Týden 46 – Došlo na naše slova z webináře

Jak ukazují závěrečné tabulky, uplynulý týden na trzích příliš zajímavý nebyl. Snad jen o něco horší čísla z amerického trhu práce mírně otřásla slepou důvěrou v americký dolar. Ten ale i tak vůči české koruně posílil. Opět to přesvědčivě ukazuje pohled na tabulku s číslem jedna. Je docela dobře možné, že na pozitivní zprávy pro zámořskou měnu může být obtížné...

Jak ukazují závěrečné tabulky, uplynulý týden na trzích příliš zajímavý nebyl. Snad jen o něco horší čísla z amerického trhu práce mírně otřásla slepou důvěrou v americký dolar. Ten ale i tak vůči české koruně posílil. Opět to přesvědčivě ukazuje pohled na tabulku s číslem jedna.

Je docela dobře možné, že na pozitivní zprávy pro zámořskou měnu může být obtížné neustále navazovat. Ano, US ekonomika je ve srovnání s tou evropskou a třeba japonskou mnohem silnější (trochu povídačka o jednookém mezi slepými, ale nesporný fakt).  Vyjádření FEDu se ve srovnání s rétorikou ostatních klíčových centrálních bank nesou spíše v jestřábím (pro dolar příznivém) tónu. Bank of Japan spustila své QE9 a od Evropské centrální banky se podobný krok také očekává.  To ale trhy všechno ví a v růstu hodnoty dolaru je to již započítáno. Co bude dalším impulsem? Pokud nepřijde, pak bych se korekci hodnoty USD ani příliš nedivil.

To, co mě ale v týdnu zaujalo nejvíce, je vývoj jednotlivých segmentů amerického akciového trhu během podzimního akciového propadu.

Následující graf ukazuje vývoj třech ETF. Prvním z nich je fond kopírující hodnotu indexu SP500 obchodovaný pod označením SPY. Dalším fondem je pak ETF nakupující do svého portfolia velice živé akcie z indexu SP500 pohybující se mnohem rychleji než samotný index. Jeho obchodní označení je SPHB (high beta). Jde většinou o akcie relativně mladých společností (Facebooky, Twittery a jim podobné). A k mládí pohyblivost jaksi od přírody patří.  Poslední porovnávaný fond je pak fond s přesně opačnými vlastnostmi. ETF obchodované pod tickerem SPLV (low volatility) „sbírá“ do portfolia akcie historicky starších a tím pádem také poklidnějších společností. Jejich „skotačivost“ na burzovním parketu je pak logicky nižší než obdobná vlastnost akciového indexu.

Tydenni komentar 46 obr 1Obr. 1: Vývoj US akcií v průběhu podzimního poklesu trhu (zdroj: finance.yahoo.com)

Graf poměrně přesvědčivě ukazuje to, proč jsme v průběhu našeho webináře, i mimo něj, tak lobovali za fondy sdružující akcie s nízkou volatilitou. Jejich pokles byl z uvedených kategorií nejnižší. A bonus navíc: tyto akcie si také užívají nejvyššího zhodnocení. Jedná se o zcela typický příklad, který bychom mohli vysledovat i v průběhu jiných poklesů akciového trhu.

Pokud říkáme, že si akciový trh v budoucnu zachová svoji průměrnou, nebo možná mírně podprůměrnou výkonnost za zvýšené volatility, pak mohou být právě takové fondy, jakým je korunový Parvest Equity World Low Volatility (ISIN: LU1022403593), zajímavou volbou.

Tydenni komentar 46 tab 1Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 46 tab 2Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Tentokrát do strany (Týden 48)

Hlavní světové akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly ve stagnaci, k níž částečně přispěl také (díky státnímu svátku) citelně zkrácený obchodní týden ve Spojených státech amerických. Investorům a obchodníkům evidentně…

1. 12. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcína jako světlo na konci tunelu (Týden 47)

Akciové trhy si v uplynulém týdnu prošly rozdílným vývojem, který potvrzuje to, o čem jsme psali v našich posledních několika komentářích. Zprávy o několika vakcínách proti nemoci covid-19 dávají investorům…

25. 11. 2020 2 minut čtení minut čtení

Ostatní, Výnosy

Unikátní recese. Uvolněné peníze ženou akcie na maxima

V současné době se kvůli pandemii covid-19 nacházejí ekonomiky stále v recesi. A ta je velmi unikátní. Nevyvolalo ji zpřísnění měnové politiky, neochota komerčních bank poskytovat úvěry ani pokles firemních…

19. 11. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje