Voda jako investice? Zaměřte se na vodárenské firmy

Investoři hledají neustále silné příběhy. Jednou to jsou malé biotechnologické společnosti s potenciálem přijít s převratným vynálezem, jindy třeba investice do rozvíjejících se ekonomik, jako je Čína. V posledních letech silně rezonovala pohádka o zářné budoucnosti kryptoměn a s přestávkami slýcháme příběhy o blyštivých kovech. Pilulka na smrtelnou nemoc, gigantická spotřeba bohatnoucí země, zlato a stříbro… To jsou vznešené pojmy, které investory doslova...

Investoři hledají neustále silné příběhy. Jednou to jsou malé biotechnologické společnosti s potenciálem přijít s převratným vynálezem, jindy třeba investice do rozvíjejících se ekonomik, jako je Čína. V posledních letech silně rezonovala pohádka o zářné budoucnosti kryptoměn a s přestávkami slýcháme příběhy o blyštivých kovech. Pilulka na smrtelnou nemoc, gigantická spotřeba bohatnoucí země, zlato a stříbro… To jsou vznešené pojmy, které investory doslova hypnotizují. Jak obstojí v tomto seznamu tak „obyčejná“ věc jako voda?

Tato pro život nezbytná tekutina pokrývá více jak dvě třetiny zemského povrchu. Z toho je 97 procent slaná voda a pouhá tři procenta voda sladká, která je z velké části vázána v ledovcích. Vývoj lidské civilizace je s vodou pevně spojen. Je její množství pro budoucnost lidstva dostatečné? Existují seriózní názory hovořící o tom, že ještě nějakou dobu ano. Zlom by mohl nastat okolo roku 2030, na delším horizontu však panuje značná nejistota.

Z globálního pohledu je 69 procent světové vodní spotřeby využíváno v zemědělství, 17 procent spotřebuje průmysl a na chod domácností je využito pouhých 13 procent. Světová populace roste každým rokem přibližně o dalších osmdesát miliónů obyvatel. To v průměrném přepočtu na osobu znamená zvýšení budoucí spotřeby vody o 64 miliard kubických metrů ročně.

Dramatických statistik o nedostatku vody nejen na českých tocích, ale i jejích podzemních zásob či tajících ledovcích je možné najít mnoho. Sílící poptávka a slábnoucí nabídka bývá dobrou investiční příležitostí. Máme tady tedy zajímavý příběh? Moji slovenští spolužáci na vysoké měli pro tyto situace výstižnou odpověď: „Áno, aj,“ říkávali. Opravdu nic není jednobarevné. Kdyby bylo, jsme v investicích do vody již ponořeni všichni.

Voda není ropa

Jaké argumenty musí investor okouzlený tímto investičním námětem zvážit? Je potřeba si uvědomit, že voda není ropa. Voda je recyklovatelnou komoditou a jedním použitím se nespotřebovává. Tím, že se večer osprchujete, voda nezmizí, jen dojde k jejímu vyčištění a znovupoužití. Nejsme tedy zcela bezbranní a vydaní osudu na pospas ve smyslu, že by voda došla. V řadě oblastí ve světě tak není problém přímo s nedostatkem vody, ale s nedostatkem čisté, nezávadné vody. Byť se daří situaci zlepšovat, právě v této oblasti – úpravě již dostupné vody – vidím možnosti pro růstový příběh zcela zřetelně.

Jakým způsobem může investor tento fakt využít? Existuje hned několik možností, jak se pokusit profitovat z možného budoucího boomu vodárenských firem. Futures kontrakty na vodu, jako známe třeba u zlata, jsou prozatím hudbou budoucnosti, přímé investice do této komodity tak nepřicházejí v úvahu. To nemusí být až taková škoda, pokud se investor stejně jako já domnívá, že nedostatek vody není tím nejpalčivějším problémem.

Kde je „jádro pudla“?

Je-li investor ztotožněn s tím, že „jádro pudla“ je skryto v dostupnosti a kvalitě vodních zdrojů, pak by pro něj měly být zajímavé akcie firem podílejících se na odstraňování tohoto problému. Na burze je obchodováno hned několik společností podnikajících ve vodním byznysu, a je tudíž možné koupit jejich akcie. Nejznámější v našem regionu bude zřejmě francouzská Veolia, obchodovaná jak na evropských, tak také na zámořských burzách.

Pokud má investor často oprávněný dojem, že nemůže z dostupných informací správně vybrat konkrétní vítěze v tomto oboru, pak existuje hned několik veřejně obchodovatelných podílových fondů a fondů ETF sdružujících akcie společností podnikajících v oboru.

Úspěšné vodárenské akcie

V naprosté většině jsou založeny na bázi indexu SP Global Water Index zahrnujícího akcie padesáti nejvýznačnějších firem z oboru hospodaření s vodou. Nejznámějším je fond PowerShares Water Resource Portfolio obchodovaný na newyorské burze. Fond obsahuje akcie třicítky společností se zaměřením poskytování pitné vody, její úpravu a služby přímo spojené se spotřebou. Další možností je PowerShares Global Water Portfolio (PIO) lišící se od dříve zmíněného větším globálním rozprostřením svého portfolia.

Obr. 1 Vývoj SP Global Water Indexu v porovnání s globálním akciovým indexem MSCI World v letech 2007-2019

Z uvedeného grafu vyplývá vysoká shoda mezi vývojem globálního akciového indexu MSCI World a Global Water Indexu. Nicméně lze také pozorovat, že akcie čistě vodárenských společností globální index ve výkonnosti převyšují.

Nákup akcií, či ETF s sebou však nese i určité nepříjemnosti, s nimiž se může investor setkat. Jednou z nich je měnové riziko, protože řada z těchto instrumentů není k dispozici v české koruně. Povětšinou se jedná o dolarové investice a měnový pár USD/CZK umí být nepříjemně volatilní.

Co se týče možností pro ty, kteří chtějí investovat v českých korunách, mohou zvolit klasické fondy, jako je například poměrně nový KBI Water Fund nebo Parvest Aqua. Druhý jmenovaný má dlouhou historii, CZK třídu, a i přes vyšší náklady poráží levné ETF řešení svou výkonností.

Investiční svět má před sebou zajímavou dobu. Expanzivní politika centrálních bank narazila na svoje limity. Doba ukončení stimulů a následného zvyšování úrokových sazeb od investorů požaduje reakci. Tou může být vyvážení portfolií směrem k jeho vyšší diverzifikaci a také k alternativním investičním aktivům. A tím z mého pohledu může být právě voda.

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Související články

Výnosy

Páteční obchodování zachránilo trhy (Videokomentář: Týden 23)

V uplynulém týdnu to nejprve vypadalo na korekci, ale pátek vše zachránil a vrátil trhy zpět poblíž výchozím hodnotám z počátku týdne. Dluhopisům se v posledních dnech dařilo o něco…

7. 6. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zlatá horečka? V investicích je potřeba se žlutým kovem zachovat chladnou hlavu

Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby byla ale místo křišťálu skutečně celá ze zlata, tak by při svých úctyhodných 250 gramech a dnešních…

30. 5. 2024 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

FED nepotěšil (Videokomentář: Týden 22)

Konzervativní výhled členů FEDu odebral investorům jistou dávku optimismu, což ovlivnilo obchodování na konci minulého týdne. Až na technologický sektor nám akcie zčervenaly, nedařilo se ani dluhopisům. Spokojeni s nedávným…

29. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.