněné tempo růstu americké ekonomiky. Po zklamání z úvodního čtvrtletí roku 2015 se očekává poměrně solidní údaj na pomezí 2,5 procentního růstu. Další data přijdou v USA ze spotřebitelského sektoru, a to je oblast, z níž jsme zvyklí na dobrá čísla. Nejinak by tomu mohlo být i tentokrát. Evropa zveřejní zejména údaje o ekonomickém sentimentu, spotřebitelské důvěře a data z trhu práce. Lepší než očekávaná čísla budou zřejmě impulsem i pro kapitálové trhy. V Číně budou na konci týdne oznámena čísla z průmyslového sektoru, jejichž předběžný nástřel trh výrazně zklamal.

Tydenni komentar 30 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 30 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 30 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje