Pokles, ale jinak dobré zprávy (Týden 5)

Světové akciové indexy v uplynulém týdnu utrpěly výrazné ztráty. Celosvětový index MSCI World ztratil téměř tři a půl procenta, stejně tak americký SP500 a o tři procenta níže skončil také index evropský. Jedinou světlou výjimkou tak byl index MSCI Czech republic zakončivší týden na záporné nule.

Nedařilo se ani dluhopisům, kde jedinou mírně ziskovou kategorií byly dluhopisy rozvíjejících se trhů. Důvody poklesu akcií byly nejspíš technického charakteru, když indexy nenalezly síly k proražení silné rezistence na 3860 bodech a jejich následný pohyb dolů zarazil až ostře sledovaný padesátidenní průměr.

Makroekonomická data vyzněla minulý týden veskrze pozitivně. Probíhající výsledková sezóna ve Spojených státech dělá investorům radost. Výsledky svého hospodaření ohlásilo již téměř čtyřicet procent firem sdružených v indexu SP500 a osmdesát dva procent z nich překonalo očekávání trhu na bázi zisku přepočteného na jednu akcii. Nejlépe se dle ohlášených výsledků hospodařilo technologickým společnostem a firmám z finančního sektoru. Naopak slabší výsledky přicházejí ze sektorů energií a průmyslu. Bude-li tento trend zachován, měli bychom být svědky prvního meziročního růstu za posledních dvanáct měsíců.

Samotná data jsou také spíše příznivá. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, stejně tak jako kapitálové investice, rostly v řadě již osmým měsícem. Ceny domů rostou nejrychlejším tempem v poslední dekádě. Negativně může na první pohled vyznít to, že nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti jsou nadále vysoké a data také ukázala, že spotřebitelé již druhým měsícem méně utrácejí a míra jejich úspor rychle roste. Je ovšem pravděpodobné, že poté, co společnost dosáhne potřebné míry vakcinace a nákaza dovolí znovu ekonomiku plně otevřít, přijdou tyto uspořené peníze opět na trh a zvýší tím firemní tržby a tím také zisky. A jak ukazuje obrázek, nové případy nákazy ve Spojených státech poměrně rychle klesají.

Samotná data jsou poměrně příznivá, tak proč u všech všudy akcie klesají? Je třeba říci, že pozitivní vývoj byl v uplynulých měsících trhem předvídán a je tedy na aktuálních úrovních již z části v hodnotách indexů obsažen. Růstový trend zůstává udržením padesátidenního průměru zachován, jen je možné očekávat více volatility. Bez dalších pozitivních zpráv zřejmě nebude ani tak prudkého růstu, jehož jsme byli ve druhé polovině minulého roku svědky.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Související články

Výnosy

Optimismus sílí (Videokomentář: Týden 22)

Sentiment na trzích se i nadále přesouvá k rizikovějším aktivům. Daří se zejména velkým technologickým společnostem. Akcie jsou poměrně férově ohodnoceny, komodity jsou na nižších cenách než před válkou. Poslechněte…

31. 5. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vydařený týden (Videokomentář: Týden 21)

Minulý týden zaznamenaly akciové trhy poměrně silné růstové seance. Výrazně posílil technologický Nasdaq či ropa, ale dařilo se i malým akciím a indexům velkých společností. Na chvostu růstu se nachází…

24. 5. 2023 1 minut čtení minut čtení

Výnosy

Nuda na Wall Street (Videokomentář: Týden 20)

Akciové, dluhopisové a až na ropu i komoditní trhy pokračují v přešlapování na místě a neví, na kterou stranu se pohnout. Sentiment je na straně umírněného rizika a klidnějších akciových…

18. 5. 2023 1 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Bohuslav Černý

ředitel pro prahu

obchod.cerny@brokertrust.cz

+420 602 445 306