Vše je růžové (Týden 19)

Vše je opět růžové. Ve Francii bude prezidentem ten hodný a sympatický mladík, centrální bankéři se ve Spojených státech shodli na tom, že zpomalení tamní ekonomiky, o kterém vydala svědectví nedávná čísla, je jenom dočasné. Úspěšná je také americká výsledková sezóna a v neposlední řadě stále pozitivně překvapují makroekonomické údaje z dlouho podceňované Evropy.  Co víc si přát. Výsledky volebního...

Vše je opět růžové. Ve Francii bude prezidentem ten hodný a sympatický mladík, centrální bankéři se ve Spojených státech shodli na tom, že zpomalení tamní ekonomiky, o kterém vydala svědectví nedávná čísla, je jenom dočasné. Úspěšná je také americká výsledková sezóna a v neposlední řadě stále pozitivně překvapují makroekonomické údaje z dlouho podceňované Evropy.  Co víc si přát.

Výsledky volebního klání ve Francii byly ještě jasnější, než se původně čekalo. Emmanuel Macron je novým francouzským prezidentem a akciové trhy zejména v Evropě tento fakt také radostně uvítaly. Trh se prozatím příliš nezabývá tím, že Macrona v prvním kole volila jen čtvrtina voličů a jeho vítězství ve druhém kole je spíše výsledkem národní koalice proti Marine Le Pen, než Macronovy drtivé podpory. Jeho pozice v úřadě nebude přinejmenším z počátku nijak silná. A jeho plány o tom, jak dá za pár týdnů za vyučenou těm zlobivým Polákům a Maďarům, mohou do evropského prostoru přinést nejistotu. Tedy pokud je pan Macron myslel vážně a ne jen jako předvolební rétoriku o tom, co lidé chtějí slyšet.

Evropské akcie naštěstí letí vzhůru z jiných důvodů. Macronovo vítězství očekával každý příčetný člověk, ale data, která již nějakou dobu chodí z Evropy, investory nadále silně pozitivně překvapují.  Zpravodajské servery v uplynulém týdnu vydaly zprávu o tom, že ekonomika eurozóny předčila svým růstem v úvodním čtvrtletí letošního roku i ekonomiku Spojených států. Na meziroční bázi činil evropský růst 1,7 %, zatímco největší světová ekonomika si to vykračovala jen tempem přibližně polovičním. Společně s údaji z výrobního a nevýrobního sektoru (viz. Graf týdne) se jedná o mimořádně pozitivní vývoj.

Hlavní událostí ve Spojených státech bylo zasedání tamních centrálních bankéřů. Ti odhadují, že zpomalení amerického hospodářství, kterého jsme byli svědky v úvodním čtvrtletí, je nejspíše záležitostí pomíjivou a v dalších kvartálech se již dočkáme opět dobrých čísel. Optimismus členů FEDu opět nastolil otázku dalšího zvyšování úrokových sazeb. To by mohlo být aktuální na následujícím zasedání, které bude na pořadu dne v polovině června. FED potvrdil, že je takový vývoj možný. Ovšem vše bude pochopitelně záviset na dalších datech a na tom, jak se bude vyvíjet mezinárodně politická situace, zejména dění kolem Severní Koreje.

V příštím týdnu se pozornost investorů zaměří na německá makro data, která by měla potvrdit pozitivní vývoj v Evropě. Uslyšíme čísla týkající se německého průmyslu a také nás bude zajímat růst tamního hrubého domácího produktu a stav inflace v klíčové evropské zemi. Ve Spojených státech se důležitá data vyčerpala a tak bude větší pozornost věnována snad pouze maloobchodním tržbám, které ukáží, jak velkou chuť nakupovat Američané mají.

Podrobný komentář včetně porovnání fondů zaměřených na světové akcie najdete zde.

Související články

Podcasty, Výnosy

BTčko #6: Není to jen o jedničkách a nulách. V investicích záleží na emocích

Když Viktor Hostinský mluví o investování s platformou Edward, přirovnává ji často k autopilotu v letadle. Ale jedním dechem dodává, že na dovolenou by také asi nikdo nechtěl letět bez…

27. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Firmám klesají zisky. Zbavit se akcií, nebo navýšit pozice?

Akciový investor se stává v podstatě spoluvlastníkem firem, jejichž akcie drží. A každého majitele by mělo zajímat, jak se jeho společnosti daří. Ukazuje to i poměr mezi růstem tržeb, zisků…

23. 9. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická opora zafungovala (Videokomentář: Týden 36)

Indexy se odrazily zpět vzhůru. Co jsou aktuální držáky? Jaká byla makro data? A co na to všechno říká náš investiční analytik Václav Pech?

14. 9. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.