Týden 45 – Investorské Happy days jsou zpět

Jestli jsem před týdnem psal o tom, že trhy na říjnovou paniku rychle zapomněly a nacházejí se již na dohled svých historických maxim, pak druhá část této věty již neplatí. Jsme na maximech a někde dokonce ještě výš. Jako mávnutím kouzelného proutku jsme zpět „v dobrých časech“. Za děním na akciových, měnových a dluhopisových trzích stály tentokrát jednoznačně centrální...

Jestli jsem před týdnem psal o tom, že trhy na říjnovou paniku rychle zapomněly a nacházejí se již na dohled svých historických maxim, pak druhá část této věty již neplatí. Jsme na maximech a někde dokonce ještě výš. Jako mávnutím kouzelného proutku jsme zpět „v dobrých časech“. Za děním na akciových, měnových a dluhopisových trzích stály tentokrát jednoznačně centrální banky. Pojďme ale popořádku.

Makroekonomická data

Hlavním údajem v USA byl růst tamní ekonomiky. Ohlášené číslo (+3,5 %) pozitivně překvapilo a potvrdilo, že je ekonomika Spojených států v kondici. Dobré údaje přišly také z obou statistik měřících spotřebitelskou důvěru, když dosáhly na nejvyšší hodnoty od recese v roce 2008. Stínem na takto hezky namalovaném obrázku jsou horší statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a také pokles spotřebitelských výdajů. Hlavních dat ale budeme v zámoří svědky až tento týden.

Evropským makrodatům vládl německý index obchodního klimatu IFO. Tomu se nepodařilo navázat na dobrá čísla německého průmyslu z předminulého týdne. Jeho aktuální hodnota znamená další pokles. S náladou v klíčové evropské ekonomice to teda prozatím stále není tak „sluníčkové“.

Tydenni komentar 45 obr 1Obr. 1: Index obchodního klimatu v Německu (zdroj: EcoWin)

Pokud bychom chtěli hledat pozitiva, pak je dobré vědět, že index očekávání, který je jednou ze dvou složek indexu, klesal v uplynulém období méně, než se čekalo. Větší část negativního vývoje má tedy na svědomí aktuální „blbá nálada“ a nikoli výhled do budoucnosti.

Asijské trhy očekávaly data z čínského průmyslu a služeb. Oba ohlášené údaje však mírně zklamaly. Čínský průmysl se rozvíjí pomaleji, než se očekávalo (50,8 vs očekávaných 51,1) a oproti minulému měsíci zaostaly i služby (53,8 vs. 54).

Vyjádření centrálních bank

Vše výše napsané ovšem zastínily centrální banky. Nejprve na zasedání amerického FEDu tradičně nepadlo nic nového. Centrální bankéři definitivně ukončili třetí etapu kvantitativního uvolňování. Ohledně termínu plánovaného zvýšení úrokových sazeb použili tradiční fráze (considerable time) a vše je stále data dependent. FED ale mírně pozitivně upravil svůj náhled na ekonomiku. To bylo obecně vyloženo jako signál možného rychlejšího než očekávaného utažení politiky. Trhy pod tímto dojmem po vyhlášení závěrů z jednání poměrně silně poklesly.

Co „pokazil“ FED, to v noci na pátek nečekaně opravila a vylepšila Bank of Japan. Ta neplánovaně výrazně navýšila svůj objem právě probíhajícího kvantitativního uvolňování o 10-20 bln. JPY.  Banka tak bude z trhu nadále vykupovat státní dluhopisy, ale navýší také přímé nákupy akciových ETF.

Tydenni komentar 45 obr 2

Obr. 2: Objem aktiv v rozvahách hlavních centrálních bank

Co je důvodem nečekané akce BoJ se můžeme jen domnívat. Její guvernér Kuroda se ještě před měsícem veřejně chlubil, jak je jeho banka v úloze nastartovat japonskou ekonomiku úspěšná. Výsledkem byl okamžitý pětiprocentní růst indexu Nikkei a následně také silné růsty akcií po celém světě a exploze amerického dolaru.

Ostatní faktory

V uplynulém týdnu došlo k mírnému zlepšení situace zejména v pro Evropu důležitém konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Ukrajinské volby dopadly podle očekávání a je pravděpodobné, že lídři obou zemí budou respektovat realitu a postupně se přiblíží k racionální dohodě. Krym zůstane ruský a bude vytyčena jasná hranice. O povolení napětí mezi oběma státy svědčí i po dlouhých vyjednáváních podepsaná smlouva o dodávkách plynu.

Testy připravenosti evropských bank dopadly taktéž poměrně pozitivně, když v síti „zkušebních komisařů“ neskončily žádné velké francouzské či německé ryby. Počet slabých bank je navíc poměrně nízký, stejně jako objem, který by do nich bylo potřeba doplnit.

Evropská komise také předběžně kývla na problematické rozpočty Francie a Itálie, které se nepozdávaly zejména „spořivému“ Německu. Nicméně Angela Merkelová se pochvalně vyjádřila o svém rivalovi z ECB Mariovi Draghim a všechno naznačuje tomu, že se jejich napjaté vztahy přece jen poněkud uvolňují. Spekuluje se i o mírnějším německém postoji ke stimulačním opatřením ECB a případně také k nějaké formě kvantitativního uvolňování.

Sečteno a podrtženo: Vypadá to, že investorské „happy days“ jsou zpátky. Pochopitelně existují rizika, o kterých jsem dnes nepsal.

Tydenni komentar 45 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 45 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Václav Pech, analytik Broker Trustu

 

Související články

Výnosy

Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?

Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…

25. 6. 2025 8 minut čtení

Výnosy

Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu

Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…

23. 5. 2025 6 minut čtení

Výnosy

Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché

Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…

14. 5. 2025 5 minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.