Týden 8 – Kdo překvapil?

Rok 2014 není prozatím pro akciové trhy nijak příznivý. Již pouhý pohled na tabulku v závěru tohoto komentáře říká, že spokojeni mohou být snad pouze investoři do evropských akcií, těšící se téměř dvouprocentnímu zisku. Americké akcie klesají a stejný osud potkal také akcie rozvíjejících se trhů. Ale i v takovémto prostředí se najdou země, pro jejichž akciové indexy je...

Rok 2014 není prozatím pro akciové trhy nijak příznivý. Již pouhý pohled na tabulku v závěru tohoto komentáře říká, že spokojeni mohou být snad pouze investoři do evropských akcií, těšící se téměř dvouprocentnímu zisku. Americké akcie klesají a stejný osud potkal také akcie rozvíjejících se trhů. Ale i v takovémto prostředí se najdou země, pro jejichž akciové indexy je tento rok prozatím mimořádně úspěšný.

Schválně zkuste hádat, jaký že to index od počátku roku přidal již více než jedenáct procent! Graf vývoje tohoto indexu v roce 2014 přikládáme:

Týdenní komentář 8 obr 1Graf 1: Vývoj akciového indexu MSCI ??? v USD v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Kdo hádá, že se díváme na graf indexu MSCI Ukrajina, má bod! Kdo by hádal, že hlavní roli v tomto posílení hraje americký dolar, neměl by pravdu. V místní měně, tedy ukrajinské hřivně, tamější index posílil od začátku roku o více jak dvacet jedna procent!

Týdenní komentář 8 obr 2Graf 2: Vývoj akciového indexu MSCI Ukraine v lokální měně v roce 2014 (zdroj: Standard and Poor´s)

Zatímco ukrajinský akciový trh zažívá i přes střelbu na náměstích nebývalý boom, střízlivější dluhopisový svět vidí situaci zjevně jinak. Ratingová agentura Standard & Poor’s podruhé za tři týdny snížila úvěrové hodnocení Ukrajiny až do neinvestiční kategorie CCC a konstatovala reálné nebezpečí blížícího se státního bankrotu. A návazně na to vystřelily o několik set procent vzhůru také ceny pětiletých kontraktů credit default swap (CDS) sloužících jako pojistka proti ukrajinskému státnímu bankrotu.

Týdenní komentář 8 obr 3Graf 3: Vývoj hodnoty pětiletých ukrajinských CDS (zdroj: Deutsche Bank)

Případný ukrajinský bankrot by ale neměl mít pro evropské země dramatické důsledky, Nejvíce zasaženy by byly státy s Ukrajinou výrazně obchodně propojené, kam patří Bělorusko (exporty na Ukrajinu jsou ve výši osmi procent běloruského HDP). Největší expozici vůči ukrajinskému bankovnímu sektoru pak má Rusko a v Evropě pak Maďarsko (cca 3 %), Řecko (1 %) a Rakousko (1 %).

V zámoří jsou hlavním tématem špatná ekonomická data, která se na trhu od počátku roku 2014 objevují čím dále, tím častěji. Na trhu s bydlením zklamal počet nových stavebních povolení (0,94 mil oproti očekávaným 0,98 mil, když údaj z minulého období hovořil o 0,99 mil), stejně tak jako počet prodejů již existujících domů (4,62 mil. oproti odhadu 4,73 mil. a minulému číslu 4,87 mil) a horší než očekávaný stav hlásí i počet započatých staveb domů (0,88 mil; 0,95 mil; 1,05 mil). Z průmyslu zklamaly údaje o aktivitě v oblasti New Yorku a Philadelphie a také statistika nákupů zboží dlouhodobé spotřeby. To vše opět zvedá diskuse o možném korigování FEDem nastoleného tempa snižování objemu kvantitativního uvolňování. V uplynulém týdnu na toto téma hovořili dva guvernéři. Dallaský prezident Richard Fischer, známý jestřáb, je hlasujícím členem výboru se vyjádřil pro pokračování současného tempa omezování objemu poskytovaných peněz, zatímco nehlasující prezident ze St. Louis Bullard naopak soudí, že by FED mohl na své březnové schůzi k neuspokojivým datům přihlédnout a pozastavit současné tempo odebírání stimulů. Podle posledního zápisu z lednového zasedání, byla horšími daty proudícími z US ekonomiky znepokojena jen menšina přítomných. Předpokládáme, že se tato skutečnost může při dalších neuspokojivých datech změnit.

Týdenní komentář 8 tab 1Tab. 1: Výkonnost investičních aktiv v uplynulém týdnu a v roce 2014 v CZK

Související články

Výnosy

Vakcína jako světlo na konci tunelu (Týden 47)

Akciové trhy si v uplynulém týdnu prošly rozdílným vývojem, který potvrzuje to, o čem jsme psali v našich posledních několika komentářích. Zprávy o několika vakcínách proti nemoci covid-19 dávají investorům…

25. 11. 2020 2 minut čtení minut čtení

Ostatní, Výnosy

Unikátní recese. Uvolněné peníze ženou akcie na maxima

V současné době se kvůli pandemii covid-19 nacházejí ekonomiky stále v recesi. A ta je velmi unikátní. Nevyvolalo ji zpřísnění měnové politiky, neochota komerčních bank poskytovat úvěry ani pokles firemních…

19. 11. 2020 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Otočky na trzích? (Týden 46)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu silně rostly. Výjimku tvořily růstové akcie, které naopak na svých hodnotách ztrácely. Hlavní zpráva týdne se objevila hned v pondělí, když společnost Pfizer oznámila,…

16. 11. 2020 2 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje