Týden 42 – Na rozcestí?

Index SP500 je od svých historických maxim o pět procent níže. Pokud vám vaši klienti volají a ptají se: „Co se to s těmi akciemi děje?“, pak jste jim vybrali špatná portfolia. Pětiprocentní pokles akcií je věcí zcela běžnou a člověk, který má v portfoliu převážně akcie na ní musí být připraven. Ba co víc, musí být připraven i na pokles...

Index SP500 je od svých historických maxim o pět procent níže. Pokud vám vaši klienti volají a ptají se: „Co se to s těmi akciemi děje?“, pak jste jim vybrali špatná portfolia. Pětiprocentní pokles akcií je věcí zcela běžnou a člověk, který má v portfoliu převážně akcie na ní musí být připraven. Ba co víc, musí být připraven i na pokles několikanásobně větší. Pokud to není více jak dvacet procent, může se podle staré burzovní poučky jednat pouze o šum. Dovolávat se u svého poradce vysvětlení současného dění na trhu je tedy spíše ukázkou toho, že nám ten člověk prostě neřekl do dotazníku pravdu, nebo dostatečně nezná svoje vlastní investiční „já“.

Dost poučování. Historie investování je založená na tom, že se vlastnictví akcií pozvolna přelévá ze „silných rukou“ do těch slabších. Ve chvíli, kdy už má akciové portfolio i ta stará paní prodávající v obchodu s uzeninami, se může stát, že se akciový trh blíží ke svému obratu. Akcie pak už mají i lidé, kterým do rukou vůbec nepatří a heslo: „Johny comes late“ přesně vyjadřuje to, co se na trhu stane.

Docela dobře také funguje televize Nova. Zmínka o tom, že je cosi skvělou investicí vyřčená usměvavou blonďatou moderátorkou na počátku hlavní zpravodajské relace, funguje jako indikátor konce trendu zcela spolehlivě. Naposledy tomu tak bylo před pár lety se zlatem.

Tydenni komentar 42 obr 1Obr. 1: Vývoj indexu SP500 2013-2014 (zdroj: stockcharts.com)

Současné obavy jsou dobře vidět z cenového grafu. Trend, který byl platný od počátku roku 2013, je narušen. Ceny se dostaly pod úroveň trendové čáry a to vzbuzuje obavy. Současný pokles se v pátek zastavil přesně na významné hranici podpory vyznačené dvousetdenním průměrem. Ten je často považován za čáru dělící růstový trh od trhu klesajícího. Zároveň jsme také na důležitém supportu (vodorovná čára), který ukazuje na srpnová minima. Pokud dojde k prolomení těchto hranic a ceny se rychle nevrátí zpět, pak bude skutečně důvod k obavám. Proto budou nacházející týdny velice důležité. Tolik technický pohled. Nemusíte ho nutně uznávat. Lidé často nemají „techniku“ rádi. A to i přesto, že ukazuje přesně to, co se na trhu právě teď odehrává.

Finančníci se rádi a často schovávají za slovo fundament. Znám poradce, kteří jakmile uslyší výraz technická analýza, okamžitě se křižují a dodávají, že oni se řídí fundamentem. Dobrá, nic proti tomu. Ale i z pohledu fundamentů je patrné, že s trhem není vše zcela v pořádku. Pominu tentokrát poměrové ukazatele. O těch jsem napsal již dost. Zkusme analogii a vraťme se do léta roku 2011. FED tehdy právě ukončil jednu ze svých etap kvantitativního uvolňování. S koncem října 2014 nastane situace podobná. Třetí etapa QE bude minulostí a je tedy možné srovnávat. V létě 2011 se index SP500 obchodoval mezi 1075 a 1350 body při tržbách 272 USD na akcii a zisku přepočtenému na jednu akcii 87 USD. Nyní, o tři roky později, osciluje hodnota SP500 o 75 % výše, zatímco tržby přepočtené na akcii jsou výše jen o deset procent (293 USD/akcie) a zisk přepočtený na jednu akcii, tak jak byl ohlášen, je pouze o necelých devatenáct procent výše.

Tydenni komentar 42 obr 2Obr. 2: Srovnání vývoje akciového indexu SP500 s vývojem jeho ziskovosti (zdroj: Standard and Poors)

Nějaký důvod k opatrnosti máme tedy zcela jistě také z fundamentálního pohledu. Současné ceny amerických akcií odrážejí spíše budoucí optimistická očekávání, která se nemusí nutně vyplnit. A to by pak byl zřejmě problém, při němž by byl pětiprocentní pokles jen povídačkou pro malé děti.
I proto bude zajímavé sledovat právě zahájenou výsledkovou sezónu v USA. Potvrdí optimismus ohledně budoucích zisků, v jejichž jménu se drtivá většina růstu z posledních dvou let odehrává, nebo přinese spíše zklamání?

To, čeho jsme v poslední době svědky, je z mého pohledu spíše další z běžných korekcí dlouhého růstového trendu. Čím více se síla trendu vyčerpává, tím jsou tyto korekce silnější.  Akcie rostou nepřetržitě od roku 2009 a jsme uvnitř jednoho z nejdelších býčích trendů. Máme se tedy bát? Změnil se už trend a jsme na počátku poklesu? Na Nově zatím o skvělé budoucnosti akcií stále mlčí. Zřejmě se tedy ještě konce trendu nemusíme obávat.

Tydenni komentar 42 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 42 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Obavy z inflace (Týden 42)

Akciové trhy mají za sebou velice volatilní týden, když americké akcie po počátečním propadu našly svoje kupce a vyrazily prudce vzhůru.

19. 10. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zahajuje další výsledková sezóna (Týden 41)

Akciové trhy zakončily uplynulý týden v kladných hodnotách a vzbudily tak v investorech naději, že korekce započatá s příchodem září nachází pevnou půdu pod nohama a trh je připraven své…

12. 10. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Anketa: Kryptoměny jako součást portfolia. Ano, nebo ne?

Úvodní ze série anket mezi našimi partnery a kolegy jsme zahájili pěkně kontroverzním tématem. Patří kryptoměny do investičního portfolia klientů? Je to investice, nebo čistá spekulace? Jak asi tušíte, sešly…

8. 10. 2021 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.