Trhy dosáhly historického maxima (Týden 34)

„Tenhle trh není pro starý,“ uslyšel jeden z mých bývalých kolegů makléřů od citelně mladšího kolegy. My starší jsme z jeho pohledu příliš zaměření na nějaké poměrové ukazatele, případně přeceňujeme makrodata, která jsou většinou pohledem do zpětného zrcátka, srovnáváme je s ještě hlubší minulostí, pracujeme podle starých schémat a nevidíme to, že tentokrát je to jiné a i přes ta naše čísla nás čekají lepší zítřky. No možná tomu tak poprvé v historii bude. Kdo ví.

Americký akciový index se v uplynulém týdnu prokousal na své historické high a opět se tedy pohybujeme na nezmapovaném území nikoho.  Postupný průraz směrem vzhůru se dal očekávat. Na trhu bylo vidět, že navzdory bezprostřední blízkosti historických maxim jednoduše chybějí prodejci, a tak majitelé akcií mohou slavit.

Opravdu je to tak, že v investičním světě probíhá vlna bezbřehých oslav? Jak se to vezme. Index SP500 je po technologickém NASDAQu druhým indexem pohybujícím se na svých maximech, že by ale vládlo nadšení napříč celým spektrem, to bych si tvrdit netroufnul. Uplynulý týden měl opět stejné lídry. Technologické giganty, kteří se stali doslova miláčky svých investorů.

Apple, Google, Amazon, Facebook a Microsoft… Investory nepřestávají tito lídři fascinovat a i na současných cenách a poměrových ukazatelích (ano, patřím k té starší generaci, co se na ně dívá a dává jim určitou váhu) a nadále posílají peníze do svých „bezpečných přístavů“.  

Všichni víme, nebo přinejmenším je to ve všeobecném povědomí, že na přelomu tisíciletí byly technologické akcie drahé a jejich překotný růst vedl později k několikaletém poklesu indexu. „Jasné, tenkrát byl technologický NASDAQ strašně drahý,“ řekne dnes každý. „Dokonce i jeho hodnota byla o dvacet procent nad jeho dvousetdenním průměrem. To nikdy předtím nebylo.“ Dnes je to opravdu jiné. Hodnota NASDAQu je svému dvousetdennímu průměru vzdálená o téměř třicet procent. A odůvodnění? Stejné, jako tenkrát. Jasné zítřky, lepší budoucnost, vyšší zisky… Naštěstí pro dlouhodobé investory tu nejsou jenom ty technologie, ale vedle nich existují, ano opravdu existují, i velice levné sektory a v nich akcie stojící za pozornost.

Uplynulý týden, byl na makroekonomické ukazatele poměrně chudý, a ta data, která byla vyhlášena, byla z pohledu investorů smíšená. Ve středu pokazil investorům náladu zveřejněný zápis z jednání FEDu, z něhož vešlo ve známost, že centrální bankéři ve Spojených státech mají o síle oživení, jehož jsme svědky, rostoucí pochybnosti. Bankéři možná, ale investoři mají jasno.

Zklamal také čtvrteční přehled o nově podaných žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Nová hodnota byla vyšší, než se očekávalo a počet nových nezaměstnaných přesáhl v posledním týdnu opět milion. Dramaticky se zvýšila také míra nesplácených hypoték. A to až na hodnoty připomínající léta nedávné hypotéční krize. Nově má problémy se splácením více jak osm procent poskytnutých hypotéčních úvěrů.

Dobře naopak dopadla další data z realitního sektoru. Jak počet nových stavebních povolení, tak počet nově započatých staveb překonal očekávání. Nad odhady byl také počet prodaných, již existujících domů. Nesplácíme, ale stavíme J. Potěšily také předběžné ukazatele vývoje v průmyslu a nevýrobní sféře. I ty odhady analytiků předčily.

V Evropě sledovali investoři zejména data o vývoji ve výrobním a nevýrobním sektoru. Celková evropská data mírně zklamala, když ani jedno ze zmíněných odvětví nenaplnilo odhady. Pozitivním je tak jen číslo z německého průmyslu. Nevýrobní sektor však v největší evropské ekonomice zklamal.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Poradenství, Výnosy

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty 

Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli…

19. 4. 2024 8 minut čtení minut čtení

Výnosy

Dočkali jsme se korekce (Videokomentář: Týden 16)

Inflace ve Spojených státech dopadla o něco hůře, než se čekalo, a tak je pravděpodobné, že to s rychlejším snižováním úrokových sazeb nebude tak žhavé. Akciový trh reagoval očekávanou korekcí.…

17. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přichází bod zlomu? (Videokomentář: Týden 15)

Minulý čtvrtek zaznamenaly akciové trhy poměrně silný propad. Náš investiční analytik rozebírá, zda šlo o první signál propadu trhů. Zastaví se téměř půlroční růst? Se vším ze světa investic vás…

9. 4. 2024 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306