Přítel dolar a klid v Evropě výnosům svědčí (Týden 9)

Starý dobrý přítel domácího investora se opět probral. Prudké posílení amerického dolaru jak vůči euru, tak vůči české koruně znamenalo růst i u aktiv, kterým se v uplynulém týdnu příliš nedařilo. Posilování amerického dolaru tažené očekáváním zvýšení úrokových sazeb je v posledním roce rozhodujícím hráčem, který pomáhá těm domácím investorům, kteří mají zainvestováno v dolarových aktivech. Obr. 1: Vývoj hodnoty...

Starý dobrý přítel domácího investora se opět probral. Prudké posílení amerického dolaru jak vůči euru, tak vůči české koruně znamenalo růst i u aktiv, kterým se v uplynulém týdnu příliš nedařilo. Posilování amerického dolaru tažené očekáváním zvýšení úrokových sazeb je v posledním roce rozhodujícím hráčem, který pomáhá těm domácím investorům, kteří mají zainvestováno v dolarových aktivech.

Tydenni komentar 9 2015 obr 1

Obr. 1: Vývoj hodnoty amerického dolaru v posledním roce (zdroj: Stockcharts)

Abychom viděli efekt posílení dolaru vůči koruně jen v uplynulých dvou měsících, stačí se podívat na zhodnocení jednoduchých vzorových portfolií složených z českých dluhopisů v CZK a akciovém MSCI World v USD.

Tydenni komentar 9 2015 tab 1Tabulka 1: Zhodnocení portfolií v roce 2015 v CZK a v měně trhu

Důvodem posílení amerického dolaru byl projev člena FEDu Jamese Bullarda, který se zmínil, že evropská obdoba QE zřejmě oslabí euro více, než se očekává a že silný dolar má na americkou ekonomiku jen nepatrný dopad.

Z akciových indexů se nejlépe dařilo opět těm evropským, které připsaly v uplynulém týdnu více, jak dvě procenta. Důvodem optimismu v tomto segmentu trhu byla dohoda o prodloužení pomoci Řecku. Řekové tak budou moci čerpat další čtyři měsíce finanční injekce, budou však muset pokračovat v úsporných opatřeních. To se nelíbí části vítězného bloku premiéra Tsiprase, kterému jeho spolustraníci pomalu začínají vyčítat neplnění svého vítězného volebního programu.

Tydenni komentar 9 2015 obr 2

Obr. 2: Vývoj evropského akciového indexu STOXX50 (zdroj: Stockcharts)

Suverénní nadvýkonnost Evropy nad zbytkem světa pro nás není přílišným překvapením. Evropské akcie preferujeme ve srovnání s USA díky jejich rozumné valuaci již delší dobu.

Je otázkou zda davové nadšení z evropských akcií vydrží i nadále, ale podle většiny našich indikátorů jsou evropské akcie stále levnější, než akcie americké a také než akcie z regionů rozvíjejících se asijských trhů či akcie frontier markets. Celkově z krátko a střednědobého pohledu považujeme evropské akcie jako férově ohodnocené.

Celková situace na trzích zůstává pozitivní. Kvituje se dočasné vyřešení situace ohledně Ukrajiny a Řecka a z fundamentálního hlediska také stabilizace několik měsíců klesajících odhadů budoucích zisků velkých amerických společností a také stabilizace cen komodit a zejména cen průmyslových kovů. Ty by mohly ukazovat na zvýšenou poptávku po nich a potažmo také na lepšící se ekonomický výhled.  Negativem je pak vysoká valuace některých akciových indexů.

Tydenni komentar 9 2015 obr 3

Obr. 3: Vývoj komoditního indexu (zdroj: Stockcharts)

Tydenni komentar 9 2015 obr 4

Obr. 4: Vývoj indexu průmyslových kovů (zdroj: Stockcharts)

Tydenni komentar 9 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 9 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Optimismus pokračuje (Týden 30)

Globální akciové trhy v uplynulém týdnu rostly a některé z nich, včetně hlavního amerického indexu SP500 si sáhly na svá historická maxima. Důvody pro tento vývoj jsou prakticky stále stejné.…

28. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové index po měsíci růstu klesly (Týden 29)

Hlavní světové akciové indexy v uplynulém týdnu přerušily svoje vítězné tažení a po měsíci růstu poklesly. Negativní vývoj byl živen zejména propadem sektoru energií (-5,81 %), kterému sekundoval finanční a…

20. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Klidný týden? Ani náhodou! (Týden 28)

Na akciových trzích byli investoři v uplynulém týdnu svědky rozdílného vývoje. Zatímco indexy vyspělých zemí a regionů mírně rostly, akciím emerging markets se příliš nedařilo.

13. 7. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje