Střízlivění (Týden 6)

Nadšení z prezidentství Donalda Trumpa z trhů, jak se zdá, postupně vyprchává a začínají se objevovat první pochybovači. Zjevně optimistická nálada, která ovládla většinu závěrečného kvartálu roku 2016 a také start do roku letošního, se postupně uklidňuje. I přes dobrá makrodata, která z hlavních ekonomik přicházejí, se růst akciových trhů zastavil a navrch mají v posledních dvou týdnech spíše bezpečnější aktiva. Co...

Nadšení z prezidentství Donalda Trumpa z trhů, jak se zdá, postupně vyprchává a začínají se objevovat první pochybovači. Zjevně optimistická nálada, která ovládla většinu závěrečného kvartálu roku 2016 a také start do roku letošního, se postupně uklidňuje.

I přes dobrá makrodata, která z hlavních ekonomik přicházejí, se růst akciových trhů zastavil a navrch mají v posledních dvou týdnech spíše bezpečnější aktiva. Co se děje? Mnozí začínají pochybovat o tom, zda má nynější americký prezident skutečně realistický plán, jak svoje předvolební sliby realizovat.

Ze všech ukazatelů sentimentu je patrné, že Američané počítají se slíbeným snížením daní a dalšími stimuly. Prakticky všechna data týkající se spotřebitelské důvěry jsou na svých historických vrcholech, a to i přestože spotřebitelské výdaje tažené jak jinak než prodeji nových automobilů (to mně, „neautomobilistovi“, tedy řekněte, co s těmi novými auty lidé pořád dělají…) rostou rychleji, než hodinové mzdy. Lidé věří tomu, že bude lépe. A jen občas se objeví nějaký škarohlíd s dotazem: „a co když nebude?“ O určité obavě investorů svědčí i následující graf. Ten ukazuje, že bezpečná aktiva si nevedou o nic hůře než akciové indexy, což je ve velkém kontrastu s předcházejícím čtvrtletím. Jasným prozatímním vítězem je zlato.

Tydenni komentar 6 2017 obr 1Minulý týden byl také bohatý na informace a data přicházející z různých částí světa. Dostaveníčko mělo hned několik sborů centrálních bankéřů. Americký FED podle očekávání nechal úrokové sazby na současných úrovních. Doprovodný komentář prozatím nijak neupřesnil další jízdní řád ohledně plánovaného zvyšování sazeb v roce 2017. Česká národní banka po svém zasedání také neoznámila žádné převratné novinky. Sazby zůstávají stejné a ohledně ukončení intervencí platí původně ohlášené, tedy že intervenční režim by měl pokračovat minimálně do druhého kvartálu rok 2017. To už teda není zase až tak daleko… Banka také v prognóze zhoršila o desetinu procenta odhad růstu domácí ekonomiky v letech 2017-2018 na 2,8 %.

Dobrá data přišla z Eurozóny. Meziroční inflace narostla na 1,8 % a pohybuje se tedy už celkem na dohled o dvouprocentního cíle Evropské centrální banky. Je tedy možná čas udělat deflaci pá, pá. Nad očekávání dobře se dařilo také evropské ekonomice jako celku. HDP eurozóny rostlo v posledním čtvrtletí o půl procenta a meziroční růst se pohybuje na slušných 1,8 %. Pro ECB možná signál, že už bylo tisku peněz a následnému výkupu dluhopisů dost a banka by mohla začít používat i brzdový pedál. Nicméně okamžité to zcela jistě nebude.

Tento týden již tak bohatý na důležitá čísla nebude, a tak může trhy opět zahýbat například twitterový účet Donalda Trumpa, který se zjevně snaží oslabit americký dolar a zatraktivnit tak na mezinárodních trzích americký vývoz. Jednoduché to ovšem mít nebude. O podobné oslabení své měny se snaží i další státy a dolar je díky perspektivě zvyšování sazeb americkou centrální bankou stále atraktivní.

Podrobný komentář včetně dalších klíčových čísel a porovnání akciových fondů zaměřených na emerging markets najdete zde.

Související články

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nový rekord (Týden 14)

Akciové trhy v závěrečném týdnu úvodního kvartálu letošního roku silně rostly, aby následně dosáhly na svoje historická maxima. Hlavním důvodem tohoto optimistického vývoje je americkými demokraty prosazené přijetí masivní podpory…

6. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Drahé technologie (Týden 13)

Akciové trhy v předposledním týdnu úvodního kvartálu letošního roku vesměs rostly. Výjimkou z tohoto pravidla byly indexy rozvíjejících se ekonomik, na něž začíná doléhat růst hodnoty amerického dolaru. Uvnitř vyspělých…

30. 3. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje