Týden 29 – Může za propad trhů letecká katastrofa?

Ač se to možná může zdát podivné, civilní letadlo už sestřelil kdekdo. V roce 1983 se trefily do jihokorejského boeingu tehdy sovětské stíhačky a o pět let později pro změnu zasáhli iránský airbus s téměř třemi stovkami cestujících na palubě také Američané. Nynější sestřelení malajsijského letadla nad neklidným ukrajinským územím je tudíž další z řady nešťastných událostí. Mám za to,...

Ač se to možná může zdát podivné, civilní letadlo už sestřelil kdekdo. V roce 1983 se trefily do jihokorejského boeingu tehdy sovětské stíhačky a o pět let později pro změnu zasáhli iránský airbus s téměř třemi stovkami cestujících na palubě také Američané. Nynější sestřelení malajsijského letadla nad neklidným ukrajinským územím je tudíž další z řady nešťastných událostí. Mám za to, na rozdíl od většinového komentáře známého z médií, že čtvrteční propad akciových trhů má s touto smutnou zprávou jen pramálo společného.

Podle medií poslaly trhy prudce dolů obavy z možného zostření sankcí vůči Putinovu Rusku a jejich dopady na celosvětovou ekonomiku. Páteční růst pak media okomentovala tak, že obavy ze sankcí vymizely a akcie opět rostly. Reálně se ovšem přes noc ze čtvrtka na pátek nestalo vůbec nic, z čeho by bylo možné cokoli usoudit. Vlastně ani teď nevíme zásadní informaci: kdo osudnou střelu vypálil.

Čtvrteční pokles tak byl spíše „upuštěním páry“ nashromážděné dvojměsíčním neustálým růstem amerického trhu. A možná také tím, že ve středu guvernérce FEDu vypadlo z úst, že některé zejména technologické akcie mohou být při jejich současném ocenění poměrně drahou záležitostí. Pohled na cenové grafy akciových indexů ukazuje rozdílný vývoj (divergenci) mezi na jedné straně americkými a asijskými indexy a Evropou.  Zatímco USA a Asie jsou, jak se zdá, k rizikům poměrně imunní, rizikový apetit spojený s evropskými akciemi se začíná vytrácet.

Tydenni komentar 29 obr 1Obr. 1: Vývoj akciových indexů za poslední měsíc (zdroj: finance yahoo.com)

Možná je na vině nejistota ohledně problémů v portugalském bankovním sektoru. Možná je Evropa jednoduše mnohem závislejší na ruském plynu, než zbytek světa a vyostření sankcí vůči Rusům by se mohlo její ekonomiky dotknout mnohem hmatatelněji, než za mořem si v poklidu přihlížejícím Američanům. To ano, ale nejedná se o pokles způsobený čtvrteční katastrofou. Tyto obavy jsou v trhu více jak měsíc.

Zásadní rizika, která by mohla změnit směr pohybu akcií a dluhopisů jsou z pohledu investora prozatím stále daleko. Janet Yellen před kongresem několikrát zopakovala, že jakékoli dramatické kroky ze strany FEDu nejsou prozatím na místě a její politika bude nadále pokračovat v tom, co její předchůdce Bernanke započal. Evropské bankovnictví sice od dob krize neprošlo jakoukoli skutečnou reformou, ale ani náznaky portugalských problémů s důvěrou příliš neotřásly. Trh spoléhá na to, že Mario Draghi a Evropská centrální banka v případě nutnosti zasáhnou dostatečně účinně. Události na Ukrajině a případné zostření sankcí a jejich dopady jsou aktuálně spíše příběhem pro média, než reálnou hrozbou, které by trhy věřily. Ukazují to také výnosy akciových indexů v nedávno skončeném kvartálu. Nemyslím, že by se trh nějak panicky obával vyostření situace na Ukrajině.

Tydenni komentar 29 obr 2Obr. 2: Výnosy akciových indexů ve druhém čtvrtletí 2014 (zdroj: Morgan Stanley)

Možná, že reálnou správou skrývající se v tomto grafu je ukázka toho, jak moc by případné evropské sankce poškodily ruskou ekonomiku a jak by naopak zasáhla ruská odpověď ekonomiku evropskou, americkou, či celosvětovou.

I když to podle tabulek níže vypadá, že si to akcie i dluhopisy namířily shodně rázným tempem vzhůru, realita není až tak výrazná. Na vině je výrazné posílení amerického dolaru vůči české koruně (+0,8 %), v níž je přehled monitorován. Při odečtení tohoto vlivu se toho na trzích zase tolik neudálo a připsané zisky či ztráty jsou poměrně malé.

Tydenni komentar 29 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 29 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Edward otevírá klientům oči ohledně investování. Pro koho je, a pro koho ne?

Partneři Broker Trustu, kteří pro investování se svými klienty využívají platformu Edward, překonali symbolický milník. Edward po devíti měsících spravuje už více jak miliardu korun.  „Poradce dokáže díky Edwardovi velmi rychle…

16. 4. 2021 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optimismus vydrží zřejmě i v dubnu (Týden 15)

Akciové trhy vyspělých ekonomik v právě skončeném týdnu poměrně silně rostly a hned několik indexů, včetně toho nejsledovanějšího amerického indexu SP500, si sáhlo na nová historická maxima. Důvody tohoto růstu…

13. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje