Vše je růžové (Týden 19)

Vše je opět růžové. Ve Francii bude prezidentem ten hodný a sympatický mladík, centrální bankéři se ve Spojených státech shodli na tom, že zpomalení tamní ekonomiky, o kterém vydala svědectví nedávná čísla, je jenom dočasné. Úspěšná je také americká výsledková sezóna a v neposlední řadě stále pozitivně překvapují makroekonomické údaje z dlouho podceňované Evropy.  Co víc si přát. Výsledky volebního...

Vše je opět růžové. Ve Francii bude prezidentem ten hodný a sympatický mladík, centrální bankéři se ve Spojených státech shodli na tom, že zpomalení tamní ekonomiky, o kterém vydala svědectví nedávná čísla, je jenom dočasné. Úspěšná je také americká výsledková sezóna a v neposlední řadě stále pozitivně překvapují makroekonomické údaje z dlouho podceňované Evropy.  Co víc si přát.

Výsledky volebního klání ve Francii byly ještě jasnější, než se původně čekalo. Emmanuel Macron je novým francouzským prezidentem a akciové trhy zejména v Evropě tento fakt také radostně uvítaly. Trh se prozatím příliš nezabývá tím, že Macrona v prvním kole volila jen čtvrtina voličů a jeho vítězství ve druhém kole je spíše výsledkem národní koalice proti Marine Le Pen, než Macronovy drtivé podpory. Jeho pozice v úřadě nebude přinejmenším z počátku nijak silná. A jeho plány o tom, jak dá za pár týdnů za vyučenou těm zlobivým Polákům a Maďarům, mohou do evropského prostoru přinést nejistotu. Tedy pokud je pan Macron myslel vážně a ne jen jako předvolební rétoriku o tom, co lidé chtějí slyšet.

Evropské akcie naštěstí letí vzhůru z jiných důvodů. Macronovo vítězství očekával každý příčetný člověk, ale data, která již nějakou dobu chodí z Evropy, investory nadále silně pozitivně překvapují.  Zpravodajské servery v uplynulém týdnu vydaly zprávu o tom, že ekonomika eurozóny předčila svým růstem v úvodním čtvrtletí letošního roku i ekonomiku Spojených států. Na meziroční bázi činil evropský růst 1,7 %, zatímco největší světová ekonomika si to vykračovala jen tempem přibližně polovičním. Společně s údaji z výrobního a nevýrobního sektoru (viz. Graf týdne) se jedná o mimořádně pozitivní vývoj.

Hlavní událostí ve Spojených státech bylo zasedání tamních centrálních bankéřů. Ti odhadují, že zpomalení amerického hospodářství, kterého jsme byli svědky v úvodním čtvrtletí, je nejspíše záležitostí pomíjivou a v dalších kvartálech se již dočkáme opět dobrých čísel. Optimismus členů FEDu opět nastolil otázku dalšího zvyšování úrokových sazeb. To by mohlo být aktuální na následujícím zasedání, které bude na pořadu dne v polovině června. FED potvrdil, že je takový vývoj možný. Ovšem vše bude pochopitelně záviset na dalších datech a na tom, jak se bude vyvíjet mezinárodně politická situace, zejména dění kolem Severní Koreje.

V příštím týdnu se pozornost investorů zaměří na německá makro data, která by měla potvrdit pozitivní vývoj v Evropě. Uslyšíme čísla týkající se německého průmyslu a také nás bude zajímat růst tamního hrubého domácího produktu a stav inflace v klíčové evropské zemi. Ve Spojených státech se důležitá data vyčerpala a tak bude větší pozornost věnována snad pouze maloobchodním tržbám, které ukáží, jak velkou chuť nakupovat Američané mají.

Podrobný komentář včetně porovnání fondů zaměřených na světové akcie najdete zde.

Související články

Výnosy

Jako za války. Co způsobil koronavirus a jak rozhýbat ekonomiku?

Koronavirus je nejvíce diskutované téma současnosti. Není se čemu divit – kompletně zasahuje do našich životů. Jejich součástí jsou i kapitálové trhy, které se v posledních týdnech otřásly. Současná krize…

9. 4. 2020 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investiční webinář NN Investment Partners

Jiří Pech, manažer segmentu investic Broker Trustu si do dnešního webináře pozval Jana Brhela a Martina Soukupa z NN Investment Partners C.R. Kromě aktuální situace na trzích a jak nyní…

3. 4. 2020 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Silná opatření korigovala propady (Týden 14)

Svět jásá. Akciové trhy prudce rostou a za jediný týden se jejich hodnota zvýšila o deset procent.

31. 3. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje