Týden 17 – Ukrajina vře, co se děje na trhu?

Při pohledu na tabulku výkonnosti aktiv za uplynulý týden upoutá pozornost slabý výsledek akcií i dluhopisů rozvíjejících se zemí. Ten je přisuzován opětovnému neklidu na východní Ukrajině, kde se po svátcích opět naplno rozběhly aktivity tamních speciálních sil namířené proti proruským separatistům. Odpovědí Moskvy bylo obnovení vojenských manévrů ruské armády poblíž hranice s Ukrajinou a výsledkem je tedy stupňování...

Při pohledu na tabulku výkonnosti aktiv za uplynulý týden upoutá pozornost slabý výsledek akcií i dluhopisů rozvíjejících se zemí. Ten je přisuzován opětovnému neklidu na východní Ukrajině, kde se po svátcích opět naplno rozběhly aktivity tamních speciálních sil namířené proti proruským separatistům. Odpovědí Moskvy bylo obnovení vojenských manévrů ruské armády poblíž hranice s Ukrajinou a výsledkem je tedy stupňování napětí mezi Moskvou a Kyjevem.

Nervozita ohledně ukrajinsko-ruské situace roste, nicméně s prozatímním stavem se trhy vypořádávají poměrně dobře. Prostředky proudící do evropských cyklických akcií svým zhodnocením stále z delšího pohledu překonávají ty, které jsou umísťovány to širokého akciového indexu a podobná je situace i za velkou louží.

Týdenní komentář 17 obr 1Obr. 1: Srovnávací graf vývoje evropských cyklických akcií oproti širokému akciovému indexu MSCI Europe (zdroj: Morningstar)

Od počátku letošního roku se vývoj na grafu pohybuje do strany, což svědčí o určité opatrnosti. Všechny pokusy o zlomení trendu a příklon k opatrnosti ale prozatím selhaly. Riziko je tedy vnímáno, ale není nijak přeceňováno. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat to, zda se na tomto grafu vytvoří další nové high svědčící o tom, že rizikový apetit opět roste, nebo zda se hodnota odrazí jižním směrem a zakotví pod hranicí relativní opory 1,12. To by znamenalo příklon k opatrnosti a možné obavy z dalšího vyhrocení konfliktu.

Mírné korekce se dočkaly také americké akcie. Ty byly vedeny především propadem hodnoty internetových společností.  Akcie Facebooku, Netflixu nebo třeba Amazonu jsou akcie, které byly dlouhou dobu svými investory a trendovými obchodníky milovány. Za poslední měsíc a půl se ale situace radikálně změnila a lidé se začínají ptát, jakou že má objekt jejich investice reálnou hodnotu, pomineme-li to, že je v dlouhodobém rostoucím trendu.

Týdenní komentář 17 obr 2Obr. 2: Vývoj hodnoty internetových společností a indexu SP500 od března 2014 (zdroj: finance.yahoo.com)

Kromě již zmíněných firem jsou na grafu uvedeny také další internetové hity jako Twitter (TWTR) a LinkedIn (LNKD). Nakolik investorská obec uvěřila pohádkám o budoucích ohromných ziscích a byla ochotna nakupovat i evidentně draze ukazuje další obrázek. Současné (tedy již po propadu roku 2014) hodnoty základního hodnotového poměru ceny jedné akcie vztažené k dosaženému zisku přepočtenému na jednu akcii.

Týdenní komentář 17 obr 3Obr. 3: Aktuální P/E ratio internetových společností a indexu SP5002014 (zdroj: finance.yahoo.com)

Tedy jestli někdo tyhle akcie kupuje s úmyslem dlouhodobě investovat své prostředky, pak mu budiž trhy milostivy.

Důležitou událostí uplynulého týdne byla také vystoupení guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho. Ten potvrdil, že silné euro je pro Evropu problém a naznačil další možné kroky svého ústavu. Snížení úrokových sazeb, při němž by ani „absolutní nula“ nemusela být konečnou hranicí, případné spuštění kvantitativního uvolňování, nebo další kolo půjčování levných peněz komerčním bankám. To vše nás může potkat, pokud se budou data o evropské inflaci nadále zhoršovat.

Týdenní komentář 17 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Týdenní komentář 17 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.