Ruty šuty Ukrajina Donbas

Máme se bát ukrajinské hrozby? Jak zasáhne situace okolo krymského poloostrova investiční portfolia? V posledních dnech poměrně často kladené otázky. Odpověď na ně je ovšem poměrně těžká. Nejprve si shrňme fakta, která bychom měli o dění na Ukrajině vědět. Vezměme to chronologicky. Na konci listopadu loňského roku se ukrajinský prezident Janukovyč rozhodl ukončit jednání s Evropskou unií a přiklonil...

Máme se bát ukrajinské hrozby? Jak zasáhne situace okolo krymského poloostrova investiční portfolia? V posledních dnech poměrně často kladené otázky. Odpověď na ně je ovšem poměrně těžká.

Nejprve si shrňme fakta, která bychom měli o dění na Ukrajině vědět. Vezměme to chronologicky. Na konci listopadu loňského roku se ukrajinský prezident Janukovyč rozhodl ukončit jednání s Evropskou unií a přiklonil se k bližší spolupráci s Ruskem. To silně omezilo možnosti dalších ekonomických reforem a zvedlo mezi Ukrajinci silnou vlnu odporu. V první prosincový den se na hlavním náměstí Kyjeva sešlo tři sta tisíc proevropsky orientovaných demonstrantů. 22. ledna umírají díky policejnímu zásahu první demonstranti. V kyjevských ulicích probíhají ozbrojené srážky, odstupuje ukrajinský předseda vlády. Prezident Janukovyč opouští Ukrajinu a z vězení je propuštěny bývalá premiérka Tymošenková.  O dva dny později vydává ukrajinský parlament příkaz k zadržení Viktora Janukovyče. Později vypuknou pro rusky orientované protesty na Krymu, který byl historickou součástí Ruska a byl Ukrajině darován Nikitou Chruščevem. Z tohoto důvodu je obyvatelstvo Krymu složeno z více jak šedesáti procent z Rusů. Ruský prezident Putin nařizuje poblíže ukrajinských hranic cvičení ruské armády a 28. ledna vstupují ruské síly otevřeně na ukrajinského Krymu. Spojené státy a Evropská unie hrozí Rusku ekonomickými sankcemi a Vladimir Putin se pro změnu nechá slyšet, že Rusko může jako odvetu shodit americký dolar. Zároveň ruský prezident také ujišťuje svět, že nemá v úmyslu na Ukrajinu zaútočit a smysl vojenské akce je pouze v ochraně ruského obyvatelstva žijícího na Krymu. V ruském obklíčení se ocitají posádky ukrajinské armády a tamní zákonodárci se rozhodli opustit Ukrajinu a přidat se k ruské federaci. Toto rozhodnutí potvrdilo nedělní referendum mezi občany Krymu.

Možné scénáře vývoje:

a)      Rusko a Ukrajina vstoupí do ozbrojeného konfliktu za přímé vojenské účasti EU a USA

Evidentně nejhorší možná varianta s dramatickými dopady i na celosvětové akciové a dluhopisové trhy. Její pravděpodobnost je ovšem mizivá. Věříme, že se Spojené státy a zejména Evropská unie omezí pouze na proklamace ohledně ekonomických sankcí. Rusko zásobuje svým plynem třetinu Evropy, tudíž jsou možnosti EU reálně s Rusy zápolit omezené. Přesně to vyjádřil jeden z finských ministrů, když utrousil: „Není toho moc, co bychom v této věci mohli udělat. A myslím si, že to Rusové dobře ví.“  Stejně tak je více než pravděpodobné, že ani Rusko po podobném střetu netouží a dokonce o něm ani neuvažuje.  Putin ví, že je v nerovné situaci pánem. Na jedné straně politicky kompaktní ruská reprezentace se silným prezidentem a fungující vládou a parlamentem, na druhé straně bezvládí a chaos. Svého dosáhne Rusko i bez rozpoutání světového konfliktu.

b)      Rusko a Ukrajina vstoupí do ozbrojeného nebo jiného typu konfliktu bez účasti dalších zemí

Pravděpodobnost této varianty je o něco vyšší, než u té předchozí. Zejména pokud se ke krymské rebelii přidají i další východní regiony s velkým zastoupením ruské populace. Nicméně je i tato pravděpodobnost poměrně nízká. Ozbrojený střet mezi politicky silným Ruskem a Ukrajinou bez prezidenta, akceschopné vlády a parlamentu je předem rozhodnutou bitvou. A to ani neporovnáváme sílu a početnost obou armád. Konflikt není v zájmu ani jedné strany. Co by na to řekly finanční trhy? Z tohoto pohledu se můžeme podívat do poměrně nedávné historie. V srpnu 2008 jsme byli svědky podobného konfliktu mezi Ruskem a Gruzií. Jak reagovaly akciové trhy tenkrát?

Ruty suty Ukrajina obr 1Obr. 1: Vývoj hlavních akciových trhů v úvodních dnech rusko-gruzínského konfliktu (zdroj: Morningstar)

Sedmého srpna 2008 vstoupila ruská vojska na území Gruzie a v reakci na tuto událost akciové trhy poměrně silně poklesly. Ruský index ztratil ze své hodnoty téměř sedm procent, zatímco americké akcie klesly o více jak 1,5 procenta. Hned následujícího dne se však americké akcie vrátily výše, než před vypuknutím krize a dále na dění v Gruzii nijak převratně nereagovaly. To silně připomíná situaci současnou.  Prudký pokles amerického indexu v den příchodu ruských ozbrojenců na Krym a ještě rychlejší návrat k novým nejvyšším hodnotám den poté, když ruský prezident zklidňuje situaci a prohlašuje, že se nechystá k vojenskému řešení situace.  Naopak ruské akcie pokračovaly v obou případech směrem k nižším hodnotám.

Ruty suty Ukrajina obr 2Obr. 2: Vývoj hlavních akciových trhů v úvodních dnech rusko-gruzínského konfliktu (zdroj: Morningstar)

Dění v nejbližších den ukazuje druhý graf. Pokles ruských akcií, růst akcií v USA a pokles akcií evropských je i v těchto dnech scénářem, který mohou investoři sledovat. Silná propojenost Evropy s ruskými zdroji energie je zde pro náš kontinent přítěží.

Největšími „lůzry“ by v takovém případě byly cenné papíry přímo zúčastněných států. Tedy Ruska a Ukrajiny. Věříme, že na ukrajinských cenných papírech by byl pokles o něco mírnější. Svět již prakticky v tuto chvíli počítá s pravděpodobným defaultem Ukrajiny. Například výnos jejích šestiměsíčních dluhopisů se pohybuje vysoko ve dvojciferných číslech. Pokud Ukrajině někdo nepůjčí (on jí půjčí a rád), sama svým závazkům není schopná dostát. Navíc uvádějí statistiky, že sedmdesát procent ruských akcií je drženo zahraničními investory, kteří mohou mít s tradičně přezíravým postojem Ruska i zahraničních investorů problém a svých papírů se zbavují. To dokumentuje jak nízké ocenění ruského trhu na bázi P/E ratia (4,7), tak silný pokles MSCI Russia v letošním roce.

Ruty suty Ukrajina obr 3Obr. 3: Výkonnost indexu MSCI Rusko v roce 2014 (zdroj: Morgan-Stanley)

S Ruskem a Ukrajinou se na pomyslném tobogánu svezou také cenné papíry států, které jsou na ruské a ukrajinské ekonomice silně závislé. Zejména Evropa by se musela smířit s vyššími cenami energií. Rusko a transportní ukrajinské potrubí jsou jedním z hlavních zdrojů energie pro evropský region.

Ruty suty Ukrajina obr 4Obr. 4: Ruské vývozy plynu (zdroj: www.businessinsider.com)

Graf ukazuje velikost ruských vývozů plynu a také pravděpodobné důsledky uzavření ruských kohoutků, nebo omezení ukrajinského průtoku pro ekonomiky jednotlivých států. Pokud by nedošlo k jejich rychlému nahrazení, což je více než nepravděpodobné, pak by byly dopady pro stále krizí trápenou Evropu citelné a s ní i pro trhy s jejími cennými papíry. Máme za to, že Evropská unie se skutečně ve svých postojích vůči Rusku a jeho konání na Krymu nemůže nijak nadměrně angažovat. Pokles akcií bychom v případě déle trvajícího konfliktu v důsledku omezení dodávek plynu čekali zejména u německého indexu, ale také u dalších, na ruský plyn více orientovaných zemí, jako je Polsko a Itálie.

Existují ale nějací případní vítězové? Co má investor udělat, aby dopady případného ozbrojeného střetu minimalizoval? Existuje třeba taková úvaha: když by do Evropy neproudil ruský plyn, nezvýší to poptávku po jiných dodavatelích? Zajímavé by mohly být třeba akcie evropských společností zabývajících se dodávkou zemního plynu z domácích či přinejmenším neruských zdrojů. Za úvahu by stály možná také akcie firem zabývajících se výrobou zbraní, a od věci nemusí být ani přesunout své prostředky do tradičních bezpečných přístavů. Drahé kovy a třeba defenzivní měny jako je japonský jen a americký dolar. Ten je jako tradiční rezervní měna vysoce likvidní a v obdobích strachu se mu v minulosti dařilo povětšinou velice dobře. Mezi klasická bezpečná aktiva patří také americké státní dluhopisy.

a)      Situace se obejde bez ozbrojeného střetu a zůstane na domácím území

Nejpravděpodobnější vývoj současné situace. Máme tu referendem vyjádřenou svobodnou vůli obyvatel, proti níž demokratické reprezentace Evropy a Ameriky mohou jen těžko něco namítat. Ostrá rétorika plná sankcí, shození hodnoty dolaru a podobných argumentů postupně upadne v zapomenutí. Nicméně vztahy Ruska a Spojených států zůstanou nadále napjaté. „Prosím vás, a kdy nebyly…“ řeknou si trhy společně s poručíkem Troníkem. Takové vyústění by podle našeho názoru nemělo mít na akciové trhy jako celek příliš dramatický vliv. Poklidnou situaci by mohla zvýšit snaha dalších regionů východní Ukrajiny o připojení k Rusku nebo případné lokální bojůvky, které se mohou v budoucnu mezi ruskými a ukrajinskými skupinkami vyvinout. Nezapomínejme, že to, co bylo zpočátku „pouze“ bojem o orientaci Ukrajiny, je dnes občas stavěno jako národnostní rozepře. A to je velice tenký led. Pokud ovšem tento vývoj ve větší míře nepřijde, pak se brzy dostanou do popředí ostatní rizikové faktory, které současná situace na březích Černého moře dočasně zneviditelnila.

Související články

Výnosy

První ziskový měsíc (Videokomentář: Týden 30)

Optimismus na trzích pokračoval, firmy hlásí dobré výsledky. Hodnoty P/E jsou často pod pěti i desetiletým průměrem. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

2. 8. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Padesátidenní průměr prolomen (Videokomentář: Týden 29)

Na trhu vládl minulý týden optimismus. Více zjistíte v pravidelném týdenním komentáři našeho investičního analytika Václava Pecha.

26. 7. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?

Nejhorší za poslední půlstoletí. Takové bylo z hlediska výkonosti akciových trhů letošní první pololetí. Na vině je především druhý letošní kvartál, který udělal na burzách skutečně vítr. Za celé toto…

21. 7. 2022 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.