Silný dolar a obavy z ČNB (Týden 2)

Zdá se, že začátek roku 2015 se nijak neliší od svého předchůdce. Akciové a dluhopisové trhy jsou nejisté, ale český investor stále nezřízeně jásá. Americký dolar posílil za jediný týden vůči české koruně více jak o dvě a půl procenta a spolehlivě tak vyhladil a zamaskoval reálné ztráty, které ve svých měnách zejména akciové indexy zaznamenaly. Důvodem pro silné oslabení...

Zdá se, že začátek roku 2015 se nijak neliší od svého předchůdce. Akciové a dluhopisové trhy jsou nejisté, ale český investor stále nezřízeně jásá. Americký dolar posílil za jediný týden vůči české koruně více jak o dvě a půl procenta a spolehlivě tak vyhladil a zamaskoval reálné ztráty, které ve svých měnách zejména akciové indexy zaznamenaly.

Důvodem pro silné oslabení české měny se staly opětovné obavy z nových intervencí České národní banky. Ty by měly za cíl naši měnu nadále oslabit a tím i znovu částečně znehodnotit prostředky uložené na běžných a spořicích účtech. Vzpomínáte si na nespokojené brblání mlčící většiny po poslední intervenci ČNB a mediální masáž zaměřenou na okrádání „obyčejných lidí“?  A vzpomenete si, jak jsme si my a naši klienti mající zainvestováno, a to dokonce i v cizích měnách, spokojeně mnuli ruce? Intervenční scénář má poté, co Evropa oficiálně upadla do deflace opět svůj příběh a své opodstatnění. Tím ale neříkám, že jej považuji za velice pravděpodobný a rychle proveditelný. Předně z ČNB prozatím nikdo neslyšel jasný hlas vystupující na podporu dalších intervencí. Zchlaďme tedy horké hlavy, sledujme komentáře centrálních bankéřů, nicméně na tuto možnost nezapomínejme.

Tydenni komentar 2 2015 obr 1Obr. 1: Americký dolar je od poloviny roku 2014 v jasném růstovém trendu (zdroj: stockcharts.com)

Celkově mám dojem, že sílící americký dolar by mohl být v nejbližších letech pro část investorů dobrou ochranou vůči případnému tržnímu kolísání. Americké ekonomice se, na rozdíl od její evropské kolegyně, daří dobře. Potvrdila to páteční čísla z trhu práce. Ta ukázala, že Amerika dokázala v uplynulém měsíci vytvořit více pracovních míst, než se předpokládalo, a i míra nezaměstnanosti v USA opět klesla, tentokrát na 5,6 %. Tedy hodnotu v krajích zdejších nevídanou. Společně se silným údajem o růstu HDP, které bylo ohlášeno již dříve, je stále pravděpodobnější, že FED sáhne v průběhu roku 2015 ke zvýšení úrokových sazeb a tedy „zdraží dolar“. Když k tomu připočteme historickou tendenci USD růst při poklesu akciových trhů, máme před sebou zajímavý obrázek.

Tydenni komentar 2 2015 tab 1

Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 2 2015 tab 2

Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje