Řecko je vyřešeno, radujte se! (Týden 29)

Hlasování v řeckém parlamentu dalo výchozí bod pro schválení dohody mezi Řeckem a jeho věřiteli v národních parlamentech. Zároveň ukázalo trhům po dlouhé době opět zelenou. A ty ji skutečně s chutí využily. Svědčí o tom závěrečná tabulka. Pozitivní zprávy z jednání řeckých zastupitelů podpořila také Evropská centrální banka. O devět set milionů navýšila částku poskytovanou řeckým bankám v rámci programu ELA. Optimismus se ale nepromítl...

Hlasování v řeckém parlamentu dalo výchozí bod pro schválení dohody mezi Řeckem a jeho věřiteli v národních parlamentech. Zároveň ukázalo trhům po dlouhé době opět zelenou. A ty ji skutečně s chutí využily. Svědčí o tom závěrečná tabulka. Pozitivní zprávy z jednání řeckých zastupitelů podpořila také Evropská centrální banka. O devět set milionů navýšila částku poskytovanou řeckým bankám v rámci programu ELA. Optimismus se ale nepromítl do vývoje společné evropské měny. Dohoda se tak nějak čekala a po počátečním posílení eura vůči dolaru začaly brát vrch informace ze zámoří. Guvernérka FEDu potvrdila úmysl zvýšit do konce roku úrokové sazby. Vše pochopitelně doplnila tradičním refrénem o závislosti na makroekonomických datech. Trh má svůj příběh a dolar začal mohutně posilovat. To je vidět ze závěrečné tabulky. Multiměnová portfolia s obsahem USD se radovala ještě o něco více než ta ostatní.

Pozitivní zprávou byla také konsolidace čínského akciového trhu. Ten si po období těžkých propadů připsal pozitivní týden a tak se postupně zapomíná na další možné ohnisko potíží.

Tydenni komentar 29 2015 obr 1Pohled na grafy hlavních indexů ukazuje, že hlavní americký index se pohybuje u svých historických maxim. Pokud dobrá nálada vydrží, můžeme se dočkat jejich překonání. Čínský a celoevropský index jeví známky stabilizace a oba se prolomily nad klesající trendovou čáru. Máme se tedy radovat a těšit na další zisky? Ne tak rychle. I přes okamžité nadšení tu jsou další problémy.

Řecko není vyřešeno

Navzdory tomu, co hlásá titulek článku, ještě nejsme v této otázce z lesa venku. Pokud národní parlamenty odsouhlasí další pomoci Řecku (velice pravděpodobné), přijdou konkrétní jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli. A nezapomínejme na studii Mezinárodního měnového fondu. Reálná záchrana Řecka bude stát mnohem více, než je eurozóna ochotna poskytnout.

Čína se ještě nemůže smát

Čínský akciový trh opět roste a od počátku roku i přes těžkou korekci přinesl svým investorům skvělé zhodnocení.  Otázkou je, do jaké míry akciový index vypovídá o reálném stavu ekonomiky. Její růst za několik let poklesl z hodnot nad devíti procenty na současných sedm. Rostoucí akciový trh doprovází snížená ziskovost korporátní sféry. Akciové trhy hlavních čínských obchodních partnerů si vedou ve srovnání se světem citelně hůře a čínský nezájem (slabá poptávka) po komoditách posílá komoditní indexy stále níže. Kombinace slábnoucí největší asijské ekonomiky a možného zvýšení úrokových sazeb (zdražení USD) ve Spojených státech je nejen pro Čínu, ale také pro mnoho rozvíjejících se ekonomik, velmi nepříjemným scénářem. I proto akcie emerging markets v letošním roce zaostávají.

Nezapomínejme na korporátní sféru v USA

Právě zahájená výsledková sezóna v USA naznačuje, že míra překonání odhadů jak na bázi zisku na akcii, tak na bázi tržeb, je mírně pod historickým průměrem. Navíc po několika týdnech mírného růstu odhady ziskovosti amerických firem opět klesají. Opatrnost naznačují i některé makroekonomické ukazatele, jako počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tedy indikátor mající vysokou korelaci s vývojem akciového trhu.

Tydenni komentar 29 2015 obr 2Při zaměření na kratší časový úsek je patrné, že začíná opět růst počet nových žádostí o podpory v nezaměstnanosti a zároveň také slábne síla akciového trhu.

Tydenni komentar 29 2015 obr 3Trh uvnitř je slabý

Zatímco index SP500 atakuje nové high, uvnitř trhu je patrná slabost. Ukazuje to následující graf. V jeho horní části je vývoj indexu SP500, pod ním je graf ukazující procento býků a nejníže potom křivka znázorňující procento akcií uvnitř indexu pohybující se nad 200-denním průměrem (200-denní průměr je často používán jako hranice mezi růstovým a sestupným trendem).

Tydenni komentar 29 2015 obr 4Před rokem se nad hranicí zmíněného průměru obchodovalo více jak devadesát procent titulů z indexu SP500, nyní je tento počet o několik desítek procent nižší, zatímco hodnota indexu je mnohem vyšší. Růst tedy táhne vzhůru stále nižší část indexu. To není příliš dobrá zpráva. Na druhé straně ovšem není potřeba stahovat kalhoty. Brod je ještě zřejmě daleko. Přinejmenším nejsou patrny žádné známky rychle se blížící recese, a tudíž je těžké hovořit o definitivním konci růstového trendu.

Tydenni komentar 29 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 29 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 29 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Když bankovky prší z nebe. Jak zafungovaly helikoptérové peníze?

Jak to vypadá, když se „rozhazují peníze z vrtulníku“? Pandemie covid-19 a kroky mnohých vlád a centrálních bank nám tento ekonomický výraz předvedly v praxi. Ukázaly mimo jiné, že stimulování…

18. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.