Pěkný pohled na čísla (Týden 15)

Uplynulý týden se z pohledu investorů opět vydařil. Akciové trhy si po celém světě připisovaly zajímavé zhodnocení a fungovaly i rizikověji orientované dluhopisy. Hlavní událostí týdne pak bylo zveřejnění zápisu z jednání amerických centrálních bankéřů. Ukázalo, že vedení FEDu není zcela jednotné ohledně dalšího postupu normalizace měnové politiky. Většina členů rady se kloní k tomu, že by měly být úrokové sazby...

Uplynulý týden se z pohledu investorů opět vydařil. Akciové trhy si po celém světě připisovaly zajímavé zhodnocení a fungovaly i rizikověji orientované dluhopisy. Hlavní událostí týdne pak bylo zveřejnění zápisu z jednání amerických centrálních bankéřů. Ukázalo, že vedení FEDu není zcela jednotné ohledně dalšího postupu normalizace měnové politiky. Většina členů rady se kloní k tomu, že by měly být úrokové sazby zvýšeny již v roce 2015. To bylo pozitivním signálem pro americký dolar, který se opět dostal do blízkosti hranice dvaceti šesti korun.

Společnou evropskou měnu naopak oslabují opětovné obavy spojené s případným odchodem Řecka z eurozóny. Řekové sice splatili Mezinárodnímu měnovému fondu 450 miliónů EUR, ale důvod k jásotu prozatím chybí. Průzkumy ukázaly, že šedesát procent německých voličů si přeje odchod Řecka a politikové na hlas lidu často slyší. Urputná snaha udržet Řeky v eurozóně se nemusí opakovat. Navíc poté, co jel premiér Tsipras vyjednávat do Ruska. Řecko v eurozóně být nemusí, ale v Evropské unii pravděpodobně zůstane. A Evropská unie přijímá svá rozhodnutí vždy jednotně. Pokud by se letní hlasování o prodloužení sankcí vůči Rusku setkalo s řeckým nesouhlasem, pak by sankce skončily. Řekové zbytku Evropy mohou za „odepření“ eura poměrně solidně zavařit. Panika ale stále není ani na obzoru. Evropské akcie letí vzhůru a německý index DAX si připsal svá nová maxima. Jak ukazují tradiční grafy, nálada je stále plná optimismu.

Tydenni komentar 15 2015 obr 1Obr. 1: Akciové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

Snad jen u amerického indexu mohou panovat určité obavy. Rok 2015 je zde spíše pohybem do strany než vzhůru a pro technické analytiky může být znepokojivé, že od února je každý nově vytvořený cenový vrchol nižší, než ten předchozí. Dlouhodobý trend je v USA stále velice silný. Krátkodobě to ale tak slavné není. V tomto týdnu zahajuje v zámoří výsledková sezóna a ohlášená čísla mohou s trhem pohnout. Ostatní trhy znázorněné na grafu (Evropa, Čína a UK) jsou prozatím evidentně v pohodě. Podobné je to také na dluhopisovém trhu.

Tydenni komentar 15 2015 obr 2Obr. 2: Dluhopisové trhy 2014-2015 (zdroj: Stockcharts)

Růstový trend u všech kategorií rizikověji orientovaných dluhopisů (dluhopisy EMKTs, korporátní dluhopisy, dluhopisy s vysokým výnosem a konvertibilní dluhopisy) je stále evidentní.

Tydenni komentar 15 2015 tab 1Tabulka 1: Výkonnost investičních aktiv v posledních dvou týdnech a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Pro názornost uvádíme také výkonnost základních typů portfolií v roce 2015. Konzervativní portfolio je složeno z devadesáti procent z českých vládních dluhopisů a deseti procent z celosvětových akcií indexu MSCI World. Vyvážené portfolio má polovinu prostředků vloženo do českých dluhopisů a polovinu do akciového MSCI World naproti tomu portfolio dynamické je z devadesáti procent zainvestováni do celosvětových akcií a desetinu jeho portfolia tvořily na počátku české dluhopisy.

Tydenni komentar 15 2015 tab 2Tabulka 2: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Tydenni komentar 15 2015 tab 3Tabulka 3: Výkonnost jednotlivých typů portfolií v posledním týdnu a v roce 2015 (zdroj: Morningstar)

Související články

Výnosy

Zasloužená korekce (Týden 36)

Akciové indexy se v právě skončeném týdnu dočkaly zasloužené korekce. Nejsledovanější indexy zpoza oceánu si připsaly jedno až tříprocentní pokles, který se koncentroval do dvou jeho závěrečných dní – čtvrtka…

9. 9. 2020 2 minut čtení minut čtení

Výnosy

Divoký býčí trh a technologický gambling. Kterým sektorům se může dařit?

Americký akciový trh se propracoval na svá historická maxima a pohybuje se v oblasti, kterou jsme doposud nezmapovali. Před několika měsíci jsme přitom byli svědky prudkého propadu akciových trhů v…

3. 9. 2020 5 minut čtení minut čtení

Výnosy

Akciové trhy v uplynulém týdnu silně rostly (Týden 35)

Počátečním impulsem pro růst byly zprávy ohledně možného pozitivního vývoje léku na nemoci COVID-19.

2. 9. 2020 3 minut čtení minut čtení

Zpět na články

Články e-mailem každý pátek

Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.

Za zkoušku nic nedáte

Vyladili jsme nástroje pro Vaše vize. Co si o nich poslechnout víc? Pojďme to probrat třeba u kávy.

Chráníme Vaše Osobní údaje