Stále platí rovnice akcie=TINA? (Týden 6)

Trhy v uplynulém týdnu provedly kompletní otočku a smazaly tak nepříznivý vývoj předchozích pěti obchodních dní. Důvodem změny nálady na trhu je pravděpodobně rostoucí důvěra obchodníků a investorů v to, že v Kongresu projde hlasy demokratů návrh presidenta Bidena na nový balíček stimulačních opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů.

Dobře pokračuje ve Spojených státech také výsledková sezóna, když ohlášené výsledky nadále překonávají odhady analytiků. Aktuálně ohlásilo výsledky téměř šedesát procent firem sdružených v indexu SP500 a prozatím to vypadá, že se po dlouhé obě dočkáme mezikvartálního růstu dosažených zisků, a to v situaci, kdy se ještě na počátku roku předpokládal téměř desetiprocentní pokles.

Dobrá čísla přinášejí i ohlašovaná makroekonomická data. Jak výrobní sektor, tak sektor služeb, potvrdily velikostí nových objednávek panující optimismus a je pravděpodobné, že se tempo růstu největší světové ekonomiky v aktuálním kvartálu ještě zvýší.

Největší pokrok však Spojené státy zaznamenaly na poli boje proti pandemii nemoci COVID-19, když s příchodem vakcíny počty nově nakažených lidí rapidně klesají a pozvolna se blížíme opětovnému otevření ekonomiky. V New Yorku by se měly například v polovině února otevírat restaurace, byť jen v prozatím omezené kapacitě.

Nemoc ustupuje, zisky korporátní sféry rychle rostou, makroekonomická data ukazují sílu… člověka by až napadla otázka, jestli je vůbec potřeba plošných stimulů ve výši 1,9 bilionu dolarů a nepostačil by menší, ale přesněji cílený program, který běžel za předešlého prezidenta. Ale což, není to naše starost a trhy zasypávání společnosti penězi milují.

To, co můžeme díky souběhu mimořádně štědrého balíčku stimulů a rychle se rozbíhající ekonomiky zřejmě očekávat, je zvyšující se míra inflace. A tomu také odpovídá situace na dluhopisovém trhu, kde ceny dluhopisů souvisle klesají a zvyšují se výnosy jak deseti, tak také dvacetiletých dluhopisů.

To je samo o sobě dobrým znamením. Díky růstu výnosů na dlouhých bondech dochází k růstu výnosové křivky, který svědčí o zdravé ekonomice. Vše ovšem platí jen do doby, dokud výnosy dluhopisů nezačnou konkurovat očekávání akciových investorů.

„S elektrickým proudem to máte tak, jako se studenty této školy. Jde vždy cestou nejmenšího odporu,“ říkal nám náš vysokoškolský profesor v hodinách věnovaných elektrickým zařízením. A stejně tak je to s investory. Hledají pro své peníze vždy takové místo, kde se nejméně nadřou a získají maximální bezpečné zhodnocení. A to nemusí být při aktuálním nadhodnocení akciových indexů (nejen) v USA zase tak daleko. Dividendový výnos indexu se pohybuje kolem 1,5 %, což už dnes převyšuje výnos korporátních dluhopisů s nejvyšším ratingem. Pro pořízení „pasivního příjmu“ jsou možná „korporáty“ již vhodnější. Pohled na earnings yield (převrácenou hodnotu poměru P/E ukazuje na číslo 2,53 % a to není zase až tak daleko od 1,80 %, které nabízí bezpečný, dvacetiletý US stání dluhopis.

Neříkám, že k tomuto vývoji dojde nějak rychle a je se mu třeba už bránit. Nejspíše je času ještě skutečně dost. Jen bude postupně ztrácet na významu mantra, kterou investory Wall Street již nějakou dobu zasypává, a to, že TINA (There Is No Alternative), tedy, že k akciím neexistuje pro investory žádná alternativa.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Inflace dopadla slušně, akcie pokračují v růstu (Videokomentář: Týden 21)

Data o spotřebitelských cenách ve Spojených státech byla lepší, než se čekalo, a tak jsou trhy opět o něco optimističtější ohledně dalšího snižování úrokových sazeb. To poslalo S&P 500 na…

22. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akcie opět lámou rekordy (Videokomentář: Týden 20)

Podařená výsledková sezóna poslala hlavní americký akciový index na úroveň historických maxim. Ještě lépe se daří celosvětovému indexu, který je na rekordních hodnotách. Slušně si vedou i dluhopisy. Sentiment je…

15. 5. 2024 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Udeří za oceánem druhá inflační vlna? Investoři musí být ostražití

Akciové trhy rostou s drobnými výkyvy od podzimu minulého roku. Růst je významně podporován očekáváním, že americká centrální banka změní svou dosavadní politiku a začne snižovat úrokové sazby, což bude…

9. 5. 2024 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.