Připravte se na výkyvy (Týden 8)

V uplynulém týdnu se dařilo téměř všemu, co je na burzách k mání. Dobrým ziskům se těšily akcie, polepšila si také většina dluhopisových aktiv a zpět nezůstaly ani některé komodity. Ani mimořádně dobrá výkonnost akciových indexů však prozatím nedokázala vymazat ztráty, které akcie od začátku letošního roku nahromadily. I přes velmi dobrý týden se však na fundamentální podstatě...

V uplynulém týdnu se dařilo téměř všemu, co je na burzách k mání. Dobrým ziskům se těšily akcie, polepšila si také většina dluhopisových aktiv a zpět nezůstaly ani některé komodity. Ani mimořádně dobrá výkonnost akciových indexů však prozatím nedokázala vymazat ztráty, které akcie od začátku letošního roku nahromadily.

I přes velmi dobrý týden se však na fundamentální podstatě trhů příliš nezměnilo. Čísla ukazují, že se riziko recese ve Spojených státech o něco snížilo, přetrvávají ale problémy v korporátní sféře, které ukázala výsledková sezóna. Zisky amerických firem přepočtené na akcii poklesly oproti loňskému roku o 3,9 % a lepší situace není ani v Evropě, kde ziskovost za stejné období poklesla dokonce o 7,3 %. Růst cen akcií by v takovém prostředí znamenal pouze další zvýšení poměrových ukazatelů. Ty jsou už nyní celkem vysoké.

Rizikem pro trhy je také FED, o kterém všichni předpokládají, že bude jako doposud trhům nakloněn. Samotní centrální bankéři to prozatím svými projevy potvrzují. Je ale otázka, jak se bude FED chovat tváří v tvář rostoucí inflaci. Jádrová inflace se v USA se rozvíjí nejvyšším tempem od roku 2008 (aktuální hodnota 2,2 %). Nelze vyloučit, že bude FED donucen k ráznějšímu činu, na který ale nejsou akciové a dluhopisové trhy připraveny.

Pro investory by měly být důležité dvě věci. Předně je nepravděpodobné, že by FED poskytoval cenám aktiv stejnou podporu, jako tomu bylo v minulých letech. Za druhé platí, že ve světě, kde je politika centrální banky zároveň méně dostupná a méně užitečná, bude existovat volatilita, která bude zřejmě vyšší, než ta, na kterou jsme byli v posledních letech zvyklí. Ceny akcií i dluhopisů tedy budou nadále poměrně silně kolísat.

Tydenni komentar 8 2016 tab 1

Související články

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Výnosy

Pracuje jen 6 z 10 Američanů. Fed zatím zdražovat peníze nebude

Americká centrální banka po posledním zasedání oznámila, že začne zpomalovat tempo stimulace ekonomiky pomocí kvantitativního uvolňování, tedy tiskem nových peněz. Zároveň ale šéf Fedu naznačil, že zvyšování úrokových sazeb je…

26. 11. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Kde se aktuálně daří? (Videokomentář: Týden 47)

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu, rozebral aktuální dění na trzích. Kterým trhům, segmentům, titulům se aktuálně daří a kde je to naopak?

23. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.