Týden 47 – Docházejí impulsy?

Růstové momentum z trhů postupně vyprchává a nové impulsy nepřicházejí. Mírně negativně působí snižování odhadů budoucích zisků akcií sdružených v nejširším americkém indexu SP500. Blíže vývoj odhadů v posledním měsíci ukazuje první graf. Obr. 1: Vývoj odhadu zisků indexu ke konci roku 2014 (zdroj: Standard and Poors) Z grafu je vidět, že prakticky každým týdnem dochází k redukci odhadů ziskovosti. To...

Růstové momentum z trhů postupně vyprchává a nové impulsy nepřicházejí. Mírně negativně působí snižování odhadů budoucích zisků akcií sdružených v nejširším americkém indexu SP500. Blíže vývoj odhadů v posledním měsíci ukazuje první graf.

Tydenni komentar 47 obr 1Obr. 1: Vývoj odhadu zisků indexu ke konci roku 2014 (zdroj: Standard and Poors)

Z grafu je vidět, že prakticky každým týdnem dochází k redukci odhadů ziskovosti. To má při růstu hodnoty indexu pochopitelně vliv i na jeden z posledních argumentů zastánců levných amerických akcií – poměr ceny k odhadovaným budoucím ziskům. Redukce odhadů ale není nijak dramatická a patří vlastně k pravidelnému folklóru, proto nemusí investory sama o sobě nijak mimořádně vzrušovat.

Nejdůležitější číslo dorazilo z Evropy a to nás naopak mírně potěšilo. Předběžné odhady růstu HDP v Eurozóně ukázaly, že evropská ekonomika v uplynulém období neklesala, nýbrž mírně rostla o 0,2 %. Kaňkou je zde to, že při pohledu na výsledky dosavadního německého tahouna optimismus trochu opadne. Mizerný růst o 0,1 % a meziroční o 1,2 % příliš nadějí na ukončení evropského ekonomického martýria nedávají. Máme za to, že pokud se nerozběhne Německo, bude Evropa i v budoucnu spíše stagnovat.

Vychladnutí růstového apetitu akciových trhů se dalo do jisté míry také očekávat. Při pohledu na druhý graf znázorňující časovou strukturu volatility vidíme, že se indikátor v uplynulých dnech dostal na úrovně v minulosti povětšinou spojené spíše s konsolidací trhu a té jsme byli minulý týden svědky.

Tydenni komentar 47 obr 2Obr. 2: Časová struktura volatility 2013-2014 (zdroj: Stockcharts.com)

Tydenni komentar 47 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

 

Tydenni komentar 47 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přes pěkná čísla si dal trh pauzu (Týden 17)

Akciové indexy skončily uplynulý týden bez významnějších změn. Za tento výsledek vděčíme především pátečnímu obchodování, které přineslo na trhy silný růst a dokázalo tak zkorigovat ztráty, které indexy v úvodní…

27. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje