Týden 36 – Investoři zatím důvody k optimismu nacházejí

I přes poměrně zajímavé zisky, které ukazují tabulky na konci článku, byl uplynulý týden poměrně nudnou záležitosti. Investorská obec se raduje. Roste vše, co se dá na burzách koupit. Nejlépe se dařilo evropským akciím. Ty si jako jediné připsaly více než jednoprocentní zisk. Přesto ale nelze opomenout to, že růstových seancí jsme byli svědky pouze...

I přes poměrně zajímavé zisky, které ukazují tabulky na konci článku, byl uplynulý týden poměrně nudnou záležitosti. Investorská obec se raduje. Roste vše, co se dá na burzách koupit. Nejlépe se dařilo evropským akciím. Ty si jako jediné připsaly více než jednoprocentní zisk. Přesto ale nelze opomenout to, že růstových seancí jsme byli svědky pouze na samém začátku týdne. Po zbylé dny trhy spíše stagnovaly ve velice úzkém rozpětí a vyčkávaly na zprávy z rusko-ukrajinského konfliktu a také na důležitá makrodata, která přinese tento týden.

Proč ale nejvíce rostou právě evropské akcie? Makrodata, která přinesl uplynulý týden, byla pro náš region více než nepříznivá. Zejména údaje z Německa, tedy klíčové evropské ekonomiky zaostaly ve všech ukazatelích za očekáváním.  Špatnou zprávou bylo také zvýšení míry nezaměstnanosti v Itálii z 12,2 % na 12,6 %. Ani situace na Ukrajině, která má pro evropské země a potažmo evropské akciové trhy silnější vliv, než na ekonomiku USA se nijak nezlepšila.

Jediným důvodem optimismu, kterému se evropské a potažmo celosvětové trhy v uplynulém týdnu oddaly, jsou naděje spojené s tím, že horší makrodata zejména z Německa urychlí v Evropské centrální bance proces přijímání dalších podpůrných opatření – evropské varianty programu kvantitativního uvolňování (EQE). To by přineslo do trhů nemalé prostředky a s velkou pravděpodobností by bylo příčinou přílivu optimismu ohledně evropských cenných papírů. Nemyslím, si že by na nejbližším zasedání ECB došlo okamžitě k vyhlášení EQE. Bude ale možná dostatečné, pokud Mario Draghi tuto možnost do budoucna připustí a uvede ji jako možnost reálnou.

Pro vývoj v následujícím týdnu budou klíčové tři oblasti:

a) Makroekonomická data v Číně, USA a Evropě. První týden nového měsíce je vždy bohatý na ta nejdůležitější data a nejinak tomu je i tentokrát.  Nejdůležitější sadou dat budou ta, která mapují trh práce v USA. Silná čísla by mohl přiblížit tamní centrální bankéře k okamžiku, kdy přistoupí k postupnému zvyšování úrokových sazeb.

b) Vyjádření centrálních bank. Zde bude klíčovým čtvrtek, kdy zasedá Evropská centrální banka a Mario Draghi bude odpoledne prezentovat výsledky z jejího jednání.

c) Vývoj situace na Ukrajině, která má při přílivu silně negativních událostí jako jediná potenciál silně ovlivnit dění na trzích.

Tydenni komentar 36 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 36 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Obavy z inflace (Týden 42)

Akciové trhy mají za sebou velice volatilní týden, když americké akcie po počátečním propadu našly svoje kupce a vyrazily prudce vzhůru.

19. 10. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zahajuje další výsledková sezóna (Týden 41)

Akciové trhy zakončily uplynulý týden v kladných hodnotách a vzbudily tak v investorech naději, že korekce započatá s příchodem září nachází pevnou půdu pod nohama a trh je připraven své…

12. 10. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Anketa: Kryptoměny jako součást portfolia. Ano, nebo ne?

Úvodní ze série anket mezi našimi partnery a kolegy jsme zahájili pěkně kontroverzním tématem. Patří kryptoměny do investičního portfolia klientů? Je to investice, nebo čistá spekulace? Jak asi tušíte, sešly…

8. 10. 2021 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.