Podivná historická maxima (Týden 20)

Americký index SP500 v uplynulém týdnu opět překonal svá historická maxima. Jen se nemohu zbavit dojmu, že z toho nikdo nemá žádnou viditelnou radost. Zprávy o nových maximech na amerických trzích jsou již tak trochu nudné. Když se začalo létat do vesmíru, všichni sledovali se zatajeným dechem každý start Sojuzu nebo Apolla. Po několika letech se raketoplány dostaly do...

Americký index SP500 v uplynulém týdnu opět překonal svá historická maxima. Jen se nemohu zbavit dojmu, že z toho nikdo nemá žádnou viditelnou radost. Zprávy o nových maximech na amerických trzích jsou již tak trochu nudné. Když se začalo létat do vesmíru, všichni sledovali se zatajeným dechem každý start Sojuzu nebo Apolla. Po několika letech se raketoplány dostaly do povědomí veřejnosti už jen v případě nějaké katastrofy. Všechno bereme tak nějak samozřejmě, dokud nedojde k problému…

Důvodem „nejásotu“ může být také to, že ostatní americké indexy nová maxima „esempíčka“ nepotvrzují. Jak technologický NASDAQ (COMPQ), tak prominentní Dow Jones (DJIA) nebo index sdružující menší společnosti Russell2000 (RUT) se nacházejí stále pod svými historickými maximy. Důležitý index Dow Jones Transportation, považovaný často za barometr stavu ekonomiky, dokonce delší dobu klesá.

Tydenní komentar 20 2015 obr 1Veselí nevládne ani v Evropě, která má do „all time high“ poměrně daleko. Prudký růst evropských akcií po korekci jižním směrem volal a ta se také dostavila. Zda se jedná o konec trendu nebo korekci se zcela jistě dozvíme. Můj krátkodobý indikátor hodnoty říká, že evropské akcie mohou ještě zlevnit. Naopak optimismus zatím panuje v Číně a jí blízkých regionech.

Sentiment na trzích je smíšený, nicméně podle údajů odvozených z indexu VIX (známý jako index míry strachu) na americkém trhu panuje téměř naprostý klid. Sebevědomí a sebeuspokojení. To je to, o čem tento index nacházející se poblíže svých minim, vypovídá.

Tydenní komentar 20 2015 obr 2Z makroekonomického pohledu ukázala data z USA na pokračující zpomalování tamní ekonomiky. Snad jen s výjimkou dat z trhu práce. Maloobchodní tržby, průmyslová produkce nebo spotřebitelský sentiment. To vše jsou údaje, které na své odhady nedosáhly. Díky slabším údajům roste přesvědčení, že FED zřejmě odloží zvyšování úrokových sazeb na dobu vzdálenější, než se na počátku roku očekávalo, což posílá prudce dolů americký dolar. To je vidět i na dnešních tabulkách. Přesto však sami členové FEDu svoji rétoriku nijak nemění. Rozhodnutí o zvýšení sazeb může podle nich padnout na kterémkoli zasedání výboru. Podle vyjádření Janet Yellen nemohou trhy v případě nepříznivého vývoje počítat s tím, že by bylo prioritou centrálních bankéřů je jakkoli zachraňovat.

Z USA tedy přicházejí obavy ze zpomalení ekonomiky a zároveň také ze zvyšování úrokových sazeb, což by byla pro tamní akciové trhy zřejmě nejhorší z možných kombinací. Index SP500 je ale přesto na historickém maximu.

Tydenní komentar 20 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenní komentar 20 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenní komentar 20 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Zatím solidní výsledková sezóna (Týden 4)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět rostly a zapomněly tak na „blbou náladu“, která je ovládla v týdnu předminulém. Důvody růstu jsou stále stejné. Víra v sílu vakcíny, která ukončí…

26. 1. 2021 4 minut čtení minut čtení

Výnosy

Přiživují trhy méně zkušení investoři? (Týden 3)

Akciové trhy v uplynulém týdnu klesaly, když celosvětový index MSCI World odepsal ze své hodnoty 1,14 procenta a ztráta hlavního amerického indexu se pohybovala dokonce blízko úrovně půl druhého procenta.…

19. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Máme se bát bubliny? (Týden 2)

Globální akciové trhy si i po úvodních dnech letošního obchodování zachovávají svoji růstovou trajektorii a navyšují dosavadní historická maxima. Příčinou růstu trhů je stejně jako v uplynulém roce příliv nových…

12. 1. 2021 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje