Pěkný pohled na čísla (Týden 15)

Uplynulý týden se z pohledu investorů opět vydařil. Akciové trhy si po celém světě připisovaly zajímavé zhodnocení a fungovaly i rizikověji orientované dluhopisy. Hlavní událostí týdne pak bylo zveřejnění zápisu z jednání amerických centrálních bankéřů. Ukázalo, že vedení FEDu není zcela jednotné ohledně dalšího postupu normalizace měnové politiky. Většina členů rady se kloní k tomu, že by měly být úrokové sazby...

Uplynulý týden se z pohledu investorů opět vydařil. Akciové trhy si po celém světě připisovaly zajímavé zhodnocení a fungovaly i rizikověji orientované dluhopisy. Hlavní událostí týdne pak bylo zveřejnění zápisu z jednání amerických centrálních bankéřů. Ukázalo, že vedení FEDu není zcela jednotné ohledně dalšího postupu normalizace měnové politiky. Většina členů rady se kloní k tomu, že by měly být úrokové sazby zvýšeny již v roce 2015. To bylo pozitivním signálem pro americký dolar, který se opět dostal do blízkosti hranice dvaceti šesti korun.

Společnou evropskou měnu naopak oslabují opětovné obavy spojené s případným odchodem Řecka z eurozóny. Řekové sice splatili Mezinárodnímu měnovému fondu 450 miliónů EUR, ale důvod k jásotu prozatím chybí. Průzkumy ukázaly, že šedesát procent německých voličů si přeje odchod Řecka a politikové na hlas lidu často slyší. Urputná snaha udržet Řeky v eurozóně se nemusí opakovat. Navíc poté, co jel premiér Tsipras vyjednávat do Ruska. Řecko v eurozóně být nemusí, ale v Evropské unii pravděpodobně zůstane. A Evropská unie přijímá svá rozhodnutí vždy jednotně. Pokud by se letní hlasování o prodloužení sankcí vůči Rusku setkalo s řeckým nesouhlasem, pak by sankce skončily. Řekové zbytku Evropy mohou za „odepření“ eura poměrně solidně zavařit. Panika ale stále není ani na obzoru. Evropské akcie letí vzhůru a německý index DAX si připsal svá nová maxima. Jak ukazují tradiční grafy, nálada je stále plná optimismu.

Tydenni komentar 15 2015 obr 1Obr. 1: Akciové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

Snad jen u amerického indexu mohou panovat určité obavy. Rok 2015 je zde spíše pohybem do strany než vzhůru a pro technické analytiky může být znepokojivé, že od února je každý nově vytvořený cenový vrchol nižší, než ten předchozí. Dlouhodobý trend je v USA stále velice silný. Krátkodobě to ale tak slavné není. V tomto týdnu zahajuje v zámoří výsledková sezóna a ohlášená čísla mohou s trhem pohnout. Ostatní trhy znázorněné na grafu (Evropa, Čína a UK) jsou prozatím evidentně v pohodě. Podobné je to také na dluhopisovém trhu.

Tydenni komentar 15 2015 obr 2Obr. 2: Dluhopisové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

Růstový trend u všech kategorií rizikověji orientovaných dluhopisů (dluhopisy EMKTs, korporátní dluhopisy, dluhopisy s vysokým výnosem a konvertibilní dluhopisy) je stále evidentní.

Tydenni komentar 15 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 15 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 15 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Tentokrát do strany (Týden 48)

Hlavní světové akciové trhy v uplynulém týdnu pokračovaly ve stagnaci, k níž částečně přispěl také (díky státnímu svátku) citelně zkrácený obchodní týden ve Spojených státech amerických. Investorům a obchodníkům evidentně…

1. 12. 2020 3 minut čtení minut čtení

Výnosy

Vakcína jako světlo na konci tunelu (Týden 47)

Akciové trhy si v uplynulém týdnu prošly rozdílným vývojem, který potvrzuje to, o čem jsme psali v našich posledních několika komentářích. Zprávy o několika vakcínách proti nemoci covid-19 dávají investorům…

25. 11. 2020 2 minut čtení minut čtení

Ostatní, Výnosy

Unikátní recese. Uvolněné peníze ženou akcie na maxima

V současné době se kvůli pandemii covid-19 nacházejí ekonomiky stále v recesi. A ta je velmi unikátní. Nevyvolalo ji zpřísnění měnové politiky, neochota komerčních bank poskytovat úvěry ani pokles firemních…

19. 11. 2020 4 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje