Pěkný pohled na čísla (Týden 15)

Uplynulý týden se z pohledu investorů opět vydařil. Akciové trhy si po celém světě připisovaly zajímavé zhodnocení a fungovaly i rizikověji orientované dluhopisy. Hlavní událostí týdne pak bylo zveřejnění zápisu z jednání amerických centrálních bankéřů. Ukázalo, že vedení FEDu není zcela jednotné ohledně dalšího postupu normalizace měnové politiky. Většina členů rady se kloní k tomu, že by měly být úrokové sazby...

Uplynulý týden se z pohledu investorů opět vydařil. Akciové trhy si po celém světě připisovaly zajímavé zhodnocení a fungovaly i rizikověji orientované dluhopisy. Hlavní událostí týdne pak bylo zveřejnění zápisu z jednání amerických centrálních bankéřů. Ukázalo, že vedení FEDu není zcela jednotné ohledně dalšího postupu normalizace měnové politiky. Většina členů rady se kloní k tomu, že by měly být úrokové sazby zvýšeny již v roce 2015. To bylo pozitivním signálem pro americký dolar, který se opět dostal do blízkosti hranice dvaceti šesti korun.

Společnou evropskou měnu naopak oslabují opětovné obavy spojené s případným odchodem Řecka z eurozóny. Řekové sice splatili Mezinárodnímu měnovému fondu 450 miliónů EUR, ale důvod k jásotu prozatím chybí. Průzkumy ukázaly, že šedesát procent německých voličů si přeje odchod Řecka a politikové na hlas lidu často slyší. Urputná snaha udržet Řeky v eurozóně se nemusí opakovat. Navíc poté, co jel premiér Tsipras vyjednávat do Ruska. Řecko v eurozóně být nemusí, ale v Evropské unii pravděpodobně zůstane. A Evropská unie přijímá svá rozhodnutí vždy jednotně. Pokud by se letní hlasování o prodloužení sankcí vůči Rusku setkalo s řeckým nesouhlasem, pak by sankce skončily. Řekové zbytku Evropy mohou za „odepření“ eura poměrně solidně zavařit. Panika ale stále není ani na obzoru. Evropské akcie letí vzhůru a německý index DAX si připsal svá nová maxima. Jak ukazují tradiční grafy, nálada je stále plná optimismu.

Tydenni komentar 15 2015 obr 1Obr. 1: Akciové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

Snad jen u amerického indexu mohou panovat určité obavy. Rok 2015 je zde spíše pohybem do strany než vzhůru a pro technické analytiky může být znepokojivé, že od února je každý nově vytvořený cenový vrchol nižší, než ten předchozí. Dlouhodobý trend je v USA stále velice silný. Krátkodobě to ale tak slavné není. V tomto týdnu zahajuje v zámoří výsledková sezóna a ohlášená čísla mohou s trhem pohnout. Ostatní trhy znázorněné na grafu (Evropa, Čína a UK) jsou prozatím evidentně v pohodě. Podobné je to také na dluhopisovém trhu.

Tydenni komentar 15 2015 obr 2Obr. 2: Dluhopisové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

Růstový trend u všech kategorií rizikověji orientovaných dluhopisů (dluhopisy EMKTs, korporátní dluhopisy, dluhopisy s vysokým výnosem a konvertibilní dluhopisy) je stále evidentní.

Tydenni komentar 15 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 15 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 15 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Edward otevírá klientům oči ohledně investování. Pro koho je, a pro koho ne?

Partneři Broker Trustu, kteří pro investování se svými klienty využívají platformu Edward, překonali symbolický milník. Edward po devíti měsících spravuje už více jak miliardu korun.  „Poradce dokáže díky Edwardovi velmi rychle…

16. 4. 2021 7 minut čtení minut čtení

Výnosy

Optimismus vydrží zřejmě i v dubnu (Týden 15)

Akciové trhy vyspělých ekonomik v právě skončeném týdnu poměrně silně rostly a hned několik indexů, včetně toho nejsledovanějšího amerického indexu SP500, si sáhlo na nová historická maxima. Důvody tohoto růstu…

13. 4. 2021 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Proč by vyšší firemní daně v USA neměly investory příliš trápit

V loňském supervolebním roce vyhráli v USA demokraté na plné čáře. Mají svého prezidenta v Bílém domě a ovládli rovněž Kongres. Demokraté jsou známí zastánci větších státních zásahů do ekonomiky,…

9. 4. 2021 5 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje