Týden 46 – Došlo na naše slova z webináře

Jak ukazují závěrečné tabulky, uplynulý týden na trzích příliš zajímavý nebyl. Snad jen o něco horší čísla z amerického trhu práce mírně otřásla slepou důvěrou v americký dolar. Ten ale i tak vůči české koruně posílil. Opět to přesvědčivě ukazuje pohled na tabulku s číslem jedna. Je docela dobře možné, že na pozitivní zprávy pro zámořskou měnu může být obtížné...

Jak ukazují závěrečné tabulky, uplynulý týden na trzích příliš zajímavý nebyl. Snad jen o něco horší čísla z amerického trhu práce mírně otřásla slepou důvěrou v americký dolar. Ten ale i tak vůči české koruně posílil. Opět to přesvědčivě ukazuje pohled na tabulku s číslem jedna.

Je docela dobře možné, že na pozitivní zprávy pro zámořskou měnu může být obtížné neustále navazovat. Ano, US ekonomika je ve srovnání s tou evropskou a třeba japonskou mnohem silnější (trochu povídačka o jednookém mezi slepými, ale nesporný fakt).  Vyjádření FEDu se ve srovnání s rétorikou ostatních klíčových centrálních bank nesou spíše v jestřábím (pro dolar příznivém) tónu. Bank of Japan spustila své QE9 a od Evropské centrální banky se podobný krok také očekává.  To ale trhy všechno ví a v růstu hodnoty dolaru je to již započítáno. Co bude dalším impulsem? Pokud nepřijde, pak bych se korekci hodnoty USD ani příliš nedivil.

To, co mě ale v týdnu zaujalo nejvíce, je vývoj jednotlivých segmentů amerického akciového trhu během podzimního akciového propadu.

Následující graf ukazuje vývoj třech ETF. Prvním z nich je fond kopírující hodnotu indexu SP500 obchodovaný pod označením SPY. Dalším fondem je pak ETF nakupující do svého portfolia velice živé akcie z indexu SP500 pohybující se mnohem rychleji než samotný index. Jeho obchodní označení je SPHB (high beta). Jde většinou o akcie relativně mladých společností (Facebooky, Twittery a jim podobné). A k mládí pohyblivost jaksi od přírody patří.  Poslední porovnávaný fond je pak fond s přesně opačnými vlastnostmi. ETF obchodované pod tickerem SPLV (low volatility) „sbírá“ do portfolia akcie historicky starších a tím pádem také poklidnějších společností. Jejich „skotačivost“ na burzovním parketu je pak logicky nižší než obdobná vlastnost akciového indexu.

Tydenni komentar 46 obr 1Obr. 1: Vývoj US akcií v průběhu podzimního poklesu trhu (zdroj: finance.yahoo.com)

Graf poměrně přesvědčivě ukazuje to, proč jsme v průběhu našeho webináře, i mimo něj, tak lobovali za fondy sdružující akcie s nízkou volatilitou. Jejich pokles byl z uvedených kategorií nejnižší. A bonus navíc: tyto akcie si také užívají nejvyššího zhodnocení. Jedná se o zcela typický příklad, který bychom mohli vysledovat i v průběhu jiných poklesů akciového trhu.

Pokud říkáme, že si akciový trh v budoucnu zachová svoji průměrnou, nebo možná mírně podprůměrnou výkonnost za zvýšené volatility, pak mohou být právě takové fondy, jakým je korunový Parvest Equity World Low Volatility (ISIN: LU1022403593), zajímavou volbou.

Tydenni komentar 46 tab 1Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 46 tab 2Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Čistá energie vydělala investorům víc jak sto procent. Má smysl do ní vložit peníze i nyní?

Kdo v loňském roce investoval své peníze do akcií firem z odvětví čisté energetiky, může si gratulovat. Za posledních 12 měsíců si akcie zařazené do indexu SP Global Clean Energy…

7. 5. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Krátkodobá korekce možná (Týden 18)

Akciové trhy v uplynulém týdnu stagnovaly a v některých případech mírně klesaly. Důvodem pro tento vývoj je s velkou pravděpodobností nedostatek nových jasných impulsů, a to jak k pokračování v…

4. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přes pěkná čísla si dal trh pauzu (Týden 17)

Akciové indexy skončily uplynulý týden bez významnějších změn. Za tento výsledek vděčíme především pátečnímu obchodování, které přineslo na trhy silný růst a dokázalo tak zkorigovat ztráty, které indexy v úvodní…

27. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje