Přes noc 200 000 Kč? Snad raději ne?

Už vám někdy někdo zavolal s fantastickou nabídkou, jak přes noc a bez práce vyděláte na akciovém trhu čtvrt miliónu? Mně ano. Naposledy asi před týdnem se mně sebevědomý hlas na druhé straně telefonu ptal, jestli bych měl zájem vydělat za den asi dvě stě tisíc. Když jsem mu řekl, že ne, byl citelně překvapen. Nedomluvili jsme...

Už vám někdy někdo zavolal s fantastickou nabídkou, jak přes noc a bez práce vyděláte na akciovém trhu čtvrt miliónu? Mně ano. Naposledy asi před týdnem se mně sebevědomý hlas na druhé straně telefonu ptal, jestli bych měl zájem vydělat za den asi dvě stě tisíc. Když jsem mu řekl, že ne, byl citelně překvapen. Nedomluvili jsme se. Máte problémy na takové telefonáty reagovat? Předkládám několik argumentů.

Na burze se s vlastními penězi pohybuji již patnáct let a podobné nabídky inkasuji poměrně často. Jejich obsah má většinou dva hlavní hrdiny. Prvním z nich je nová společnost, která bude právě uvedena na burzu a druhým pak blížící se ohlášení hospodářský výsledků nějaké všeobecně známé, na burze obchodované společnosti. Pojďme se na obě tyto situace podívat podrobněji.

IPO je příležitost!!!

Uvedení nové známé společnosti na burzu je událost! Její první krůčky na parket mají na starosti zpravidla mezinárodní investiční banky honosných názvů, které ku příležitosti uvedení akcií na burzu přidávají také poutavý investiční příběh. Občas o tom, kterak společnost, která dosud nevydělala ani dolar, vydělá svým budoucím akcionářům pořádný balík. Příležitosti a příběhu se okamžitě chopí hejno tržních roztleskávaček a pak se vás najednou v telefonu někdo ptá: „máte Facebook? Co si o něm myslíte? Super, že? A víte, že tato skvělá firma právě vstupuje na burzu?“ Tak nějak začal před lety jeden z mých hovorů nabízející zbohatnutí během jediného dne.

Proces uvedení firmy na burzu se nazývá IPO. Tato zkratka znamená Initial Public Offering a následující tabulka ukazuje, jak si vedla IPO známých firem a také největší IPO letošního a uplynulého roku.

Z tabulky lze učinit hned několik závěrů. Prvním z nich je to, že se přes noc milionářem zřejmě nestanete. A nebude to ani za týden a s největší pravděpodobností ani za měsíc. Pokud vám akcie po uvedení na trh přinesou zajímavé výnosy, pak to bude zřejmě na dlouhodobějším horizontu a je velice pravděpodobné, že poté, co odezní horečka kolem IPO, pořídíte akcii do portfolia citelně levněji. Snad i proto překládají zlí jazykové zkratku IPO spíše jako Initially Probably Overpriced. Na prvním typu nabídky přes noc pravděpodobně nezbohatnete.

Naše firma má tajnou informaci…

Druhou nabízenou možností je blížící se zveřejnění výsledků nějaké známé společnosti. Ty oznamují své hospodářské výsledky čtyřikrát ročně, a tak se můžete každý kvartál setkat s takovým telefonátem: „taky používáte Twitter? To je skvělá věc, milióny lidí na celém světě používají Twitter. A představte si, že pozítří bude Twitter oznamovat, kolik v uplynulém čtvrtletí vydělal. Můžu vám říct, že velké banky očekávají mimořádná čísla. Bude to velké překvapení a akcionáři vydělají za noc balík. A proto vám volám…“

Tady je situace jednoduchá. Jestli někdo něco očekává a ví to i ten pán, který vám volá, pak to zcela jistě nebude překvapení a na cenu to nebude mít žádný mimořádný vliv. Negativního hrdinu filmu Wall Street Gordona Gekka ztělesněného Michaelem Douglasem nemusíte mít rádi. Pro tyto situace měl ovšem vynikající větu: „mladej, řekni mi to, co nevím!“ Informace o tom, co trh neví a co ještě není obsaženo v ceně však zřejmě na druhé straně telefonu nezískáte.

Neříkám, že na růstu cen akcií nebo komodit nelze vydělat solidní peníze. To samozřejmě lze, nicméně tyto peníze se nevydělávají sázkami na skvělé jednodenní „příležitosti“. Cestu za nadprůměrným zhodnocením peněz na akciových a komoditních burzách lze přirovnat spíše k maratónu než ke sprintu na sto metrů, který je nám těmito skvělými nabídkami předkládán. Bez vlastní práce, vytrvalosti, přijímání nezdarů a získávání zkušeností se „na druhou stranu“ jen těžko dostanete.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje