Podivná historická maxima (Týden 20)

Americký index SP500 v uplynulém týdnu opět překonal svá historická maxima. Jen se nemohu zbavit dojmu, že z toho nikdo nemá žádnou viditelnou radost. Zprávy o nových maximech na amerických trzích jsou již tak trochu nudné. Když se začalo létat do vesmíru, všichni sledovali se zatajeným dechem každý start Sojuzu nebo Apolla. Po několika letech se raketoplány dostaly do...

Americký index SP500 v uplynulém týdnu opět překonal svá historická maxima. Jen se nemohu zbavit dojmu, že z toho nikdo nemá žádnou viditelnou radost. Zprávy o nových maximech na amerických trzích jsou již tak trochu nudné. Když se začalo létat do vesmíru, všichni sledovali se zatajeným dechem každý start Sojuzu nebo Apolla. Po několika letech se raketoplány dostaly do povědomí veřejnosti už jen v případě nějaké katastrofy. Všechno bereme tak nějak samozřejmě, dokud nedojde k problému…

Důvodem „nejásotu“ může být také to, že ostatní americké indexy nová maxima „esempíčka“ nepotvrzují. Jak technologický NASDAQ (COMPQ), tak prominentní Dow Jones (DJIA) nebo index sdružující menší společnosti Russell2000 (RUT) se nacházejí stále pod svými historickými maximy. Důležitý index Dow Jones Transportation, považovaný často za barometr stavu ekonomiky, dokonce delší dobu klesá.

Tydenní komentar 20 2015 obr 1Veselí nevládne ani v Evropě, která má do „all time high“ poměrně daleko. Prudký růst evropských akcií po korekci jižním směrem volal a ta se také dostavila. Zda se jedná o konec trendu nebo korekci se zcela jistě dozvíme. Můj krátkodobý indikátor hodnoty říká, že evropské akcie mohou ještě zlevnit. Naopak optimismus zatím panuje v Číně a jí blízkých regionech.

Sentiment na trzích je smíšený, nicméně podle údajů odvozených z indexu VIX (známý jako index míry strachu) na americkém trhu panuje téměř naprostý klid. Sebevědomí a sebeuspokojení. To je to, o čem tento index nacházející se poblíže svých minim, vypovídá.

Tydenní komentar 20 2015 obr 2Z makroekonomického pohledu ukázala data z USA na pokračující zpomalování tamní ekonomiky. Snad jen s výjimkou dat z trhu práce. Maloobchodní tržby, průmyslová produkce nebo spotřebitelský sentiment. To vše jsou údaje, které na své odhady nedosáhly. Díky slabším údajům roste přesvědčení, že FED zřejmě odloží zvyšování úrokových sazeb na dobu vzdálenější, než se na počátku roku očekávalo, což posílá prudce dolů americký dolar. To je vidět i na dnešních tabulkách. Přesto však sami členové FEDu svoji rétoriku nijak nemění. Rozhodnutí o zvýšení sazeb může podle nich padnout na kterémkoli zasedání výboru. Podle vyjádření Janet Yellen nemohou trhy v případě nepříznivého vývoje počítat s tím, že by bylo prioritou centrálních bankéřů je jakkoli zachraňovat.

Z USA tedy přicházejí obavy ze zpomalení ekonomiky a zároveň také ze zvyšování úrokových sazeb, což by byla pro tamní akciové trhy zřejmě nejhorší z možných kombinací. Index SP500 je ale přesto na historickém maximu.

Tydenní komentar 20 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenní komentar 20 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenní komentar 20 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Jak se vyvíjí trhy a co čekat v blízké době? (Videokomentář: Týden 3)

Náš analytik Václav Pech prolétne stávající dění na jednotlivých segmentech trhu a poodhalí svá očekávání na další vývoj.

19. 1. 2022 0 minut čtení minut čtení

Poradenství, Rizika, Výnosy

Raději napočítat dvakrát do deseti. Jak si nenadělit investiční průšvih?

Člověk se už skoro bojí otevřít ledničku, aby na něj nevyskočilo slovo inflace. Informace o klesající hodnotě peněz se dnes valí v podstatě odevšad. Aby ne, inflace je nejvyšší za…

10. 12. 2021 11 minut čtení minut čtení

Nezařazené, Výnosy

Obavy z omikronu (Videokomentář: Týden 48)

Všemocný omikron se podepsal na vývoji většiny trhů v uplynulém týdnu. Detailně v aktuálním komentáři analytika Broker Trustu Václava Pecha.

30. 11. 2021 0 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.