Přítel dolar a klid v Evropě výnosům svědčí (Týden 9)

Starý dobrý přítel domácího investora se opět probral. Prudké posílení amerického dolaru jak vůči euru, tak vůči české koruně znamenalo růst i u aktiv, kterým se v uplynulém týdnu příliš nedařilo. Posilování amerického dolaru tažené očekáváním zvýšení úrokových sazeb je v posledním roce rozhodujícím hráčem, který pomáhá těm domácím investorům, kteří mají zainvestováno v dolarových aktivech. Obr. 1: Vývoj hodnoty...

Starý dobrý přítel domácího investora se opět probral. Prudké posílení amerického dolaru jak vůči euru, tak vůči české koruně znamenalo růst i u aktiv, kterým se v uplynulém týdnu příliš nedařilo. Posilování amerického dolaru tažené očekáváním zvýšení úrokových sazeb je v posledním roce rozhodujícím hráčem, který pomáhá těm domácím investorům, kteří mají zainvestováno v dolarových aktivech.

Tydenni komentar 9 2015 obr 1

Obr. 1: Vývoj hodnoty amerického dolaru v posledním roce (zdroj: Stockcharts)

Abychom viděli efekt posílení dolaru vůči koruně jen v uplynulých dvou měsících, stačí se podívat na zhodnocení jednoduchých vzorových portfolií složených z českých dluhopisů v CZK a akciovém MSCI World v USD.

Tydenni komentar 9 2015 tab 1Tabulka 1: Zhodnocení portfolií v roce 2015 v CZK a v měně trhu

Důvodem posílení amerického dolaru byl projev člena FEDu Jamese Bullarda, který se zmínil, že evropská obdoba QE zřejmě oslabí euro více, než se očekává a že silný dolar má na americkou ekonomiku jen nepatrný dopad.

Z akciových indexů se nejlépe dařilo opět těm evropským, které připsaly v uplynulém týdnu více, jak dvě procenta. Důvodem optimismu v tomto segmentu trhu byla dohoda o prodloužení pomoci Řecku. Řekové tak budou moci čerpat další čtyři měsíce finanční injekce, budou však muset pokračovat v úsporných opatřeních. To se nelíbí části vítězného bloku premiéra Tsiprase, kterému jeho spolustraníci pomalu začínají vyčítat neplnění svého vítězného volebního programu.

Tydenni komentar 9 2015 obr 2

Obr. 2: Vývoj evropského akciového indexu STOXX50 (zdroj: Stockcharts)

Suverénní nadvýkonnost Evropy nad zbytkem světa pro nás není přílišným překvapením. Evropské akcie preferujeme ve srovnání s USA díky jejich rozumné valuaci již delší dobu.

Je otázkou zda davové nadšení z evropských akcií vydrží i nadále, ale podle většiny našich indikátorů jsou evropské akcie stále levnější, než akcie americké a také než akcie z regionů rozvíjejících se asijských trhů či akcie frontier markets. Celkově z krátko a střednědobého pohledu považujeme evropské akcie jako férově ohodnocené.

Celková situace na trzích zůstává pozitivní. Kvituje se dočasné vyřešení situace ohledně Ukrajiny a Řecka a z fundamentálního hlediska také stabilizace několik měsíců klesajících odhadů budoucích zisků velkých amerických společností a také stabilizace cen komodit a zejména cen průmyslových kovů. Ty by mohly ukazovat na zvýšenou poptávku po nich a potažmo také na lepšící se ekonomický výhled.  Negativem je pak vysoká valuace některých akciových indexů.

Tydenni komentar 9 2015 obr 3

Obr. 3: Vývoj komoditního indexu (zdroj: Stockcharts)

Tydenni komentar 9 2015 obr 4

Obr. 4: Vývoj indexu průmyslových kovů (zdroj: Stockcharts)

Tydenni komentar 9 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 9 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Edward otevírá klientům oči ohledně investování. Pro koho je, a pro koho ne?

Partneři Broker Trustu, kteří pro investování se svými klienty využívají platformu Edward, překonali symbolický milník. Edward po devíti měsících spravuje už více jak miliardu korun.  „Poradce dokáže díky Edwardovi velmi rychle…

16. 4. 2021 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optimismus vydrží zřejmě i v dubnu (Týden 15)

Akciové trhy vyspělých ekonomik v právě skončeném týdnu poměrně silně rostly a hned několik indexů, včetně toho nejsledovanějšího amerického indexu SP500, si sáhlo na nová historická maxima. Důvody tohoto růstu…

13. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje