První inflační vlaštovka (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu poklesly a to přesto, že makrodata zveřejněná v uplynulém týdnu neukázala nic mimořádně znepokojivého. Možná spíše naopak. Z úst statistiků jsme se dozvěděli, že růst spotřebitelské inflace ve Spojených státech mírně zpomalil, a to z březnových 8,5 procenta na 8,3 procenta.

A mírného pozitivního překvapení jsme se dočkali také ohledně vývoje inflace na straně producentů. Je tedy možné, že inflační tlaky v největší světové ekonomice začínají polevovat, což by byla vyloženě pozitivní zpráva. Trhy však na oznámená čísla reagovaly spíše negativně a v první polovině týdne významně poklesly. Na trhu tedy nadále převládají obavy investorů z výše inflace, která i přes relativně dobrá čísla zůstává poblíž čtyřicetiletých maxim. Nepříjemné je také to, že centrální bankéři ve Spojených státech ústy svého guvernéra Jeroma Powella potvrdili, že z plánovaného rychlého utahování měnové politiky nehodlají nijak slevit a plánují na nejbližších dvou zasedáních zvyšovat úrokové sazby vždy o půl procentního bodu. Guvernér FEDu také přiznal, že FED měl úrokové sazby začít zvyšovat již dříve a ve svém rozhodování trochu zaspal.

Důvody poklesu z počátku týdne jsou i technické, když index SP500 v pondělí neudržel silnou hranici podpory nad 4100 body a její proražení pak následně udalo tón obchodování v dalších dvou dnech. Své dočasné dno nalezl index až ve čtvrtek, kdy dokázal zvrátit neúspěšný vývoj v úvodu dne a zakončil obchodní seanci poprvé po týdnu poklesů v zisku. Z pohledu technické analýzy bude zajímavé sledovat chování indexu právě na předchozí úrovni opory. Ty by mohla buď potvrdit poslední tři růstové obchodní dny, nebo jim naopak vystavit stopku a poslat index k dalšímu testu jeho dosavadních minim.

Ve Spojených státech se dostává do své závěrečné fáze také výsledková sezóna. Její výstupy musely investory potěšit, když téměř osmdesát procent firem překonalo odhady trhu na bázi zisku přepočteného na akcii a více jak sedmdesát procent společností překonalo také odhad tržeb. Rostoucí ziskovost korporátní sféry a pokles akcií, kterého jsme od počátku roku svědky, dostalo na zajímavou úroveň i ostře sledované P/E ratio. To poprvé od dubna 2020 pokleslo pod svoji desetiletou průměrnou hodnotu.

Klíčovými makroekonomickými daty tohoto týdne budou středeční maloobchodní tržby ve Spojených státech. Ty mohou odpovědět na otázku, co si o současné složité situaci myslí americký spotřebitel. Investoři a ekonomové budou také se zájmem sledovat středeční projev guvernéra amerického FEDu Jeroma Powella.  

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Spoření na penzi přehledně. Co nás s největší pravděpodobností čeká v roce 2024

Poslanci schválili změny, které se dotýkají spoření na penzi a mají zavést hned několik zásadních novinek. Spořit si na důchod by mělo být atraktivnější, státem více podporované, ale zároveň za…

30. 11. 2023 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

FED nepotěšil trhy (Videokomentář: Týden 47)

Opatrnost centrálních bankéřů ohledně brzkého snižování úrokových sazeb mírně ochladila optimismus investorů. Trh tak po několikatýdenním růstu zamířil spíše do strany a mohl by i mírně korigovat. Dluhopisům se po…

28. 11. 2023 1 minut čtení minut čtení

Podcasty, Poradenství, Výnosy

BT Penze: Za pět minut práce můžete s novým nástrojem klientům přinést hodnotu přes milion korun

Společnost Trefoil za posledních 18 let zprostředkovala hypoteční úvěry za více jak 13 miliard korun. I když Blanka Nováková, výkonná ředitelka Trefoil Hyposervice a Trefoil Services, v podcastu BTčko říká,…

21. 11. 2023 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.