Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)

Akciové trhy v právě skončeném týdnu pokračovaly v růstu, přičemž nejsledovanější světový index – americký SP500 – se opět přiblížil na dohled ke svým historickým maximům, kterých dosáhl na počátku května. Hlavním důvodem pro pozitivní vývoj prakticky napříč světovým spektrem je zřejmě neexistence negativních zpráv. Pandemie nemoci covid-19, přinejmenším ve vyspělém světě, ustupuje a s jejím ústupem přicházejí také silná makroekonomická data značící silný rozběh několik měsíců pozastavených ekonomik.

Ve Spojených státech byl růst uplynulého týdne kumulován zejména do jeho úvodní obchodní seance a s blížím se ATH (all time high) se v dalších dnech dostavila do řad nadšených obchodníků přece jenom určitá dávka obezřetnosti, a tak poslední tři obchodní dny byly prakticky bez pohybu.

Uplynulý obchodní týden měl z makroekonomického pohledu své tři vrcholy. Prvním z nich bylo vyhlášení zpřesněného odhadu růstu největší světové ekonomiky v úvodním čtvrtletí letošního roku. Zveřejněné číslo sice těsně nedosáhlo na odhady trhu, ale přesto je jeho hodnota (6,4 procenta) mimořádně vysoká a svědčí o tom, že se Američanům start do roku 2021 opravdu vydařil. Potěšilo i další číslo, které přišlo tentokrát z trhu práce a vztahuje se k novým žádostem o podporu v nezaměstnanosti. Oznámené číslo bylo nižší, než trh očekával, a svědčí o tom, že trh práce se za oceánem z dopadů koronavirové pandemie rychle zotavuje. Vadou na kráse z pohledu hlavních dat týdne tak byl jen nečekaný pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, když trh očekával jejich růst. Oznámené číslo je tak korekcí růstu tohoto ukazatele z předchozího měsíce a potvrzením toho, že tyto údaje jsou hodně volatilním zbožím.

S klesající hodnotou amerického dolaru se nadále daří komoditnímu sektoru, zejména drahým kovům. Zlato zvýšilo za uplynulých pět obchodních dní svoji hodnotu téměř o 1,5 procenta a dařilo se také stříbru (+1,92 %) a mědi (+3,79 %).    

Nadále se nedaří bitcoinu, který za poslední měsíc oslabil o téměř padesát procent a nyní se jeho cena stabilizuje pod jeho dvousetdenním klouzavým průměrem. Poslední měsíc je ostatně pro majitele různých „coinů“ poměrně nepříjemnou zkušeností nejen vůči americkému dolaru, ale také vůči české koruně.

 Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Inflace dopadla slušně, akcie pokračují v růstu (Videokomentář: Týden 21)

Data o spotřebitelských cenách ve Spojených státech byla lepší, než se čekalo, a tak jsou trhy opět o něco optimističtější ohledně dalšího snižování úrokových sazeb. To poslalo S&P 500 na…

22. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akcie opět lámou rekordy (Videokomentář: Týden 20)

Podařená výsledková sezóna poslala hlavní americký akciový index na úroveň historických maxim. Ještě lépe se daří celosvětovému indexu, který je na rekordních hodnotách. Slušně si vedou i dluhopisy. Sentiment je…

15. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Udeří za oceánem druhá inflační vlna? Investoři musí být ostražití

Akciové trhy rostou s drobnými výkyvy od podzimu minulého roku. Růst je významně podporován očekáváním, že americká centrální banka změní svou dosavadní politiku a začne snižovat úrokové sazby, což bude…

9. 5. 2024 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.