Týden 23 – ECB zasahuje

Viník dalšího růstu cen rizikově orientovaný aktiv je tento týden nasnadě. Evropská centrální banka přešla od slov k činům a počala realizaci vesměs očekávaných opatření. Jejich cílem je oslabit společnou evropskou měnu a nadále stimulovat ekonomiku, která podle dat z uplynulých měsíců, zrovna neexceluje. Evropští centrální bankéři snížili základní úrokovou sazbu o 0,1 procenta na 0,15 a zároveň snížili do záporného...

Viník dalšího růstu cen rizikově orientovaný aktiv je tento týden nasnadě. Evropská centrální banka přešla od slov k činům a počala realizaci vesměs očekávaných opatření. Jejich cílem je oslabit společnou evropskou měnu a nadále stimulovat ekonomiku, která podle dat z uplynulých měsíců, zrovna neexceluje.

Evropští centrální bankéři snížili základní úrokovou sazbu o 0,1 procenta na 0,15 a zároveň snížili do záporného teritoria svoji depozitní sazbu. Pokud se tedy komerční banky rozhodnout uložit si svoje přebytky v ústavu pana Draghiho, budou mu za to muset zaplatit. ECB tak doufá, že donutí banky své finanční prostředky pouštět do oběhu například ve formě úvěrů, které by se dále promítly do vyššího tempa ekonomického růstu. Zároveň ECB poskytne bankám další levné peníze ve formě tradičního LTRO. Ty tak budou mít po ruce přehršel levných zdrojů, pro něž bude potřeba najít využití. Mario Draghi také nevyloučil, že centrální banka v budoucnu přistoupí také k přímému nákupu aktiv na trhu, tedy evropské verzi kvantitativného uvolňování.  Pro investory se jedná o pozitivní zprávu. Poskytuje jim totiž ujištění, že centrální banky jsou zde a jsou stále připraveny zasáhnout v jejich prospěch, kdykoli to bude potřeba a cokoli je to bude stát.

Dobře si kromě indexů vede také česká ekonomika. Data zveřejněná v minulém týdnu potvrdila její ožívání. České HDP z meziročního pohledu vzrostlo o 2,5 procenta. To je nejrychlejší růst za poslední tři roky. Nejlépe se dařilo exportu (kde jsou dnes všichni ti početní mediální kritici intervencí ČNB?), ale dobře si vedou také investice a výdaje vlády a domácností. Není divu, že se po lepších než očekávaných čísel zvýšila i hodnota českých státních dluhopisů.

Je otázkou co vlastně může pozitivní vývoj na akciových trzích změnit. Víra v moc centrálních bank je taková, že si investoři prakticky žádná rizika nepřipouštějí. Válka na Ukrajině? Pravděpodobné opětovné vítězství Bašára Asada v Sýrii? Nepříliš povedené volby do evropského parlamentu ukazující to, co si Evropané o svém parlamentu skutečně myslí… To všechno je nuda, která na trh nemá žádný dopad. Z trhu zmizela volatilita, což dokládají hodnoty indexu VIX na historických minimech.

Tydenni komentar 23 obr 1Obr. 1: Hodnota indexu volatility CBOE (zdroj: www.stockcharts.com)

Sám patřím do tábora věřícího na kratším horizontu v další růst cen akcií. Třeba proto, že není žádný důvod k jejich propadu. Desetiprocentní korekce? To je možné a bylo by to zcela jistě osvěžující. V drtivý propad ale v nejbližší době nevěřím. I třeba díky těm centrálním bankám. V dlouhodobějším horizontu jsem ale velmi opatrný. Z historického pohledu jsou akcie poměrně drahé a hned několik způsobů výpočtu ukazuje jejich podprůměrné budoucí výnosy.

Tydenni komentar 23 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 23 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Přesun k hodnotě (Týden 9)

Pokles akciových trhů, započatý v předminulém týdnu, v právě skončených pěti obchodních dnech pokračoval a na konci týdne nabral na síle.

2. 3. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje