Týden 47 – Docházejí impulsy?

Růstové momentum z trhů postupně vyprchává a nové impulsy nepřicházejí. Mírně negativně působí snižování odhadů budoucích zisků akcií sdružených v nejširším americkém indexu SP500. Blíže vývoj odhadů v posledním měsíci ukazuje první graf. Obr. 1: Vývoj odhadu zisků indexu ke konci roku 2014 (zdroj: Standard and Poors) Z grafu je vidět, že prakticky každým týdnem dochází k redukci odhadů ziskovosti. To...

Růstové momentum z trhů postupně vyprchává a nové impulsy nepřicházejí. Mírně negativně působí snižování odhadů budoucích zisků akcií sdružených v nejširším americkém indexu SP500. Blíže vývoj odhadů v posledním měsíci ukazuje první graf.

Tydenni komentar 47 obr 1Obr. 1: Vývoj odhadu zisků indexu ke konci roku 2014 (zdroj: Standard and Poors)

Z grafu je vidět, že prakticky každým týdnem dochází k redukci odhadů ziskovosti. To má při růstu hodnoty indexu pochopitelně vliv i na jeden z posledních argumentů zastánců levných amerických akcií – poměr ceny k odhadovaným budoucím ziskům. Redukce odhadů ale není nijak dramatická a patří vlastně k pravidelnému folklóru, proto nemusí investory sama o sobě nijak mimořádně vzrušovat.

Nejdůležitější číslo dorazilo z Evropy a to nás naopak mírně potěšilo. Předběžné odhady růstu HDP v Eurozóně ukázaly, že evropská ekonomika v uplynulém období neklesala, nýbrž mírně rostla o 0,2 %. Kaňkou je zde to, že při pohledu na výsledky dosavadního německého tahouna optimismus trochu opadne. Mizerný růst o 0,1 % a meziroční o 1,2 % příliš nadějí na ukončení evropského ekonomického martýria nedávají. Máme za to, že pokud se nerozběhne Německo, bude Evropa i v budoucnu spíše stagnovat.

Vychladnutí růstového apetitu akciových trhů se dalo do jisté míry také očekávat. Při pohledu na druhý graf znázorňující časovou strukturu volatility vidíme, že se indikátor v uplynulých dnech dostal na úrovně v minulosti povětšinou spojené spíše s konsolidací trhu a té jsme byli minulý týden svědky.

Tydenni komentar 47 obr 2Obr. 2: Časová struktura volatility 2013-2014 (zdroj: Stockcharts.com)

Tydenni komentar 47 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

 

Tydenni komentar 47 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje