Týden 18 – Přes smíšené zprávy z Ameriky vládl trhům optimismus

Optimismus uplynulého týdne sdílely kromě v tomto roce suverénních komodit také všechny ostatní kategorie investičních aktiv. Byl pro takovýto vývoj důvod? Ano, i ne, zní upřímná odpověď. Předně, páteční data z amerického trhu práce potvrdila, že to s tamní ekonomikou není zase až tak úplně špatné, jak se nám snaží mnozí milovníci katastrof a konspiračních teorií namluvit. V uplynulém měsíci přibylo...

Optimismus uplynulého týdne sdílely kromě v tomto roce suverénních komodit také všechny ostatní kategorie investičních aktiv. Byl pro takovýto vývoj důvod? Ano, i ne, zní upřímná odpověď.

Předně, páteční data z amerického trhu práce potvrdila, že to s tamní ekonomikou není zase až tak úplně špatné, jak se nám snaží mnozí milovníci katastrof a konspiračních teorií namluvit. V uplynulém měsíci přibylo v USA mimo zemědělství 288 000 nových pracovních míst a to znamená nejvyšší číslo za posledních několik let. Radost trochu kalí to, že největší nárůst zaznamenala právě odvětví s nejnižšími platy, ale to je opravdu jen malá vada na kráse. I míra nezaměstnanosti se propadla z 6,7 % na pouhých 6,3 %. Pokles o 0,4 % za jediný měsíc je opravdu velký. Má ho ovšem na svědomí prudce snížená míra participace. Scvrkla se tedy množina těch, kteří buď pracují, nebo práci aktivně hledají. To ukazuje následující graf, na němž je znázorněn počet lidí, kteří se v uplynulém období z trhu práce z nejrůznějších důvodů ztratili.

Týdenní komentář 18 obr 1Obr. 1: Počet lidí, kteří nejsou na pracovním trhu aktivní (zdroj: FED)

Prudký nárůst této skupiny v posledním měsíci ukazuje jeden z důvodů tak prudkého poklesu nezaměstnanosti. Mnohem lépe dopadla také statistika z amerického zpracovatelského sektoru. Ten od počátku letošního roku nabírá na tempu a i vzhledem k tomu, že je často považován za indikátor budoucího vývoje ekonomiky, je to informace veskrze pozitivní.

Týdenní komentář 18 obr 2Obr. 2: Vývoj průmyslu v USA v roce 2014 (zdroj: Forex factory)

Výrazně negativní zpráva naopak přišla z USA díky datům o mezikvartálním růstu hrubého domácího produktu. Ten se prakticky zastavil, když se oproti očekávanému růstu o 1,2 % prakticky zastavil (+ 0,1 %). To je nejnižší číslo od třetího čtvrtletí roku 2009. Na vině je podle analytiků mimořádně špatné počasí panující v USA po větší část úvodního kvartálu letošního roku. Zda tomu tak bylo a za všechno může opravdu počasí, uvidíme v budoucnu.

V uplynulém týdnu zasedal také FED. Centrální bankéři pokračovali ve své politice odebírání stimulů z ekonomiky v nezměněném tempu a ubrali tudíž dalších deset miliard. Podle prozatím dostupných dat je pravděpodobné, že nastolené tempo bude zachováno i do budoucna.

Týdenní komentář 18 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Týdenní komentář 18 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Jak drahé je neinvestovat?(Týden 1)

Přestože byl právě skončený investiční rok 2020 plný dramatických událostí a pro majitele všech tříd investičních aktiv nebyl zrovna jednoduchý, potvrdil jednoznačně to, že když chce člověk alespoň udržet hodnotu…

4. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dravé akcie lehce ztrácí na síle (Týden 51)

Akciové trhy i v uplynulém týdnu rostly a přinášeli svým investorům zajímavé zisky. A to, i když v pátečním obchodování hodnoty akciových indexů poměrně silně zkorigovaly. Přesto je týdenní součet…

21. 12. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje