Trhy oceňují zotavování ekonomik (Týden 22)
Ve Spojených státech byl růst uplynulého týdne kumulován zejména do jeho úvodní obchodní seance a s blížím se ATH (all time high) se v dalších dnech dostavila do řad nadšených obchodníků přece jenom určitá dávka obezřetnosti, a tak poslední tři obchodní dny byly prakticky bez pohybu.

Uplynulý obchodní týden měl z makroekonomického pohledu své tři vrcholy. Prvním z nich bylo vyhlášení zpřesněného odhadu růstu největší světové ekonomiky v úvodním čtvrtletí letošního roku. Zveřejněné číslo sice těsně nedosáhlo na odhady trhu, ale přesto je jeho hodnota (6,4 procenta) mimořádně vysoká a svědčí o tom, že se Američanům start do roku 2021 opravdu vydařil. Potěšilo i další číslo, které přišlo tentokrát z trhu práce a vztahuje se k novým žádostem o podporu v nezaměstnanosti. Oznámené číslo bylo nižší, než trh očekával, a svědčí o tom, že trh práce se za oceánem z dopadů koronavirové pandemie rychle zotavuje. Vadou na kráse z pohledu hlavních dat týdne tak byl jen nečekaný pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, když trh očekával jejich růst. Oznámené číslo je tak korekcí růstu tohoto ukazatele z předchozího měsíce a potvrzením toho, že tyto údaje jsou hodně volatilním zbožím.
S klesající hodnotou amerického dolaru se nadále daří komoditnímu sektoru, zejména drahým kovům. Zlato zvýšilo za uplynulých pět obchodních dní svoji hodnotu téměř o 1,5 procenta a dařilo se také stříbru (+1,92 %) a mědi (+3,79 %).

Nadále se nedaří bitcoinu, který za poslední měsíc oslabil o téměř padesát procent a nyní se jeho cena stabilizuje pod jeho dvousetdenním klouzavým průměrem. Poslední měsíc je ostatně pro majitele různých „coinů“ poměrně nepříjemnou zkušeností nejen vůči americkému dolaru, ale také vůči české koruně.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články

Dluhopisy Republiky: dobrá nabídka, špatné rozhodnutí?
Stačil týden a objednávky Dluhopisů Republiky přesáhly plánovaných 20 miliard korun. Ministerstvo financí rovnou oznámilo navýšení emise. Na první pohled to vypadá jako jasný hit. Úrok přes čtyři procenta, daňové…

Zbrojařská CSG je na burze pod palbou. Chytili se investoři na až moc dokonalý příběh?
Kupoval jsem akcii za osm stovek a teď koukám, že je k mání za méně než polovinu. Jak se to mohlo stát? Vždyť přece i v televizi říkali, že „ta…

Cyničtí investoři? Tři věci, kterých se trhy skutečně bojí v případě konfliktu s Íránem
Dvacátá léta zatím připomínají černou kroniku plnou krizí. Intuitivně by člověk čekal, že taková série šoků musí akciové trhy srazit na kolena. Jenže pohled na grafy hlavních indexů ukazuje něco…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.