Přítel dolar a klid v Evropě výnosům svědčí (Týden 9)

Starý dobrý přítel domácího investora se opět probral. Prudké posílení amerického dolaru jak vůči euru, tak vůči české koruně znamenalo růst i u aktiv, kterým se v uplynulém týdnu příliš nedařilo. Posilování amerického dolaru tažené očekáváním zvýšení úrokových sazeb je v posledním roce rozhodujícím hráčem, který pomáhá těm domácím investorům, kteří mají zainvestováno v dolarových aktivech. Obr. 1: Vývoj hodnoty...

Starý dobrý přítel domácího investora se opět probral. Prudké posílení amerického dolaru jak vůči euru, tak vůči české koruně znamenalo růst i u aktiv, kterým se v uplynulém týdnu příliš nedařilo. Posilování amerického dolaru tažené očekáváním zvýšení úrokových sazeb je v posledním roce rozhodujícím hráčem, který pomáhá těm domácím investorům, kteří mají zainvestováno v dolarových aktivech.

Tydenni komentar 9 2015 obr 1

Obr. 1: Vývoj hodnoty amerického dolaru v posledním roce (zdroj: Stockcharts)

Abychom viděli efekt posílení dolaru vůči koruně jen v uplynulých dvou měsících, stačí se podívat na zhodnocení jednoduchých vzorových portfolií složených z českých dluhopisů v CZK a akciovém MSCI World v USD.

Tydenni komentar 9 2015 tab 1Tabulka 1: Zhodnocení portfolií v roce 2015 v CZK a v měně trhu

Důvodem posílení amerického dolaru byl projev člena FEDu Jamese Bullarda, který se zmínil, že evropská obdoba QE zřejmě oslabí euro více, než se očekává a že silný dolar má na americkou ekonomiku jen nepatrný dopad.

Z akciových indexů se nejlépe dařilo opět těm evropským, které připsaly v uplynulém týdnu více, jak dvě procenta. Důvodem optimismu v tomto segmentu trhu byla dohoda o prodloužení pomoci Řecku. Řekové tak budou moci čerpat další čtyři měsíce finanční injekce, budou však muset pokračovat v úsporných opatřeních. To se nelíbí části vítězného bloku premiéra Tsiprase, kterému jeho spolustraníci pomalu začínají vyčítat neplnění svého vítězného volebního programu.

Tydenni komentar 9 2015 obr 2

Obr. 2: Vývoj evropského akciového indexu STOXX50 (zdroj: Stockcharts)

Suverénní nadvýkonnost Evropy nad zbytkem světa pro nás není přílišným překvapením. Evropské akcie preferujeme ve srovnání s USA díky jejich rozumné valuaci již delší dobu.

Je otázkou zda davové nadšení z evropských akcií vydrží i nadále, ale podle většiny našich indikátorů jsou evropské akcie stále levnější, než akcie americké a také než akcie z regionů rozvíjejících se asijských trhů či akcie frontier markets. Celkově z krátko a střednědobého pohledu považujeme evropské akcie jako férově ohodnocené.

Celková situace na trzích zůstává pozitivní. Kvituje se dočasné vyřešení situace ohledně Ukrajiny a Řecka a z fundamentálního hlediska také stabilizace několik měsíců klesajících odhadů budoucích zisků velkých amerických společností a také stabilizace cen komodit a zejména cen průmyslových kovů. Ty by mohly ukazovat na zvýšenou poptávku po nich a potažmo také na lepšící se ekonomický výhled.  Negativem je pak vysoká valuace některých akciových indexů.

Tydenni komentar 9 2015 obr 3

Obr. 3: Vývoj komoditního indexu (zdroj: Stockcharts)

Tydenni komentar 9 2015 obr 4

Obr. 4: Vývoj indexu průmyslových kovů (zdroj: Stockcharts)

Tydenni komentar 9 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 9 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledních dvou týdech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Když bankovky prší z nebe. Jak zafungovaly helikoptérové peníze?

Jak to vypadá, když se „rozhazují peníze z vrtulníku“? Pandemie covid-19 a kroky mnohých vlád a centrálních bank nám tento ekonomický výraz předvedly v praxi. Ukázaly mimo jiné, že stimulování…

18. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.