Převaha Evropy (Týden 44)

Naprostá převaha evropských akcií nad „zbytkem světa“, další pokles cen dluhopisů a rozporuplné pohyby ve světě komodit. To je v souhrnu uplynulý týden. Hlavní událostí byl tentokrát výstup ze zasedání ECB. Evropští centrální bankéři trhu oznámili, že od počátku příštího roku banka omezí objem dluhopisů, které vykupuje z trhu, o plnou polovinu. Na druhé straně hodlá toto opatření přinejmenším...

Naprostá převaha evropských akcií nad „zbytkem světa“, další pokles cen dluhopisů a rozporuplné pohyby ve světě komodit. To je v souhrnu uplynulý týden.

Hlavní událostí byl tentokrát výstup ze zasedání ECB. Evropští centrální bankéři trhu oznámili, že od počátku příštího roku banka omezí objem dluhopisů, které vykupuje z trhu, o plnou polovinu. Na druhé straně hodlá toto opatření přinejmenším částečně kompenzovat tím, že prodlouží období výkupu dluhopisů až do září. Měnové trhy od ECB evidentně očekávaly mnohem razantnější výstup. V návaznosti na něj došlo k silnému poklesu hodnoty společné evropské měny, a naopak k růstu evropských akciových trhů na své devítileté maximum.

Podporou pro růst akcií ve Spojených státech je nadále solidní výsledková sezóna. Většina technologických firem a také společností z průmyslového sektoru reportovala silná čísla. Vůbec se ale nedaří dluhopisům. Výnos desetiletého US dluhopisu se vyšplhal na nejvyšší hodnotu za posledních sedm měsíců. Do hry zde kromě tradičních faktorů pozvolna vstupuje také pravděpodobný konec Janet Yellen v čele FEDu a osoba jejího budoucího nástupce. V týdnu se objevila spekulace o možném jmenování ekonoma ze Stanfordu Johna Taylora, který je považován za jednoho ze zástupců jestřábího tábora, což by cenám dolarových dluhopisů příliš nenahrávalo.

Centrální bankéři se chystají promluvit do situace také na našem domácím trhu. V tomto týdnu bude zasedat bankovní rada České národní banky, která na svém jednání s velkou pravděpodobností bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Přinejmenším o tom svědčí vystoupení členů bankovní rady v průběhu minulého týdne.  Jeden z nich uvedl, že Česká národní banka může za stávající silné expanze ekonomiky uvažovat dokonce o radikálnějším zvýšení sazeb než jen o 25 bazických bodů, zatímco viceguvernér banky Mojmír Hampl by preferoval spíše pozvolnější růst.

Kromě zasedání domácích centrálních bankéřů zasednou k jednacímu stolu také guvernéři FEDu. Na listopadové schůzi se s největší pravděpodobností neočekávají žádná závažná překvapení a nejspíše tak nedojde ke zvýšení úrokových sazeb. Pro další vývoj na trzích bude důležitý výstup a náznaky toho, jak FED uvažuje vzhledem k následujícímu prosincovému jednání. Přelom měsíců je navíc také místem vyhlašování důležitých dat z US trhu práce. Předpokládá se, že vliv ničivých hurikánů na tvorbu nových pracovních míst již pominul a slabší číslo z minulého měsíce by mělo být v říjnové statistice vykompenzováno.

Podrobný komentář včetně porovnání fondů zaměřených na americké akcie najdete zde.

Související články

Úvěrování, Výnosy

Čtyři otázky pro Jirku Pecha: Inflace v hlavní roli

Před pár dny nás z E15 oslovili s dotazy, jak se vyvíjí zájem o spořicí a jiné produkty, s jejichž pomocí se klienti snaží bojovat s inflací. O odpovědi neochudíme…

13. 5. 2022 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Zdražování a bod zvratu. Po dvou dekádách stability čelíme inflačním šokům

Z investičního pohledu je nyní téma číslo jedna obecné zdražování, tedy inflace. Globální inflace byla ještě před dvěma lety pod 2 %, v dnešní době přesahuje 6 % a v…

6. 5. 2022 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Co a jak ovlivňuje trhy? (Videokomentář: Týden 17)

Amerika reaguje na plánované agresivní zvyšování úrokových sazeb, Evropa je ovlivněna válkou na Ukrajině a Asie covidem. Vše se dozvíte ve videokomentáři od Václava Pecha.

5. 5. 2022 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.