Týden 6 – leden akciím nepřál

Leden akciím nepřeje a to především těm americkým. Od počátku roku ztratil hlavní tamější index na hodnotě pět procent a obchodníci se již zamýšlejí nad tím, zda se jedná o pouhou korekci silného růstového trendu, nebo jestli se máme připravit na rozsáhlejší akciový propad. Předně, pokles o pět procent není ničím neobvyklým a od roku 2009, kdy růstový trend akcií...

Leden akciím nepřeje a to především těm americkým. Od počátku roku ztratil hlavní tamější index na hodnotě pět procent a obchodníci se již zamýšlejí nad tím, zda se jedná o pouhou korekci silného růstového trendu, nebo jestli se máme připravit na rozsáhlejší akciový propad.

Předně, pokles o pět procent není ničím neobvyklým a od roku 2009, kdy růstový trend akcií započal, jsme byly svědky hned několika takových, a často i větších zaškobrtnutí. Průměrná hodnota poklesu indexu SP500 v uplynulých pěti letech se pohybuje kolem 6,5 procenta. I v tomto světle se prozatím jedná o korekci růstu a není stahovat kalhoty. Brod je skutečně ještě daleko.

Počátek týdne se nesl ve velmi chmurné náladě. Zklamala data jak z čínského tak z amerického průmyslu, na což akcie negativně zareagovaly a prohloubily poklesy s předešlých týdnů. Ve čtvrtek a pátek však přišla stabilizace, kterou poměrně paradoxně vyprovokoval slabý počet nově vytvořených pracovních míst. Ten byl odreportován v pátek.

Týdenní komentář 6 obr 1

 Obr. 1: Nofarm payrolls USA 2013-2014

Horší než očekávaná data a prakticky nijaká revize nedobrých dat z uplynulého měsíce dávají náznak toho, že se US ekonomika přece jen nerozjíždí tak, rychle jak FED očekával a dává tak naději k tomu, že centrální bankéři v USA mohou přehodnotit svůj postoj k postupnému ukončování třetí etapy kvantitativního uvolňování. To je pro akcie pozitivní zprávou a naopak negativní novinkou pro americký dolar. Jedná se ale pouze o spekulace. FED se k problematice horších lednových makroekonomických dat nijak nevyjádřil. Možná se dočkáme v tomto týdnu, kdy bude mít svůj úvodní projev ve funkci guvernérky Janet Yellenová.

Prozatím se domníváme, že pokles akciového trhu je z krátkodobého pohledu nejspíše běžnou ozdravnou korekcí. Výsledková sezóna probíhající ve Spojených státech přináší poměrně dobrá data a je hned v několika odvětvích lepší než ty předchozí. Odtud tedy prozatím vítr nefouká a máme prozatím za to, že ani medii zveličovaná situace na rozvíjejících se trzích, které jsou podle našeho názoru hlavním potenciálním zdrojem problémů, není nijak mimořádně kritická.Týdenní-komentář-6-obr-2

Obr. 2: Srovnávací graf vývoje cyklických akcií s akciemi sdruženými v indexu SP500  

Z druhého grafu je patrné, že akciový trh je stále daleko od paniky. Výkonnost rizikověji orientovaných cyklických akcií stále překonává širší index a rostoucí trend prozatím nebyl prolomen. Z dlouhodobého pohledu trváme na našem názoru o nadhodnocení amerických akcií, na kterém ani lednová korekce nic nezměnila.

Týdenní komentář 6 obr 3

Tab. 1: Výkonnost investičních aktiv v uplynulém týdnu a v roce 2014 v CZK

 

Související články

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.