Týden 14 – Smíšená Čína, slibné Rusko, slabší Amerika

Nový kvartál začal více než optimisticky, když rostlo prakticky všechno, na co se člověk podíval. Tedy alespoň v jeho úvodních čtyřech dnech. Největší plus si připsala riziková aktiva na čele s akciemi a dluhopisy rozvíjejících se trhů.  Emerging markets jsou pod tlakem již velice dlouhou a takovéto vydechnutí si jejich příznivci zcela jistě zasloužili. Výrazný pohyb vzhůru proběhl i přes...

Nový kvartál začal více než optimisticky, když rostlo prakticky všechno, na co se člověk podíval. Tedy alespoň v jeho úvodních čtyřech dnech. Největší plus si připsala riziková aktiva na čele s akciemi a dluhopisy rozvíjejících se trhů.  Emerging markets jsou pod tlakem již velice dlouhou a takovéto vydechnutí si jejich příznivci zcela jistě zasloužili. Výrazný pohyb vzhůru proběhl i přes to, že data přicházející z Číny jsou nadále smíšená. Vládní statistika vývoje průmyslu ohlásila nepatrně lepší čísla, než ta, která byla očekávána. Naopak horší než očekávané byly výsledky stejné statistiky provádění pravidelně investiční bankou HSBC. Ty, na rozdíl od oficiální statistiky svědčící o mírném růstu, hovoří o poměrně silné kontrakci. Jak mohou být stejná data jednoho ukazatele tak rozdílná? Čínská vládní čísla jsou vzata z průzkumu prováděného převážně mezi manažéry velkých podniků, zatímco HSBC míří svým průzkumem i do nižších pater.

K dobrému výsledku rozvíjejících se trhů přispěla kromě asijského regionu také Latinská Amerika a v neposlední řadě i Rusko. Tamní akciový index posílil o téměř čtyři procenta a dává tak signál, že investoři již malinko pozapomněli na zlé Rusko a vzali tamní levné akcie útokem. Jak dlouho jim tento apetit vydrží, ale není zcela jasné. Nicméně ruské akcie považujeme stále za poměrně levné. To se ovšem o některých asijských indexech říci nedá.

Velká americká makrodata jsou konečně venku. Největší světová ekonomika vytvořila v uplynulém měsíci 192 tisíc nových pracovních míst. To sice mírně nedosáhlo na konsensus, který byl ještě o sedm tisíc míst výše, na druhé straně ale byla čísla ohlášená v uplynulých dvou měsících revidovány výše a tak také byly, alespoň prozatím, rozehnány chmury panující ohledně výkonu americké ekonomiky. To dává podle mého názoru FEDu zelenou na jeho cestě k „ekonomice bez stimulů“ a dává tak tušit, že sbor guvernérů spojených okolo Janet Yellen bude ve zvoleném tempu utlumování třetí etapy QE nadále pokračovat. To ale nebyla při pátku ta informace, kterou chtěly trhy slyšet a tak se počáteční nadšení rychle vytratilo a nastoupil silný výprodej. V pátek tak odepsaly indexy Dow Jones a SP500 přibližně jedno procento a krvavou lázní si prošel zejména technologický NASDAQ. Ten na své hodnotě ztratil za jediný den 2,6 procenta.

Evropě vládlo jednání Evropské centrální banky. Po zřetelných deflačních signálech přicházejících z ekonomiky očekávala část trhu ze strany ECB činy. Ty se ale prozatím nedostavily. Banka ponechala vše při starém, ale v průběhu svého komentáře potvrdil Mario Draghi, že se na jednání měnového výboru jednalo jak o snížení úrokových sazeb na nulu, tak také o možnostech negativní daně, nebo otevření první evropské etapy kvantitativního uvolňování. To je zřetelný posun a dává to do budoucna zvýšenou pravděpodobnost, že pokud se data týkající se inflace nezačnou zlepšovat, bude ECB jednat. Snížení úrokové sazby či spuštění evropského QE by bylo dobrým signálem pro trhy s rizikovými aktivy, naopak negativně by se mohlo projevit na hodnotě společné evropské měny.

Týdenní komentář 14 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2014. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Týdenní komentář 14 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2014 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále platí rovnice akcie=TINA? (Týden 6)

Trhy v uplynulém týdnu provedly kompletní otočku a smazaly tak nepříznivý vývoj předchozích pěti obchodních dní. Důvodem změny nálady na trhu je pravděpodobně rostoucí důvěra obchodníků a investorů v to,…

9. 2. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje