Pasivní vs aktivně řízené?
V pravidelných týdenních komentářích jsem se již několikrát věnoval tématu obliby pasivního investování. Tedy situace, kdy investoři nevyhledávají aktivně spravovaný fond vybírající do svého portfolia akcie společností, o kterých si na základě provedené analýzy myslí, že jsou trhem podhodnoceny, ale dávají přednost nákupu indexového fondu, který má ve svém portfoliu ve správném poměru zastoupeny všechny akcie z indexu nezávisle na jejich nadhodnocení, nebo podhodnocení.
Dnešní graf ukazuje procento aktivně řízených fondů, které svojí výkonností překonávají indexový fond. To vše je dané do časové perspektivy posledních téměř padesáti let. Z grafu vidíme, že se aktuálně nacházíme na téměř historických minimech. Jen mizivé procento aktivně spravovaných portfolií překonává svojí výkonností pasivní investici do indexu.Peníze investorů tečou do pasivních indexových fondů, nedělajících žádnou selekci a kupující doslova všechno, za jakoukoli cenu. Situaci, kdy by všichni investoři nakupovali jen indexové fondy je možné charakterizovat tak, že je jim už úplně jedno, kolik co na trhu stojí a jakou to má reálnou hodnotu. Naopak, pokud je graf ve svých horních polohách, pak jsou investoři hodně vybíraví a jediné, co je zajímá, je to, zda to, co nakupují, má skutečně nějakou odpovídající hodnotu.
K aktivně spravovaným fondům se investorská obec přiklání zpravidla po velkých propadech na akciových trzích, kdežto indexové investování mívá svoje zlaté časy poblíže tržních vrcholů. To je přesný opak, než by měli investoři dělat. I proto se v současné situaci, kdy jen málo aktivně spravovaných fondů překonává index, kloníme v rámci naší strategie a investičních profilů k aktivně spravovaným a hodnotově orientovaným akciovým fondům.
Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu
Sdílet s přáteli
Další témata
Související články
Dluhopisy v roce 2025: Nudná klasika, nebo investiční hvězda s novým leskem?
Když jste někde v posledních deseti letech zmínili dluhopisy, většina lidí si představila něco krajně nezáživného – asi tak mezi spořicím účtem a přednáškou z makroekonomie. Nuda, šeď a úroky,…
Než vsadíte na zlato. Plusy a minusy investování do žlutého kovu
Zlata je zase všude plno. Není divu, za poslední rok přidalo na své hodnotě téměř 50 % a stále poutá pozornost investorů a spekulantů. Napětí ve světě, nevyzpytatelnost amerického prezidenta…
Co stojí za fenomenálním úspěchem Warrena Buffetta? Je to až překvapivě jednoduché
Největší letošní událost v investicích? Ne, určitě to není celkem běžná dvacetiprocentní korekce na akciových trzích, a dokonce ani zlatá horečka, kterou jsme si prošli v posledních měsících. Z mého…
Články e-mailem každý pátek
Rádi vám předáme know-how. Nechte nám na sebe kontakt.