Uvidí Amerika? (Týden 7)
Máme za sebou další klidný týden, který investory potěšil. Dařilo se velké většině akciových indexů a nás může těšit, že jedním z nejlepších byl ten náš, pražský. Americký index se opět podíval na nová historická maxima a dařilo se i na emerging markets.
Příčiny růstu? Dobrá makroekonomická data, solidní výsledková sezóna v USA a v neposlední řadě (možná hlavně…) prezident Trump sdělil, že velice brzy oznámí takové snížení daní, že to Amerika ještě neviděla. Spekuluje se o rovné korporátní dani na úrovni dvaceti procent. To by znamenalo citelné snížení jak pro velké společnosti, tak zejména pro ty střední a menší. Nelze se tedy divit tomu, že se právě akciím malých společností skvěle daří.
Jednou věcí je ale záměr a druhou realizace. Trh je nastaven na „best case“ a počítá, že se prezidentovi podaří zrealizovat vše, co slíbil. Že to ale nemusí být tak jednoduché, ukazují poslední týdny. Záměr uzavřít hranice Spojených států pro obyvatele několika převážně muslimských zemí zablokoval soud a Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn musel po několika málo týdnech v úřadu odstoupit. Inu nic nemusí být tak jednoduché, jak všichni předvídají a ani prezident Spojených států není všemocný.
To ovšem neznamená, že bych očekával nějaký významný propad akciových trhů. Krátko až střednědobě nemám dojem, že by bylo podobné nebezpečí pravděpodobné. Dobrá data z ekonomiky, solidní výsledky firem a důvěra ve smělé plány administrativy zřejmě hned tak neskončí. O vysokou valuaci akcií a politickou nejistotu se skoro nikdo nezajímá. Například v Evropě akciové indexy přivítaly zprávy o tom, že má Marine Le Pen prakticky jistou účast ve druhém kolem prezidentské volby a další eskalaci problémů kolem Řecka a jeho dluhu, silným pátečním a také pondělním růstem.
I když skoro nikdo… Zatímco se index strachu propadá poblíž historických minim a ukazuje tak, že investoři považují aktuální rizika za zanedbatelná, zažívá zlato, tradiční bezpečný přístav, nebývalý zájem a proudí do něj velké množství prostředků.
V právě započatém týdnu budeme svědky oznámení hned několika zajímavých makro dat, která by ale neměla mít žádný kardinální vliv na dění na světových akciových a dluhopisových trzích, snad s výjimkou úterního projevu guvernérky amerického FEDu Janet Yellen. Ten by mohl být před blížícím se březnovým zasedáním centrálních bankéřů ve Spojených státech mimořádně zajímavým z hlediska vyjasnění záměrů FEDu ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. FED na počátku roku oznámil projekci tří až čtyř zvýšení sazeb. Podle vývoje futures kontraktů se ale optimismus ohledně toho mírně snižuje. Pravděpodobnost toho, že by došlo ke zvýšení již v březnu, se aktuálně pohybuje kolem patnácti procent, zatímco na počátku roku byla o deset procent výše.
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?
Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…
Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu
Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…
Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché
Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.