Trump mává dolarem (Týden 21)

Hlavní události uplynulého týdne se točily kolem úřadujícího prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. Tématem byl jeho možný nátlak na bývalého šéfa FBI ohledně ukončení vyšetřování vazeb bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna na putinovské Rusko a také přílišná prezidentova sdílnost vůči ruskému ministru zahraničí Lavrovovi, kterému údajně Trump vyzradil přísně tajné informace. Výsledkem byl...

Hlavní události uplynulého týdne se točily kolem úřadujícího prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. Tématem byl jeho možný nátlak na bývalého šéfa FBI ohledně ukončení vyšetřování vazeb bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna na putinovské Rusko a také přílišná prezidentova sdílnost vůči ruskému ministru zahraničí Lavrovovi, kterému údajně Trump vyzradil přísně tajné informace.

Výsledkem byl prudký pád amerického dolaru, pokles hodnoty rizikových aktiv na čele s akciemi a také růst cen dluhopisů a zlata. V americkém politickém slovníku se v souvislosti s výše zmíněným opět objevilo slovo impeachment a pokud by k němu došlo, byl by konec velkým plánům na reformu daňového systému a další stimulace. Tedy konec všemu, v co akciové trhy již několik měsíců doufají. Jak moc je toto téma citlivé ukazuje graf známého indexu strachu (VIX).

V průběhu jediného dne se hodnota tohoto široce sledovaného indexu zvýšila více než o padesát procent a naznačila, že konec Trumpa je přesně to, čeho se trhy bojí. Nemyslím si, že by v USA skutečně došlo na impeachment a dny nedávno zvoleného prezidenta by byly již po půlroce ve funkci sečteny. Na druhé straně skutečnost, že Trumpova podpora je nyní na nejnižších číslech, ukazuje, že je jeho pozice vratká a nastoluje hned několik pro investory klíčových otázek.

K prosazení svých předvolebních slibů, které ženou ceny akcií již půl roku vzhůru, potřebuje Donald Trump podporu naopak velice silnou. Daňová reforma, finanční deregulace, navýšení výdajů k posílení infrastruktury, to nejsou témata, na kterých by se senátoři a kongresmani většinově shodli. Jednotní nejsou zdaleka ani Trumpovi republikáni.

Makroekonomická čísla přicházející z rozvinutých ekonomik byla v uplynulém týdnu veskrze pozitivní. Silná růstová data, kterých jsme byli svědky v Evropě a Japonsku, ukazují na pokračující globální oživení a potěšila také průmyslová produkce ve Spojených státech. Ta podle oznámených čísel rostla nejrychleji za poslední tři roky. Snad jen údaje z Číny svědčí o mírném zpomalení tamního růstu.

V právě započatém týdnu se budou investoři zajímat o odhady vývoje výrobních i nevýrobních sektorů ve všech hlavních ekonomikách, které uslyšíme v úterý.  Ve středu se dozvíme, jaká je situace na americkém realitním trhu, a ve stejný den bude také zveřejněn zápis z posledního jednání FEDu. Čtvrtek bude plně patřit jednání OPECu, které může mít silný vliv na ceny ropy. Týden pak zakončí oznámení tempa růstu hrubého domácího produktu ve Spojených státech.

Podrobný komentář včetně porovnání fondů zaměřených na globální dluhopisy najdete zde.

Související články

Výnosy

Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu, přičemž nejsledovanější světový index – americký SP500 – se opět přiblížil na dohled ke svým historickým maximům, kterých dosáhl na počátku…

1. 6. 2021 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trend odolal (Týden 21)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu vesměs mírně rostly. Celosvětový index MSCI World si na své hodnotě polepšil o necelou desetinu procenta. O něco lépe se dařilo evropským akciím a…

25. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy korigovaly kvůli oznámené inflaci (Týden 20)

Akciové trhy v uplynulém týdnu až na drobné vyjímky, mezi něž patří třeba náš domácí trh, poměrně významně ztrácely. Nadále platí, že vrtochy akciového trhu odnášejí citelněji růstové akcie a…

18. 5. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje