Týden 20 – Sentiment tlačí trhy vzhůru

Když se daří, tak se daří. V uplynulém týdnu rostly investorům jejich peníze před očima. Dokazuje to pohled na první tabulku, v níž chybí jediné mínusové znaménko. Navíc nárůsty nejsou z týdenního pohledu z drtivé většiny pouze kosmetické. Dobrá zpráva pro akciový a dluhopisový trh přijde zřejmě z Evropské centrální banky. Roste totiž očekávání toho, že nejvyšší evropská finanční instituce přikročí...

Když se daří, tak se daří. V uplynulém týdnu rostly investorům jejich peníze před očima. Dokazuje to pohled na první tabulku, v níž chybí jediné mínusové znaménko. Navíc nárůsty nejsou z týdenního pohledu z drtivé většiny pouze kosmetické.

Dobrá zpráva pro akciový a dluhopisový trh přijde zřejmě z Evropské centrální banky. Roste totiž očekávání toho, že nejvyšší evropská finanční instituce přikročí na svém červnovém zasedání k již dříve avizovaným krokům. To by znamenalo snížení základní úrokové sazby na nulu a také posunutí depozitní sazby do záporných hodnot. Pro banky by tedy již nebylo výhodné ukládat svoje přebytky v ECB. Nejenže by za svůj vklad nedostaly žádný úrok. Naopak za svůj vklad ještě zaplatí. Co to pravděpodobně znamená pro nás? Nižší hodnotu společné evropské měny a snad levnější kapesné na dovolenou, nižší úroky na spořicích účtech naopak by na hodnotě stouply dluhopisy (to se jak vidět z tabulky již děje, a na své by si přišly také akciové trhy. Proto tolik radosti.

Radost je patrná i u nás. Makroekonomické ukazatele ohlášené v uplynulém měsíci vykázaly pozitivní překvapení. Růst domácího HDP na dvouprocentní úroveň je velice dobrý a jde zřejmě ruku v ruce s uvolněním napětí v Evropě a zejména v Německu. Lépe dopadla také čísla mapující míru nezaměstnanosti. Zde ale pozor. Na vině je růst sezónních prací, neboť počet žádostí o podporu je téměř o deset tisíc vyšší než před rokem.

Podléhat optimismu je jednoduché. Je ovšem třeba mít na zřeteli i nebezpečí, která trh svým růstem vytváří. Současný útok na nová maxima je spíše věcí sentimentu a nemusí mít dlouhého trvání. Člověk má někdy při pohledu na akciové grafy dojem, že možná občanská válka v Rusku a nepokoje mezi Čínou a Vietnamem jsou ty nejlepší věci, které se mohly akciovým indexům přihodit. Jak jsme již varovali, velcí investoři jsou opatrní. Své peníze postupně přelévají z rizikových aktiv k těm bezpečnějším a vyčkávají. Sám trh ale neví, co si má vlastně myslet. O tom svědčí následující dva grafy.

Týdenní komentář 20 obr 1Obr. 1: Poměr put a call opcí na akciový index SP500 (zdroj: www.stockcharts.com)

První obrázek ukazuje poměr nakoupených opcí na americké akcie. Má od počátku roku stoupající trend a to ukazuje na to, že se se investoři nákupem put opcí stále více zajišťují proti možnému poklesu. A to i přesto, že akciový trh pokojně roste. Do začátku letošního roku byla situace opačná a logičtější. Trh rostl a investoři se proti možnému poklesu zajišťovali čím dál tím méně. Podíváme-li se ale na vývoj „indexu strachu“ VIX, pak vidíme, že se trh větších problémů naopak příliš neobává.

Týdenní komentář 20 obr 2Obr. 2: Poměrový graf indexů krátkodobé a dlouhodobé očekávané volatility (zdroj: www.stockcharts.com

Jak ukazuje jiný pohled na očekávanou volatilitu, je tato naopak na velice nízké úrovni a vypadá to tedy, že nás klidné časy hned tak neopustí.

Věty, které nám „pan Trh“ překládá, jsou tedy velice nejednoznačné. Pro běžného investora je důležité uvědomit si své cíle a horizont a pevně se jich držet. Nic jiného mu konečně ani nezbývá. Růstový trend trvá do té doby, dokud nenastane sestupný trend. A ten tu ještě není. A až přijde, budeme nakupovat jak? No přece levněji! :o)

Týdenní komentář 20 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Týdenní komentář 20 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Václav Pech, analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu, přičemž nejsledovanější světový index – americký SP500 – se opět přiblížil na dohled ke svým historickým maximům, kterých dosáhl na počátku…

1. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trend odolal (Týden 21)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu vesměs mírně rostly. Celosvětový index MSCI World si na své hodnotě polepšil o necelou desetinu procenta. O něco lépe se dařilo evropským akciím a…

25. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a…

18. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje