Pokles, ale jinak dobré zprávy (Týden 5)

Světové akciové indexy v uplynulém týdnu utrpěly výrazné ztráty. Celosvětový index MSCI World ztratil téměř tři a půl procenta, stejně tak americký SP500 a o tři procenta níže skončil také index evropský. Jedinou světlou výjimkou tak byl index MSCI Czech republic zakončivší týden na záporné nule.

Nedařilo se ani dluhopisům, kde jedinou mírně ziskovou kategorií byly dluhopisy rozvíjejících se trhů. Důvody poklesu akcií byly nejspíš technického charakteru, když indexy nenalezly síly k proražení silné rezistence na 3860 bodech a jejich následný pohyb dolů zarazil až ostře sledovaný padesátidenní průměr.

Makroekonomická data vyzněla minulý týden veskrze pozitivně. Probíhající výsledková sezóna ve Spojených státech dělá investorům radost. Výsledky svého hospodaření ohlásilo již téměř čtyřicet procent firem sdružených v indexu SP500 a osmdesát dva procent z nich překonalo očekávání trhu na bázi zisku přepočteného na jednu akcii. Nejlépe se dle ohlášených výsledků hospodařilo technologickým společnostem a firmám z finančního sektoru. Naopak slabší výsledky přicházejí ze sektorů energií a průmyslu. Bude-li tento trend zachován, měli bychom být svědky prvního meziročního růstu za posledních dvanáct měsíců.

Samotná data jsou také spíše příznivá. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, stejně tak jako kapitálové investice, rostly v řadě již osmým měsícem. Ceny domů rostou nejrychlejším tempem v poslední dekádě. Negativně může na první pohled vyznít to, že nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti jsou nadále vysoké a data také ukázala, že spotřebitelé již druhým měsícem méně utrácejí a míra jejich úspor rychle roste. Je ovšem pravděpodobné, že poté, co společnost dosáhne potřebné míry vakcinace a nákaza dovolí znovu ekonomiku plně otevřít, přijdou tyto uspořené peníze opět na trh a zvýší tím firemní tržby a tím také zisky. A jak ukazuje obrázek, nové případy nákazy ve Spojených státech poměrně rychle klesají.

Samotná data jsou poměrně příznivá, tak proč u všech všudy akcie klesají? Je třeba říci, že pozitivní vývoj byl v uplynulých měsících trhem předvídán a je tedy na aktuálních úrovních již z části v hodnotách indexů obsažen. Růstový trend zůstává udržením padesátidenního průměru zachován, jen je možné očekávat více volatility. Bez dalších pozitivních zpráv zřejmě nebude ani tak prudkého růstu, jehož jsme byli ve druhé polovině minulého roku svědky.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Technická korekce (Týden 8)

Hlavní akciové trhy v uplynulém týdnu korigovaly svoje předchozí růsty a na svých hodnotách ztrácely. Tedy s výjimkou indexů zaměřených na hodnotově orientované akcie, které rostly. Potvrzují tak naši již…

23. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále na vlně (Týden 7)

Hlavní světové akciové indexy pokračovaly v růstu i v minulém týdnu. Důvody stojící za tímto vývojem jsou nadále neměnné. Klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění COVID-19 ve Spojených státech,…

16. 2. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Stále platí rovnice akcie=TINA? (Týden 6)

Trhy v uplynulém týdnu provedly kompletní otočku a smazaly tak nepříznivý vývoj předchozích pěti obchodních dní. Důvodem změny nálady na trhu je pravděpodobně rostoucí důvěra obchodníků a investorů v to,…

9. 2. 2021 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje