Týden 29 – Může za propad trhů letecká katastrofa?

Ač se to možná může zdát podivné, civilní letadlo už sestřelil kdekdo. V roce 1983 se trefily do jihokorejského boeingu tehdy sovětské stíhačky a o pět let později pro změnu zasáhli iránský airbus s téměř třemi stovkami cestujících na palubě také Američané. Nynější sestřelení malajsijského letadla nad neklidným ukrajinským územím je tudíž další z řady nešťastných událostí. Mám za to,...

Ač se to možná může zdát podivné, civilní letadlo už sestřelil kdekdo. V roce 1983 se trefily do jihokorejského boeingu tehdy sovětské stíhačky a o pět let později pro změnu zasáhli iránský airbus s téměř třemi stovkami cestujících na palubě také Američané. Nynější sestřelení malajsijského letadla nad neklidným ukrajinským územím je tudíž další z řady nešťastných událostí. Mám za to, na rozdíl od většinového komentáře známého z médií, že čtvrteční propad akciových trhů má s touto smutnou zprávou jen pramálo společného.

Podle medií poslaly trhy prudce dolů obavy z možného zostření sankcí vůči Putinovu Rusku a jejich dopady na celosvětovou ekonomiku. Páteční růst pak media okomentovala tak, že obavy ze sankcí vymizely a akcie opět rostly. Reálně se ovšem přes noc ze čtvrtka na pátek nestalo vůbec nic, z čeho by bylo možné cokoli usoudit. Vlastně ani teď nevíme zásadní informaci: kdo osudnou střelu vypálil.

Čtvrteční pokles tak byl spíše „upuštěním páry“ nashromážděné dvojměsíčním neustálým růstem amerického trhu. A možná také tím, že ve středu guvernérce FEDu vypadlo z úst, že některé zejména technologické akcie mohou být při jejich současném ocenění poměrně drahou záležitostí. Pohled na cenové grafy akciových indexů ukazuje rozdílný vývoj (divergenci) mezi na jedné straně americkými a asijskými indexy a Evropou.  Zatímco USA a Asie jsou, jak se zdá, k rizikům poměrně imunní, rizikový apetit spojený s evropskými akciemi se začíná vytrácet.

Tydenni komentar 29 obr 1Obr. 1: Vývoj akciových indexů za poslední měsíc (zdroj: finance yahoo.com)

Možná je na vině nejistota ohledně problémů v portugalském bankovním sektoru. Možná je Evropa jednoduše mnohem závislejší na ruském plynu, než zbytek světa a vyostření sankcí vůči Rusům by se mohlo její ekonomiky dotknout mnohem hmatatelněji, než za mořem si v poklidu přihlížejícím Američanům. To ano, ale nejedná se o pokles způsobený čtvrteční katastrofou. Tyto obavy jsou v trhu více jak měsíc.

Zásadní rizika, která by mohla změnit směr pohybu akcií a dluhopisů jsou z pohledu investora prozatím stále daleko. Janet Yellen před kongresem několikrát zopakovala, že jakékoli dramatické kroky ze strany FEDu nejsou prozatím na místě a její politika bude nadále pokračovat v tom, co její předchůdce Bernanke započal. Evropské bankovnictví sice od dob krize neprošlo jakoukoli skutečnou reformou, ale ani náznaky portugalských problémů s důvěrou příliš neotřásly. Trh spoléhá na to, že Mario Draghi a Evropská centrální banka v případě nutnosti zasáhnou dostatečně účinně. Události na Ukrajině a případné zostření sankcí a jejich dopady jsou aktuálně spíše příběhem pro média, než reálnou hrozbou, které by trhy věřily. Ukazují to také výnosy akciových indexů v nedávno skončeném kvartálu. Nemyslím, že by se trh nějak panicky obával vyostření situace na Ukrajině.

Tydenni komentar 29 obr 2Obr. 2: Výnosy akciových indexů ve druhém čtvrtletí 2014 (zdroj: Morgan Stanley)

Možná, že reálnou správou skrývající se v tomto grafu je ukázka toho, jak moc by případné evropské sankce poškodily ruskou ekonomiku a jak by naopak zasáhla ruská odpověď ekonomiku evropskou, americkou, či celosvětovou.

I když to podle tabulek níže vypadá, že si to akcie i dluhopisy namířily shodně rázným tempem vzhůru, realita není až tak výrazná. Na vině je výrazné posílení amerického dolaru vůči české koruně (+0,8 %), v níž je přehled monitorován. Při odečtení tohoto vlivu se toho na trzích zase tolik neudálo a připsané zisky či ztráty jsou poměrně malé.

Tydenni komentar 29 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 29 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak drahé je neinvestovat?(Týden 1)

Přestože byl právě skončený investiční rok 2020 plný dramatických událostí a pro majitele všech tříd investičních aktiv nebyl zrovna jednoduchý, potvrdil jednoznačně to, že když chce člověk alespoň udržet hodnotu…

4. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dravé akcie lehce ztrácí na síle (Týden 51)

Akciové trhy i v uplynulém týdnu rostly a přinášeli svým investorům zajímavé zisky. A to, i když v pátečním obchodování hodnoty akciových indexů poměrně silně zkorigovaly. Přesto je týdenní součet…

21. 12. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje