Trhy vrací úder! (Týden 8)
Po dvou nepříliš šťastných týdnech se akciové trhy odhodlaly k protiúderu. Většina akciových indexů si v minulém týdnu polepšila o více než tři procenta. Indexy tak hodily rukavici „předvídačům zkázy“, kterých se najednou v médiích vyrojilo nebývalé množství. Faktem nadále zůstává, že pro ukončení dlouholetého růstu akciových indexů nejsou prozatím žádné silné důvody. Ekonomikám se daří dobře a korporátní sféra se může pochlubit velmi dobrými čísly.
Výsledková sezóna ve Spojených státech se dostala do své poslední čtvrtiny. Z celkového počtu 397 společností sdružených v hlavním akciovém indexu SP500 překonalo očekávání analytiků pětasedmdesát procent firem a jen necelých šestnáct procent společností ve čtvrtém kvartálu předešlého roku na analytické předpoklady nedosáhlo. Z tohoto pohledu se nejlépe dařilo sektorům zdravotnictví, informačních technologií a finančnímu sektoru, kde se míra překonání odhadů blíží osmdesáti pěti procentům.
Dobrou zprávou, kterou jsme se dozvěděli z eurozóny, byl růst zdejší průmyslové výroby. Ta meziročně vzrostla téměř o pět a čtvrt procenta, zatímco očekávání byla položena o procento níže. Navíc údaje o růstu ekonomiky potvrdily růst na úrovni dvou a půl procenta. To je nejrychlejší tempo růstu za posledních deset let.
Ve Spojených státech amerických překvapila meziroční míra inflace, která nadále zůstává nad dvouprocentní hranicí a tamním centrálním bankéřům tak nic nebrání v dalším růstu úrokových sazeb. Pozitivní zpráva přišla také ze strany ratingové agentury Moody´s, jejíž analytická skupina snížila míru předpokládaných defaultů US high yield dluhopisů z 3,2 procenta z letošního ledna na dvouprocentní hranici nově odhadovanou pro leden příštího roku.
Dobře se v roce 2017 dařilo také naší domácí ekonomice, která zaznamenala meziroční růst těsně nad hranicí pěti a půl procenta.
Data o meziroční míře inflace v USA ovlivnila pozitivně také komoditní sektor, v němž vzhůru zamířily zejména kovy. V této skupině hrála hlavní roli měď, ale dobře se dařilo i kovům patřícím do skupiny „precious“. Zde se nejlépe dařilo dlouho podceňované platině, kterou jsme označili za zajímavou investici na sklonku loňského roku v rámci zprávy Investičního výboru. Tradiční problémy s počasím během vegetačního období v Argentině drží vysoko ceny zrnin na čele se sójovými boby. Naopak vysoké zásoby drží i přes boom v komoditním sektoru u země kávu a cukr. Přinejmenším zatím.
V právě započatém týdnu bude investory pravděpodobně nejvíce zajímat zasedání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Jak již bylo řečeno, poslední údaje přicházející z největší světové ekonomiky dávají tušit, že FED bude nadále pokračovat ve svém záměru postupného zvyšování úrokových sazeb. A tak rétorika ze strany bankéřů zřejmě trhy nepřekvapí. V Evropě zaujmou předběžné údaje o dění ve výrobním sektoru a sektoru služeb. A zajímavé údaje mohou poskytnout také data o ekonomickém sentimentu v Evropě a klíčovém Německu.
Související články
Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit
V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…
Nový rekord (Týden 14)
Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory…
Drahé technologie (Týden 13)
Akciové trhy v předposledním týdnu úvodního kvartálu letošního roku vesměs rostly. Výjimkou z tohoto pravidla byly indexy rozvíjejících se ekonomik, na něž začíná doléhat růst hodnoty amerického dolaru. Uvnitř vyspělých…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.