Trump mává dolarem (Týden 21)

Hlavní události uplynulého týdne se točily kolem úřadujícího prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. Tématem byl jeho možný nátlak na bývalého šéfa FBI ohledně ukončení vyšetřování vazeb bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna na putinovské Rusko a také přílišná prezidentova sdílnost vůči ruskému ministru zahraničí Lavrovovi, kterému údajně Trump vyzradil přísně tajné informace. Výsledkem byl...

Hlavní události uplynulého týdne se točily kolem úřadujícího prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. Tématem byl jeho možný nátlak na bývalého šéfa FBI ohledně ukončení vyšetřování vazeb bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna na putinovské Rusko a také přílišná prezidentova sdílnost vůči ruskému ministru zahraničí Lavrovovi, kterému údajně Trump vyzradil přísně tajné informace.

Výsledkem byl prudký pád amerického dolaru, pokles hodnoty rizikových aktiv na čele s akciemi a také růst cen dluhopisů a zlata. V americkém politickém slovníku se v souvislosti s výše zmíněným opět objevilo slovo impeachment a pokud by k němu došlo, byl by konec velkým plánům na reformu daňového systému a další stimulace. Tedy konec všemu, v co akciové trhy již několik měsíců doufají. Jak moc je toto téma citlivé ukazuje graf známého indexu strachu (VIX).

V průběhu jediného dne se hodnota tohoto široce sledovaného indexu zvýšila více než o padesát procent a naznačila, že konec Trumpa je přesně to, čeho se trhy bojí. Nemyslím si, že by v USA skutečně došlo na impeachment a dny nedávno zvoleného prezidenta by byly již po půlroce ve funkci sečteny. Na druhé straně skutečnost, že Trumpova podpora je nyní na nejnižších číslech, ukazuje, že je jeho pozice vratká a nastoluje hned několik pro investory klíčových otázek.

K prosazení svých předvolebních slibů, které ženou ceny akcií již půl roku vzhůru, potřebuje Donald Trump podporu naopak velice silnou. Daňová reforma, finanční deregulace, navýšení výdajů k posílení infrastruktury, to nejsou témata, na kterých by se senátoři a kongresmani většinově shodli. Jednotní nejsou zdaleka ani Trumpovi republikáni.

Makroekonomická čísla přicházející z rozvinutých ekonomik byla v uplynulém týdnu veskrze pozitivní. Silná růstová data, kterých jsme byli svědky v Evropě a Japonsku, ukazují na pokračující globální oživení a potěšila také průmyslová produkce ve Spojených státech. Ta podle oznámených čísel rostla nejrychleji za poslední tři roky. Snad jen údaje z Číny svědčí o mírném zpomalení tamního růstu.

V právě započatém týdnu se budou investoři zajímat o odhady vývoje výrobních i nevýrobních sektorů ve všech hlavních ekonomikách, které uslyšíme v úterý.  Ve středu se dozvíme, jaká je situace na americkém realitním trhu, a ve stejný den bude také zveřejněn zápis z posledního jednání FEDu. Čtvrtek bude plně patřit jednání OPECu, které může mít silný vliv na ceny ropy. Týden pak zakončí oznámení tempa růstu hrubého domácího produktu ve Spojených státech.

Podrobný komentář včetně porovnání fondů zaměřených na globální dluhopisy najdete zde.

Související články

Výnosy

Nepokoje v Číně znervóznily trhy (Videokomentář: Týden 46)

Akcie tak směřovaly spíše do strany a na proražení hranice rezistence to zatím nevypadá. A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

29. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Změna sentimentu (Videokomentář: Týden 45)

Oproti první polovině roku se tržní sentiment značně proměnil. Kam nyní směřují peníze investorů? A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

22. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

S&P 500 vylétl na 4000 bodů (Videokomentář: Týden 45)

Pozitivní údaje o spotřebitelské inflaci poslaly trh rychle nahoru. Co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

16. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306