Připravte se na výkyvy (Týden 8)

V uplynulém týdnu se dařilo téměř všemu, co je na burzách k mání. Dobrým ziskům se těšily akcie, polepšila si také většina dluhopisových aktiv a zpět nezůstaly ani některé komodity. Ani mimořádně dobrá výkonnost akciových indexů však prozatím nedokázala vymazat ztráty, které akcie od začátku letošního roku nahromadily. I přes velmi dobrý týden se však na fundamentální podstatě...

V uplynulém týdnu se dařilo téměř všemu, co je na burzách k mání. Dobrým ziskům se těšily akcie, polepšila si také většina dluhopisových aktiv a zpět nezůstaly ani některé komodity. Ani mimořádně dobrá výkonnost akciových indexů však prozatím nedokázala vymazat ztráty, které akcie od začátku letošního roku nahromadily.

I přes velmi dobrý týden se však na fundamentální podstatě trhů příliš nezměnilo. Čísla ukazují, že se riziko recese ve Spojených státech o něco snížilo, přetrvávají ale problémy v korporátní sféře, které ukázala výsledková sezóna. Zisky amerických firem přepočtené na akcii poklesly oproti loňskému roku o 3,9 % a lepší situace není ani v Evropě, kde ziskovost za stejné období poklesla dokonce o 7,3 %. Růst cen akcií by v takovém prostředí znamenal pouze další zvýšení poměrových ukazatelů. Ty jsou už nyní celkem vysoké.

Rizikem pro trhy je také FED, o kterém všichni předpokládají, že bude jako doposud trhům nakloněn. Samotní centrální bankéři to prozatím svými projevy potvrzují. Je ale otázka, jak se bude FED chovat tváří v tvář rostoucí inflaci. Jádrová inflace se v USA se rozvíjí nejvyšším tempem od roku 2008 (aktuální hodnota 2,2 %). Nelze vyloučit, že bude FED donucen k ráznějšímu činu, na který ale nejsou akciové a dluhopisové trhy připraveny.

Pro investory by měly být důležité dvě věci. Předně je nepravděpodobné, že by FED poskytoval cenám aktiv stejnou podporu, jako tomu bylo v minulých letech. Za druhé platí, že ve světě, kde je politika centrální banky zároveň méně dostupná a méně užitečná, bude existovat volatilita, která bude zřejmě vyšší, než ta, na kterou jsme byli v posledních letech zvyklí. Ceny akcií i dluhopisů tedy budou nadále poměrně silně kolísat.

Tydenni komentar 8 2016 tab 1

Související články

Trhy korigovaly přes solidní makrodata (Týden 43)

Ostatní, Výnosy

Trhy korigovaly přes solidní makrodata (Týden 43)

Akciové indexy v uplynulém týdnu vesměs klesaly. Za poklesem stojí zřejmě blížící se nervozita ohledně výsledků prezidentských voleb ve Spojených státech a také celosvětově opět sílící pandemie nemoci COVID-19, když rychle…

27. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Co stojí za poklesem z minulého týdne? (Týden 42)

Akciové indexy v uplynulém týdnu většinou mírně korigovaly svoje zisky dosažené v předchozích týdnech. Mírnou vyjímkou byly růstové akcie, kam se po korekci technologií začaly opět navracet kupci.

20. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Trhy reagují podle slíbených stimulů (Týden 41)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět poměrně silně rostly a americké indexy se tak citelně přiblížily svým historickým maximům. Dobře se dařilo také ostatním indexům, které se zpravidla pohybují ve…

14. 10. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje