Týden 43 – Padající trhy? Akcie se chovají normálně

Pohled na tradiční tabulky uvedené na konci článku není pro optimisty příliš veselý. Riziko nebylo v módě ani v právě skončeném týdnu a tak si optimisté užívají již čtvrtý poklesový týden v řadě. Nejziskovější portfolia jsou letos ta konzervativní a nejméně se radují dynamičtí investoři. Nejširší americký index SP500 ztratil na své hodnotě od zářijových maxim deset procent a ještě hůře...

Pohled na tradiční tabulky uvedené na konci článku není pro optimisty příliš veselý. Riziko nebylo v módě ani v právě skončeném týdnu a tak si optimisté užívají již čtvrtý poklesový týden v řadě. Nejziskovější portfolia jsou letos ta konzervativní a nejméně se radují dynamičtí investoři. Nejširší americký index SP500 ztratil na své hodnotě od zářijových maxim deset procent a ještě hůře je na tom technologický NASDAQ a také četné indexy neamerické.

To je z pohledu uplynulých dvou let pohyb celkem nevídaný. Akciový inkubátor loňského roku, kde měly mělké korekce jen omezené trvání, je tedy zřejmě pryč. Na trhu je opět volatilita, a to je dobře. V minulých dvou letech jsem nabyl dojmu, že řada poradců považuje akciový trh za výkonnější spořicí účet, na kterém se nemůže nic stát. To je ale chybný předpoklad!

Tydenni komentar 43 obr 1Obr. 1: Vývoj indexu SP500 2013-2014 (zdroj: stockcharts.com)

Obrázek zřetelně ukazuje, že tentokrát jsme svědky pohybu mnohem většího. Nejčastější otázka, kterou dostávám, je: „co se tak závažného stalo, že akcie tolik padají?“  Z mého pohledu dvě věci. Tou první je, že od listopadu by měly být akciové a dluhopisové trhy opět odkázány jen samy na sebe. FED na svém říjnovém zasedání s velkou pravděpodobností ukončí třetí etapu kvantitativního uvolňování (přinejmenším to až do teď veřejně prohlašoval) a tím i svůj hlavní program, který podporoval růst investičních aktiv a tlumil volatilitu. Při pohledu do historie bylo ukončení každé ze tří etap QE doprovázeno poklesem a prudkým vzedmutím volatility. Není důvod si myslet, že tomu tak nebude tentokrát. Nestalo se tedy vůbec nic, kromě toho, že se akcie opět začínají chovat jako akcie. Kolísají a kolísat budou.

Druhým důvodem již měsíc trvajícího poklesu jsou obavy o zdraví globální ekonomiky. Čísla reportovaná v rámci makroekonomických statistik jsou nehezká. Evropa na prahu další recese, když citelně zpomaluje i její dávný tahoun Německo. Údaje o čínském HDP budou ohlášeny v úterý, ale již nyní je konsensus na růstu okolo 7,2 %. To znamená pokles o 0,3 % oproti minulému kvartálu. Na růsty poblíže desetiprocentní hranice již můžeme zapomenout.

Obavy vládnou i o ekonomiku USA, když v uplynulém týdnu snížil odhady jejího růstu i slovutný Goldman Sachs. Pomalejší růst by měl následně vliv také na firemní zisky. Jejich odhady dlouhodobě rostou a předpokládají do konce příštího roku pětadvacetiprocentní růst. Kdyby se tato predikce nenaplnila, pak bude i otřesen jeden z posledních argumentů býků: poměr ceny akcií k budoucím odhadovaným ziskům. Ten se na základě optimistických odhadů pohybuje kolem průměrných hodnot.

To jsou tedy obavy, kterým nyní čelíme a kterých by si měl být každý dynamický a agresivní investor vědom. Pokud ekonomika pod vlivem různých vnějších faktorů zpomalí a centrální banky trhům neposkytnou další bezpečí v podobě ohromných ranců likvidity, pak budou trhy kolísat.

Tydenni komentar 43 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 43 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nový rekord (Týden 14)

Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory…

6. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Drahé technologie (Týden 13)

Akciové trhy v předposledním týdnu úvodního kvartálu letošního roku vesměs rostly. Výjimkou z tohoto pravidla byly indexy rozvíjejících se ekonomik, na něž začíná doléhat růst hodnoty amerického dolaru. Uvnitř vyspělých…

30. 3. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje