Riziko se už nenosí (Týden 24)

I když přehled výnosů jednotlivých aktiv v české koruně svědčí o zajímavých pohybech, nemyslím si, že by se na trhu stalo něco mimořádného. Většinu pohybů má na svědomí měnový pár USD/CZK. Americký dolar a tentokrát také společná evropská měna vůči české koruně totiž poměrně silně oslabil. Příčiny oslabení bych viděl spíše v sentimentu na trhu, než ve fundamentu. Data z USA...

I když přehled výnosů jednotlivých aktiv v české koruně svědčí o zajímavých pohybech, nemyslím si, že by se na trhu stalo něco mimořádného. Většinu pohybů má na svědomí měnový pár USD/CZK. Americký dolar a tentokrát také společná evropská měna vůči české koruně totiž poměrně silně oslabil. Příčiny oslabení bych viděl spíše v sentimentu na trhu, než ve fundamentu. Data z USA se začínají postupně zlepšovat a tak bude na stole opět téma možného zvýšení úrokových sazeb ze strany FEDu.

Celkově však lze označit trhy na začátku tohoto týdne za slabé a náladu investorů jako ponurou. Riziko se najednou příliš nenosí. A to nejen co se týká akcií. Pod určitým tlakem jsou také dluhopisy a komodity. Ty slábnou navzdory slabosti amerického dolaru. Ukazuje to například graf vývoje indexu průmyslových kovů. Horní pole zobrazuje index v amerických dolarech a dvě spodní pak stejný graf v eurech a australských dolarech.

Tydenní komentar 24 2015 obr 1Komodity jsou tedy slabé obecně a v pozadí jejich vývoje nestojí pouze americký dolar. Velice zajímavou informaci týkající se neklidu na trzích přinesl Thomson-Reuters, když zveřejnil graf jejího vývoje pro různé typy aktiv.

Tydenní komentar 24 2015 obr 2Z grafu vidíme, že akcie jsou nyní ve srovnání s dluhopisy a měnami nejméně volatilním produktem! Zatímco kolísavost měnového a dluhopisového trhu roste a pohybuje se v horní polovině rozpětí počítaného od roku 2010, akciové trhy jsou nebývale klidné a jejich index volatility (prostřední pole) se blíží historickým minimům. Začnou se akciové trhy chovat historicky normálně a svoji kolísavost výrazně zvýší? Není to vyloučené.

Co může vést ke zvýšení volatility a silnějšímu poklesu akciových trhů? V současnosti jsou takové katalyzátory dva. Prvním je bezesporu řecký folklór, kterého jsme opět svědky. Vyjednávání mezi MMF, EU a Řeckem jsou na mrtvém bodě. Zatím poslední nedělní schůzka skončila opět neúspěchem. Navíc řecký soud zrušil omezení důchodů a tamní vláda tak bude kromě prostředků na splátky věřitelům (které zřejmě nemá) potřebovat další nemalé peníze. Angela Merkelová se podle některých pramenů smiřuje s tím, že default není sprosté slovo a připouští, že tentokrát tak může vyjednávání dopadnout.

Další divokou kartou tohoto týdne je jednání centrálních bankéřů v USA. Lepší data, kterých jsme byli svědky, mohou FED vyprovokovat k ostřejšímu komentáři a ten může mít následně sílu opětovně probudit kolísavost akciového trhu zejména v USA.

Z krátkodobé či střednědobé perspektivy by mě nepřekvapila další korekce napříč trhy. Dlouhodobější pohled ale změnu růstového trendu prozatím nenaznačuje. Odhadovaná ziskovost US podniků po počátečním zakolísání opět mírně roste a odhadovaná pravděpodobnost recese je jak v letošním, tak také v příštím roce, jen velmi nízká.

Tydenní komentar 24 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenní komentar 24 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenní komentar 24 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Když bankovky prší z nebe. Jak zafungovaly helikoptérové peníze?

Jak to vypadá, když se „rozhazují peníze z vrtulníku“? Pandemie covid-19 a kroky mnohých vlád a centrálních bank nám tento ekonomický výraz předvedly v praxi. Ukázaly mimo jiné, že stimulování…

18. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.