Říkají Vám pravdu o skutečných výnosech?

Lidé občas raději věří hezkým iluzím a tvrdá realita je příliš nezajímá. Vyjímkou není ani svět investic. A to i přesto, že právě zde nás čeká iluzí někdy více, než je zdrávo. Jednou z těchto fikcí bývají jak samotnými fondy, tak také medii často pubilkované průměrné roční výnosy jednotlivých aktiv. Zde je třeba od sebe oddělovat výnosy nominální (ty...

Lidé občas raději věří hezkým iluzím a tvrdá realita je příliš nezajímá. Vyjímkou není ani svět investic. A to i přesto, že právě zde nás čeká iluzí někdy více, než je zdrávo. Jednou z těchto fikcí bývají jak samotnými fondy, tak také medii často pubilkované průměrné roční výnosy jednotlivých aktiv.

Zde je třeba od sebe oddělovat výnosy nominální (ty jsou zpravidla zveřejňovány) oproti výnosům reálným. Abychom se dostaly od iluze k realitě, pak je třeba od nominálního výnosu odečíst například inflaci, všudypřítomné daně a třeba také náklady, které byly s takovou investicí spojeny ve formě různých poplatků. Co je mi platné, že jsem ročně své prostředky nominálně zhodnotil o pět procent, když průměrná inflace dosahovala tří procent a na na poplatcích jsem fondům věnoval v průměru dvě procenta objemu mé investice ročně? Nula od nuly pojde. Ano, je to pořád lepší, než kdybych nechal peníze ležet na běžném účtu s ročním úrokem 0,5 %. Nicméně byla má očekávání skutečně takto nastavena?

Investiční skupina Thornburg Investment Management si dala práci a vypočítala reálné výnosy aktiv hned na několika horizontech (viz. tabulka 1).

US akcie velké firmyUS akcie malé firmyMezinárodní akcieKomodityDlouhodobé vládní dluhopisyKorporátní dluhopisyStřednědobé vládní dluhopisyNemovitostiInflace
30 let5,97%5,00%4,97%-2,90%3,08%1,95%1,59%0,80%2,82%
20 let4,85%4,88%1,98%-1,92%1,83%0,93%0,76%0,74%2,37%
15 let0,94%4,07%1,07%-0,39%1,32%0,69%0,76%0,54%2,37%
10 let3,28%4,58%3,15%-3,51%1,37%0,37%0,35%-0,60%2,37%

Tabulka 1: Reálné výnosy jednotlivých druhů aktiv dle délky investičního horizontu (zdroj: Thornburg Investment Management)

Žádná sláva v porovnání s výnosy nominálními, že? Zejména u komodit a nemovitostí, považovaných za zlatý důl konzervativních investorů to na bouchání šampaňského nevypadá. Relativně dobře si vedou akcie, ale ruku na srdce, kdo z poradců svým klientům s nadšením v oku slibuje pětiprocentní výnos z jejich dynamického portfolia?

To, že jsou současné výnosy při růstu hodnoty prakticky všeho, do čeho se dá investovat, a velice nízké inflaci mnohem optimističtější je jiná věc. Někdy máme sklony si pojmy vykládat podle toho, jak se nám hodí. Je-li investice ve ztrátě, nebo má nižší než námi slibovanou výkonnost, zaklínáme se dlouhodobým investičním horizontem. A co když je současná, krátkodobá výkonnost mnohonásobně vyšší? Pak na dlouhodobý investiční horizont automaticky zapomínáme. Tak nějak předpokládáme, že stejné investiční hody a výnosy budou přetrvávat i v následujících deseti, patnácti letech či dvaceti (nehodící se škrtněte) letech.

Neříkám, že investovat se nevyplatí. Toho jsem dalek. Skutečně není jiné místo, kde by bylo možné zhodnotit své prostředky než právě finanční a kapitálové trhy.  Matematika inflace, daní a nákladů dopadá stejně na každý produkt, včetně peněz ve slamníku. Jen mám za to, že bychom měli při plánování budoucnosti klientů přistupovat ke skutečným výnosům realističtěji, než býváme vybízeni.

Václav Pech, investiční analytik

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje