První inflační vlaštovka (Týden 19)

Akciové trhy v uplynulém týdnu poklesly a to přesto, že makrodata zveřejněná v uplynulém týdnu neukázala nic mimořádně znepokojivého. Možná spíše naopak. Z úst statistiků jsme se dozvěděli, že růst spotřebitelské inflace ve Spojených státech mírně zpomalil, a to z březnových 8,5 procenta na 8,3 procenta.

A mírného pozitivního překvapení jsme se dočkali také ohledně vývoje inflace na straně producentů. Je tedy možné, že inflační tlaky v největší světové ekonomice začínají polevovat, což by byla vyloženě pozitivní zpráva. Trhy však na oznámená čísla reagovaly spíše negativně a v první polovině týdne významně poklesly. Na trhu tedy nadále převládají obavy investorů z výše inflace, která i přes relativně dobrá čísla zůstává poblíž čtyřicetiletých maxim. Nepříjemné je také to, že centrální bankéři ve Spojených státech ústy svého guvernéra Jeroma Powella potvrdili, že z plánovaného rychlého utahování měnové politiky nehodlají nijak slevit a plánují na nejbližších dvou zasedáních zvyšovat úrokové sazby vždy o půl procentního bodu. Guvernér FEDu také přiznal, že FED měl úrokové sazby začít zvyšovat již dříve a ve svém rozhodování trochu zaspal.

Důvody poklesu z počátku týdne jsou i technické, když index SP500 v pondělí neudržel silnou hranici podpory nad 4100 body a její proražení pak následně udalo tón obchodování v dalších dvou dnech. Své dočasné dno nalezl index až ve čtvrtek, kdy dokázal zvrátit neúspěšný vývoj v úvodu dne a zakončil obchodní seanci poprvé po týdnu poklesů v zisku. Z pohledu technické analýzy bude zajímavé sledovat chování indexu právě na předchozí úrovni opory. Ty by mohla buď potvrdit poslední tři růstové obchodní dny, nebo jim naopak vystavit stopku a poslat index k dalšímu testu jeho dosavadních minim.

Ve Spojených státech se dostává do své závěrečné fáze také výsledková sezóna. Její výstupy musely investory potěšit, když téměř osmdesát procent firem překonalo odhady trhu na bázi zisku přepočteného na akcii a více jak sedmdesát procent společností překonalo také odhad tržeb. Rostoucí ziskovost korporátní sféry a pokles akcií, kterého jsme od počátku roku svědky, dostalo na zajímavou úroveň i ostře sledované P/E ratio. To poprvé od dubna 2020 pokleslo pod svoji desetiletou průměrnou hodnotu.

Klíčovými makroekonomickými daty tohoto týdne budou středeční maloobchodní tržby ve Spojených státech. Ty mohou odpovědět na otázku, co si o současné složité situaci myslí americký spotřebitel. Investoři a ekonomové budou také se zájmem sledovat středeční projev guvernéra amerického FEDu Jeroma Powella.  

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Nepokoje v Číně znervóznily trhy (Videokomentář: Týden 46)

Akcie tak směřovaly spíše do strany a na proražení hranice rezistence to zatím nevypadá. A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

29. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Změna sentimentu (Videokomentář: Týden 45)

Oproti první polovině roku se tržní sentiment značně proměnil. Kam nyní směřují peníze investorů? A co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

22. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

S&P 500 vylétl na 4000 bodů (Videokomentář: Týden 45)

Pozitivní údaje o spotřebitelské inflaci poslaly trh rychle nahoru. Co na aktuální ceny říká náš investiční analytik Václav Pech?

16. 11. 2022 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306