Týden 17 – Ukrajina vře, co se děje na trhu?

Při pohledu na tabulku výkonnosti aktiv za uplynulý týden upoutá pozornost slabý výsledek akcií i dluhopisů rozvíjejících se zemí. Ten je přisuzován opětovnému neklidu na východní Ukrajině, kde se po svátcích opět naplno rozběhly aktivity tamních speciálních sil namířené proti proruským separatistům. Odpovědí Moskvy bylo obnovení vojenských manévrů ruské armády poblíž hranice s Ukrajinou a výsledkem je tedy stupňování...

Při pohledu na tabulku výkonnosti aktiv za uplynulý týden upoutá pozornost slabý výsledek akcií i dluhopisů rozvíjejících se zemí. Ten je přisuzován opětovnému neklidu na východní Ukrajině, kde se po svátcích opět naplno rozběhly aktivity tamních speciálních sil namířené proti proruským separatistům. Odpovědí Moskvy bylo obnovení vojenských manévrů ruské armády poblíž hranice s Ukrajinou a výsledkem je tedy stupňování napětí mezi Moskvou a Kyjevem.

Nervozita ohledně ukrajinsko-ruské situace roste, nicméně s prozatímním stavem se trhy vypořádávají poměrně dobře. Prostředky proudící do evropských cyklických akcií svým zhodnocením stále z delšího pohledu překonávají ty, které jsou umísťovány to širokého akciového indexu a podobná je situace i za velkou louží.

Týdenní komentář 17 obr 1Obr. 1: Srovnávací graf vývoje evropských cyklických akcií oproti širokému akciovému indexu MSCI Europe (zdroj: Morningstar)

Od počátku letošního roku se vývoj na grafu pohybuje do strany, což svědčí o určité opatrnosti. Všechny pokusy o zlomení trendu a příklon k opatrnosti ale prozatím selhaly. Riziko je tedy vnímáno, ale není nijak přeceňováno. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat to, zda se na tomto grafu vytvoří další nové high svědčící o tom, že rizikový apetit opět roste, nebo zda se hodnota odrazí jižním směrem a zakotví pod hranicí relativní opory 1,12. To by znamenalo příklon k opatrnosti a možné obavy z dalšího vyhrocení konfliktu.

Mírné korekce se dočkaly také americké akcie. Ty byly vedeny především propadem hodnoty internetových společností.  Akcie Facebooku, Netflixu nebo třeba Amazonu jsou akcie, které byly dlouhou dobu svými investory a trendovými obchodníky milovány. Za poslední měsíc a půl se ale situace radikálně změnila a lidé se začínají ptát, jakou že má objekt jejich investice reálnou hodnotu, pomineme-li to, že je v dlouhodobém rostoucím trendu.

Týdenní komentář 17 obr 2Obr. 2: Vývoj hodnoty internetových společností a indexu SP500 od března 2014 (zdroj: finance.yahoo.com)

Kromě již zmíněných firem jsou na grafu uvedeny také další internetové hity jako Twitter (TWTR) a LinkedIn (LNKD). Nakolik investorská obec uvěřila pohádkám o budoucích ohromných ziscích a byla ochotna nakupovat i evidentně draze ukazuje další obrázek. Současné (tedy již po propadu roku 2014) hodnoty základního hodnotového poměru ceny jedné akcie vztažené k dosaženému zisku přepočtenému na jednu akcii.

Týdenní komentář 17 obr 3Obr. 3: Aktuální P/E ratio internetových společností a indexu SP5002014 (zdroj: finance.yahoo.com)

Tedy jestli někdo tyhle akcie kupuje s úmyslem dlouhodobě investovat své prostředky, pak mu budiž trhy milostivy.

Důležitou událostí uplynulého týdne byla také vystoupení guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho. Ten potvrdil, že silné euro je pro Evropu problém a naznačil další možné kroky svého ústavu. Snížení úrokových sazeb, při němž by ani „absolutní nula“ nemusela být konečnou hranicí, případné spuštění kvantitativního uvolňování, nebo další kolo půjčování levných peněz komerčním bankám. To vše nás může potkat, pokud se budou data o evropské inflaci nadále zhoršovat.

Týdenní komentář 17 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Týdenní komentář 17 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále platí rovnice akcie=TINA? (Týden 6)

Trhy v uplynulém týdnu provedly kompletní otočku a smazaly tak nepříznivý vývoj předchozích pěti obchodních dní. Důvodem změny nálady na trhu je pravděpodobně rostoucí důvěra obchodníků a investorů v to,…

9. 2. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje